Vijesti
Društvo i ekonomija
Nacrt zakona o hrani
Dok u EU izvoze mlijeko vrhunske kvalitete, na bh. tržište se plasira lošije31.03.2016. 12:00
Izvor: mojportal.ba

Naime, široj javnosti vjerovatno nije ni poznata činjenica da mlijeko koje se prodaje na tržištu BiH, prema propisima ove zemlje, mora zadovoljavati potpuno iste parametre kvalitete kao i ono koje se izvozi u zemlje EU.
Da to u praksi nije tako, najbolje potvrđuju navodi inspektora Ureda za hranu i veterinarstvo koji su nakon nadzora konstatirali kako “samo nekoliko objekata za proizvodnju mlijeka u BiH ispunjava uvjete EU u pogledu kvalitete sirovog mlijeka, a količina koju oni proizvode ne može podmiriti potrebe za izvoz u EU”.
Nije istina ni da su četiri mljekare dobile pozitivan odgovor iz EU, nego je to napravljeno zahvaljujući njihovu angažiranju, i to mjesecima ranije. Naime, na EU listi odobrenih objekata iz BiH za izvoz mlijeka u EU vidi se da su četiri nove mljekare izvozni broj dobile u oktobru 2015. (Eko sir Puđa), novembru 2015. (Poljorad d.o.o. i Euro Food d.o.o.) i u januaru 2016. (Mliječna industrija 99). Valja napomenuti kako je kvalitetu mlijeka jednaku evropskim standardima u BiH dužan osigurati Ured za veterinarstvo koji djeluje pod okriljem Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa zajedno s entitetskim ministarstvima i inspekcijama.
No, očigledno je da ni Ministarstvo, a ni Ured za veterinarstvo nisu u stanju ili ne žele zaštititi zdravlje građana BiH. Sudeći prema dosadašnjem radu, mnogo im je važnije stjecanje jeftinih političkih bodova i simpatija “čaršije” na priči o navodnom ekonomskom patriotizmu i povećanju izvoza mlijeka.
A koliko je, zapravo, ta “mantra” o izvozu mlijeka smislena, dovoljno govore podaci Uprave za neizravno oporezivanje BiH prema kojima je samo u prva dva mjeseca ove godine u BiH uvezeno 6,9 miliona kilograma mlijeka i mliječnih proizvoda u vrijednosti od 18,2 miliona KM.
To, u prijevodu, znači kako domaći proizvođači, nažalost, nisu količinski, a ni cjenovno konkurentni podmiriti značajniji dio domaćeg tržišta, a kamoli biti istinski konkurentni na prezasićenom tržištu EU.
Iako se bh. vlasti hvale rezultatima o napretku, istina je kako ostaje i dalje ključna primjedba – uspostava lanca kontrole s državne razine, što nikada neće biti moguće napraviti s obzirom na prijedloge zakona koji su ignorirali entitete i županije, ali i ozbiljne primjedbe poput evidencija i zdravstvenog statusa životinja. Ocjena iz EU vezano uz ova pitanja je – katastrofa.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Centralna banka BiH: Neometano izvršavati…
- 17/05 Počeo Ekonomski forum BiH 2021: Fokus je…
- 22/03 RS: Prosječna plata nakon oporezivanja u…
- 06/02 U FBiH pad željezničkog prometa za čak 81,5…
- 04/12 Provaljeno u stan člana VSTS Monike Mijić
- 10/11 Javni prihodi u FBiH za deset mjeseci ove…
- 07/10 Na području Banjaluke postavljaju nove radare
- 25/09 U 2019. godini direktne strane investicije…
- 31/07 Košarac: Konkretnim mjerama zaštititi domaću…
- 27/07 Od početka pandemije bez posla u KS ostalo…
- 23/07 BiH još nije usvojila odluku o smanjenju…
- 29/06 Inicijativa za Stolac: Zaustaviti aktivnosti…
- 25/06 Proizvodnja i prodaja šumskih sortimenata…
- 21/06 Štrajk upozorenja 30.juna istovremeno u RiTE…
- 17/06 TRGOVSKA GORA UJEDINILA BiH Košarac: Tražićemo…
- 13/06 Mostar će u oktobru dobiti svoju prvu „zelenu“…
- 09/06 Sindikalna potrošačka korpa za maj skuplja…
- 05/06 Broj zaposlenih u FBiH od 5. maja porastao…
- 01/06 Ova pravila važe narednih 14 dana u ugostiteljskim…
- 27/05 Turistički vaučer isključivo za sufinansiranje…
- 23/05 Diasporainvest: Kako osnovati kompaniju u…
- 19/05 Traži se povlačenje odluke: ArcelorMittal…
- 12/05 Željeznice RS završile prvi kvartal s gubitkom…
- 08/05 Milićević: Poziv privrednim subjektima da…