Vijesti
Politika
TI: U BiH nema volje za rješavanje problema korupcije10.10.2013. 20:00
Izvor: 24sata.info
Kao glavne prepreka napretku uočeno je, između ostalog, kašnjenje u provedbi antikorupcijske strategije i Akcionog plana, te nezadovoljavajuća provedba zakona na svim nivoima u BiH.
Transparency International (TI) BiH uz podršku Fonda otvoreno društvo BiH sačinio je monitoring provođenja antikorupcijskih reformi u BiH za period 2011. - 2012. godina u kojem je konstatirano da se ne može biti zadovoljno stepenom ispunjavanja mjera usmjerenih na borbu protiv korupcije te da je očigledan nedostatak volje za rješavanje tog problema.Kao glavne prepreka napretku uočeno je, između ostalog, kašnjenje u provedbi antikorupcijske strategije i Akcionog plana, te nezadovoljavajuća provedba zakona na svim nivoima u BiH.
U okviru monitoringa TIBiH prati antikorupcijske aktivnosti u najosjetljivijim oblastima koje se reflektiraju kroz monitoring ispunjenosti međunarodnih obaveza BiH u borbi protiv korupcije, procesuiranje korupcije pred sudovima i tužilaštvima, izmjenu zakonskog okvira i implementacije zakona o sukobu interesa, funkcioniranja službi za reviziju javnog sektora te monitoring implementacije Zakona o javnim nabavkama.
TIBiH i Fond otvoreno društvo BiH godinama surađuju u ovoj oblasti, a izvršna direktorica Fonda Dobrila Govedarica kazala je danas da dosadašnji rezultati ne daju nadu za optimizam te da bi tako moglo ostati i u narednom periodu ako ne bude volje da se zajedno pristupi rješavanju problema korupcije.
"Ukoliko ne dođe do ozbiljnog suštinskog razgovora između onih kojima je posao da provode ove mjere i nas čija je misija da im pomognemo u tome, bojim se da ćemo stvari ponavljati i da će Strategija za borbu protiv korupcije, kao i mnogi drugi dokumenti, ostati samo spisak dobrih želja", kazala je ona.
Izvršni direktor TIBiH Srđan Blagovčanin podsjetio je da svi međunarodni dokumenti, koje je prihvatila, Bosnu i Hercegovinu obavezuju na uspostavu kvalitetnog zakonskog okvira uz adekvatnu implementaciju.
"Koliko smo daleko od toga pokazuje indeks stepena korupcije za 2012. gdje smo ponovo svrstani u nezavidnu poziciju, na začelje Evrope. Uprkos činjenici da je cjelokupan region doživio procvat borbe protiv korupcije, BiH nažalost nije učinila mnogo", kaže on.
Strategija za borbu protiv korupcije u BiH i Akcioni plan usvojeni su 2009. godine, a među glavnim ciljevima definirano je smanjenje nivoa korupcije i jačanje povjerenja u institucije vlasti na svim nivoima. Svi izvještaji o stanju korupcije u BiH, koji su u međuvremenu urađeni, pokazuju da stanje nije popravljeno.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Komšić i Džaferović sa predsjednikom Slovenije…
- 17/05 Čerkez: U Federaciji BiH se ukida ograničenje…
- 22/03 Stanivuković uputio apel Skupštini grada:…
- 06/02 Prekinuta sjednica GV Mostar, Koalicija za…
- 04/12 Čović uz podršku iz Hrvatske najavio uvjerljivu…
- 10/11 POTPISANI DOKUMENTI BERLINSKOG PROCESA BiH…
- 07/10 Sjednica Federalne vlade u četvrtak
- 25/09 Danas počinje štampanje glasačkih listića…
- 31/07 OHR: Objaviti budžet u Službenom glasniku,…
- 27/07 PODRŽAN IZVJEŠTAJ KOMISIJE Usvojen budžet…
- 23/07 Savjet Ministara BiH: Usvojena strategija…
- 29/06 SNSD traži obustavu planiranja novih malih…
- 25/06 Turković sudjelovala na sastanku ministara…
- 21/06 Dodik traži od Srbije državljansto za sve…
- 17/06 Čović: Potpisana dva sporazuma između SDA…
- 13/06 Projekti slabljenja državotvornih kapaciteta…
- 09/06 Višković: U Vladu nije stigao prijedlog za…
- 05/06 SASTANAK DODIKA I IVANCOVA
- 01/06 Mitrić napustio SDS i stao uz Mićića
- 27/05 Špirić i McDonald o izazovima s kojima se…
- 23/05 Usvojen rebalans budžeta za 2020. godinu
- 19/05 Skupština KS podržala Izvještaj o radu Nezavisnog…
- 12/05 Novalić tvrdi da će biti nadoknađena sva…
- 08/05 Dodik: Do 20. maja ukinuti vanredno stanje