Vijesti
Politika
Milenko Šego
Samo četiri bh. institucije dobile pozitivno mišljenje revizora
05.12.2013. 12:00
Izvor: mojevijesti.ba
Samo četiri bh. institucije dobile pozitivno mišljenje revizora
Ured za reviziju institucija BiH izvršio je reviziju 74 budžetska korisnika, od čega su samo četiri institucije dobile pozitivno mišljenje Ureda.
Glavni revizor Ureda za reviziju institucija BiH Milenko Šego kazao je u obraćanju poslanicima Predstavničkog doma PSBiH da je za implementaciju preporuka nadležnih tijela u vezi s ovim izvještajima neophodna sistemska pomoć vladinih institucija, prvenstveno Vijeća ministara BiH.
"Treba istaći da budžet za 2012. nije usvojen na vrijeme, što stvara smetnje u radu. Ono što smo primijetili, a što je i dio naših preporuka jeste činjenica da institucije nemaju viziju razvoja, odnosno, nemaju dokument koji se popularno naziva strateški plan razvoja, a što većina institucija nema" - kazao je Šego.
Jedna od preporuka jest i adekvatan plan borbe protiv korupcije, a koji bi trebao postojati u svakoj instituciji koja gazduje javnim sredstvima.
"Institucije bi morale izraditi vlastiti plan borbe protiv korupcije, a što posjeduje samo mali broj institucija. Svaka koja je finansirana iz budžeta mora to imati" - rekao je Šego.
Nadalje, za efikasno i namjensko trošenje sredstava neophodan je i sistem internih kontrola koji, po nalazu Ureda, nije na zadovoljavajućem nivou.
"Internih kontrola u institucijama nema, ili ih nema dovoljno te je neophodno uspostaviti ovaj sistem baziran na tri stuba - finansijskom upravljanju, reviziji i centralnoj upravljačkoj jedinici" - istakao je Šego.
Također, još nisu doneseni podzakonski akti sukladno Zakonu o plaćama i naknadama u institucijama, a oni bi, smatra Ured za reviziju, uveli red u smislu uspostavljanja jedinstvenih pravila u kategorizaciji troškova.
"Standardi potrošnje ne postoje, a ni javne nabavke nisu riješene na adekvatan način kao ni sistem kapitalnih ulaganja koji je netransparentan" - zaključio je Šego.
Smatra da neriješen status državne imovine uvećava rizik za neadekvatno trošenje. Također, jedna od preporuka je i uvođenje međunarodnih računovodstvenih standarda u institucije BiH.
Šego je još istakao da je stanje javne zaduženosti BiH na dan 31. decembar 2012. 7.131.367.000 KM i veće je za 470.323.000 KM.
10:40 - Poslanici razmatraju revizorske izvještaje o poslovanju bh. institucija
U Sarajevu je počeo nastavak 57. sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) na kojoj će biti razmatrani revizorski izvještaji finansijskog poslovanja institucija BiH za 2012. godinu.
Pred poslanicima su 72 izvještaja, a tek četiri institucije, odnosno njihovo finansijsko djelovanje, dobile su pozitivno mišljenje Ureda za reviziju institucija BiH.
Na usvojenom dnevnom redu su, između ostalog, izvještaji Ureda za reviziju institucija BiH o reviziji finansijskog poslovanja Agencije za policijsku podršku, Agencije za forenzička ispitivanja i vještačenja BiH, Agencije za antidopinšku kontrolu BiH, Službe za poslove sa strancima BiH, Agencije za sigurnost hrane BiH, Agencije za državnu službu BiH, Agencije za javne nabavke BiH, Agencije za osiguranje u BiH, Agencije za poštanski saobraćaj BiH, Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova BiH, Agencije za promociju stranih investicija u BiH, itd.
Na dnevnom redu je i izvještaj Ureda za reviziju institucija BiH o reviziji finansijskog poslovanja Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH, Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, Agencije za rad i zapošljavanje BiH, Agencije za statistiku BiH, Arhiva BiH, Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH i ostale institucije BiH.
Poslanici će razmatrati i izvještaje Ureda za reviziju institucija BiH o reviziji finansijskog poslovanja ministarstava BiH, Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari, Spomen-obilježje i mezarje za žrtve genocida iz 1995. godine, Odbora državne službe za žalbe BiH Pravobranilaštva BiH, Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, Regulatorne agencije za komunikacije BiH, Centralne izborne komisije BiH, Službe za zajedničke poslove institucija BiH, Tužilaštva BiH, itd.
Na predloženom dnevnom redu je i Izvještaj o izvršenju budžeta institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obaveza Bosne i Hercegovine za 2012.
Poslanici će se izjasniti i o Izvještaju komisije Kolegija o nastojanju za postizanje saglasnosti o prijedlogu zaključka poslanika Senada Šepića povodom rasprave o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH koji glasi: "PDPSBiH obavezuje Vijeće ministara BiH da izvrši analizu odredbi krivičnog zakonodavstva u BiH kojima se regulira krivičnopravni položaj maloljetnih počinilaca krivičnih djela i izradi prijedlog mjera kojima treba poboljšati ovu oblast, te da ih dostavi PDPSBiH u roku od najkasnije 60 dana".
Također, odlučit će i o inicijativi poslanika Mladena Ivankovića Lijanovića s 55. sjednice Predstavničkog doma koja glasi: "U skladu sa članom 8. Poslovnika Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, pokrećem inicijativu kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da izradi prijedlog teksta himne te da ga kroz izmjene Zakona o državnoj himni BiH dostavi u parlamentarnu proceduru što hitnije, a najdalje do kraja ove godine".
Predsjedavajući Doma Denis Bećirović stavio je na glasanje prijedlog da svi revizorski izvještaji budu razmatrani pod jednom tačkom dnevnog reda, a što je prihvaćeno.