Vijesti
Društvo i ekonomija
Ekonomska komisija
Loša ekonomska situacija u BiH
20.01.2015. 12:00
Izvor: mojevesti.ba
Loša ekonomska situacija u BiH
Stopa nezaposlenosti u BiH na kraju 2014. godine iznosila je 45 posto, spoljni dug premašio je 30 posto BDP-a, dok je deficit tekućeg računa iznosio skoro 300 miliona eura, navodi se u najnovijem izvještaju Evropske komisije o ekonomijama država zapadnog Balkana.
Analitičari Direktorata Evropske komisije ističu da se kašnjenje u formiranju vlasti nakon izbora 2010. godine i danas negativno odražava na BiH, piše "Dnevni avaz".
Oni navode da su kraj prošle godine BiH i Federacija BiH dočekale bez usvojenog budžeta, dok je Republika Srpska u "fotofinišu" 30. decembra usvojila budžet za ovu godinu.
"Ekonomski uspon iz 2013. godine i prvog tromjesječja prošle godine `potonuo` je u dobroj mjeri zbog poplava u maju prošle godine. BDP, nakon što je porastao za 3,2 posto početkom godine, na kraju prošle godine bio je u minusu za 0,5 posto", navodi se u izvještaju.
U izvještaju se dodaje da je stopa nezaposlenosti viša od 45 posto i da je posebno alarmantna među mladima.
S obzirom na lošu ekonomsku situaciji, pada i potražnje za robom, na sceni je zvanično deflacija, a plate se smanjuju i nominalno i realno.
Spoljnotrgovinski deficit porastao je za čak devet posto.
Berzanske transakcije u BiH, takođe, sve su u većem padu, a izvještaji sa Banjalučke i Sarajevske berze su obeshrabrujući, upozoravaju iz Evropske komisije, ističući da deficit tekućeg računa iznosi skoro 300 miliona eura.
Kao fenomen, Evropska komisija navodi činjenicu da banke u BiH svoje kredite plasiraju mahom građanima, dok su ti plasmani u biznis gotovo minorni.
U izvještaju se ukazuje na rast spoljnog duga, koji je u odnosu na 2013. godinu uvećan i premašuje iznos od 30 odsto BDP-a.
Posebno se naglašava da su negativni ekonomski pokazatelji i nespremnost vlasti da provedu neophodne reforme doveli do obustave isplate osme tranše zajma MMF-a u iznosu od 134 miliona KM.
U izvještaju se dodaje da MMF neće odustati od reforme bankarskog sektora i da zahtijeva za smanjenjem svih izdataka koji nisu povezani sa oporavkom od katastrofalnih poplava.
Kao jedan od rijetkih dobrih pokazatelja u ekonomiji BiH navodi se porast izvoza i povećanje industrijske proizvodnje.