Vijesti
Društvo i ekonomija
Ratko Kovačević
Uskoro rješenje za upravljanje oduzetom robom
23.09.2013. 12:00
Izvor: mojevijesti.ba
Uskoro rješenje za upravljanje oduzetom robom
U Upravi za indirektno oprezivanje Bosne i Hercegovine (UIOBiH) očekuju da se uskoro riješi problem upravljanja oduzetom robom, koja je u proteklom periodu bila jedan od većih problema s kojima se suočavala ta institucija.
Portparol UIOBiH Ratko Kovačević ističe u razgovoru za Agenciju FENA da je problema bilo zbog manjka prostora, nepostojanja dovoljnog broja kadrova i sredstava, te legislative koja ne daje mogućnost UIO da određene probleme prilikom upravljanja oduzetom robom riješi bez pomoći drugih državnih tijela.
Adekvatno čuvanje i raspolaganje privremeno ili trajno odzete robe u postupcima koje po službenoj dužnosti vodi UIO je od izuzetnog značaja kada je u pitanju konačno rješavanje statusa tih sredstava.
-Zato je Ured za reviziju institucija BiH predložio hitno rješavanje pitanja oduzetih vozila kao i drugih sredstava koja su oduzeta u postupcima koje vodi UIO, gdje se zbog neadekvatnog skladištenja i prolongiranja pronalaženja trajnog rješenja direktno utiče na umanjenje vrijednosti tih sredstava – naglašava Kovačević.
U postupku pronalaženja rješenja već su, kaže, učinjene mnoge stvari.
-Naime, u skladu s zaključkom Vijeća minsitata BiH, formirana je posebna radna grupa koju čine predstavnici Ministarstva prometa i komunikacija BiH, Ministarstva sigurnosti BiH i UIO, a koja ima zadatak da u najkraćem roku preispita način rješavanja pitanja pravosnažno oduzetih vozila koja se nalaze u skladištima UIO – ističe on.
Na ovaj način u UIO očekuju da će konačno biti riješeno pitanje oduzetih vozila koje UIO ističe već godinama, a nije bila u mogućnosti da samostalno donese odluku o rješavanju ovog problema.
Također, kad je u pitanju ostala oduzeta roba, ističe, da je novim Pravilnikom o organizaciji UIO, koji je usvojen u toku ove godine, konačno uspostavljena nova organizaciona jedinica, Grupa za upravljanje oduzetom robom.
-Na taj način je povećan broj izvršilaca koji rade na poslovima s oduzetom robom, što će svakako donijeti veću efikasnost u radu s upravljanjem oduzetom robom – potvrdio je portparol UIO BiH.
S ciljem smanjenja troškova skladištenja oduzete robe uspostavljeno je i, kako naglašava, centralno skladište te je u toku premještanje oduzete robe iz zakupljenih skladišnih prostora u pomenuto centralno skladište.
Ovlašteni službenici UIO su u osam mjeseci 2013. godine podnijeli 315 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka nadležnim sudovima u BiH, zbog sumnje da su učinjeni prekršaji iz oblasti indirektnih poreza.
Ukupna vrijednost privremeno oduzete robe u osam mjeseci 2013. godini iznosi 3,5 miliona KM.
Kad je u pitanju vrsta oduzete robe u 2012. godini najviše je oduzeto raznih tekstilnih proizvoda, cigareta, kafe, sunčanih i dioptrijskih naočara, satova, motornih vozila, mobilnih telefona, zlata, razne tehničke robe, namještaja, cigareta, viagre...
Kada su u pitanju najveće zapljene u ovoj godini, Kovačević napominje da su početkom 2013. ovlašteni službenici Uprave za indirektno oporezivanje BiH privremeno oduzeli 14.200 paklica cigareta u vrijednosti od 40.000 KM, kod poreznog obveznika iz Visokog.
U kontroli je utvrđeno da su cigarete nelegalno nabavljene s ciljem izbjegavanja obračuna i uplate razlike akcize u skladu s Odlukom o utvrđivanju posebne i minimalne akcize za cigarete u 2013..
Također, u januaru ove godine službenici Uprave za indirektno oporezivanje BiH su na području Sarajeva privremeno oduzeli razno tekstilno platno ukupne tržišne vrijednosti u iznosu od 50.000 KM, a na području Tržnice “Arizona” privremeno je oduzeta razna roba tržišne vrijednosti 25.000 KM.
U februaru 2013. carinski službenici Uprave za indirektno oporezivanje su i na graničnom prijelazu Pavlovića most, zajedno s kolegama iz Granične policije BiH, otkrili 5.283 grama opojne droge marihuana – “skank”.
Ovlašteni službenici UIO su u istom mjesecu privremeno oduzeli i 5.800 šteka cigareta marke „Drina DNF“ koje su bile namijenjene crnom tržištu u Bosni i Hercegovini, a ukupna vrijednost oduzetih cigareta iznosi 162.400 KM.
U martu 2013. službenici Uprave za indirektno oporezivanje BiH na području regionalnih centara Tuzla i Sarajevo privremeno su oduzeli razne tekstilne proizvode koji su se nezakonito prodavali u Bosni i Hercegovini, a ukupne tržišna vrijednosti privremeno oduzete robe iznosi 200.000 KM.
Ovo su samo neke od većih oduzetih zaplijena u ovoj godini, među kojima je i ona iz jula 2013., kada su službenici Uprave za indirektno oporezivanje BiH na području regionalnih centara Tuzla i Banja Luka privremeno oduzeli raznu robu, uglavnom kineskog porijekla, koja se nezakonito pokušala uvesti ili se već prodavala u Bosni i Hercegovini.
Ukupna tržišna vrijednosti privremeno oduzete robe iznosi 545.000 KM, podsjetio je portparol UIOBiH Ratko Kovačević.