Vijesti
Društvo i ekonomija
EP BiH se kreditno zadužuje kod Kineza20.09.2016. 12:00
Izvor: Vijesti.ba
Proceduralne pripreme za izgradnju bloka sedam, koji bi trebao biti najveća poslijeratna energetska investicija u BiH, privode se kraju. U Elektroprivredi BiH očekuju da bi radovi mogli početi u prvoj polovini naredne godine. No, prije toga, kineski investitori žele se uvjeriti da li je Elektroprivreda sposobna da ovaj projekat, koji će koštati milijardu i pol maraka, implementira, objavila je FTV.
I ova godina prolazi, a radovi na izgradnji bloka sedam u Tuzli, koje su bezbroj puta najavljivali predstavnici Elektroprivrede BiH i Federalne vlade, još nisu počeli. Još samo malo i sve će biti spremno, ponavljaju iz Elektroprivrede, koja će se kreditno zadužiti kod kineske razvojne banke. “Predstavnici kineske razvojne banke žele napraviti uvid u poslovanje Elektroprivrede BiH. Po onome što smo im dostavljali ranije, imamo pozitivan stav o tome. Očekujemo, kako su kineski partneri iskazali želju, da će ugovor o kreditu biti potpisan u novembru”, navodi direktor EPBiH Bajazit Jašarević.Zbog izuzetno niskih cijena električne energije na regionalnom tržištu, blok sedam neće biti rentabilan. “Onda kada je rađen, rađen je za kalkulaciju od 55 eura po megavat-satu. U međuvremenu je cijena električne energije jako pala. Kad bismo računali s ovom cijenom električne energije onda bismo privremeno odustali”, dodaje Jašarević.
Blok sedam ima minimalne šanse da bude dugoročno isplativ. Ali, termoektrana u Banovićima, ukoliko se ikada izgradi, neće biti rentabilna, tvrde u Elektroprivredi BiH. “Pitanje rada bloka u Banovićima treba više vezati za tržište nego za mogućnost da se izgradi. Elektroprivreda izgradnjom novog bloka izbacuje stare blokove iz upotrebe, i zbog toga je u povoljnijem položaju nego Banovići”, pojašnjava Jašarević.
Dosadašnje poslovanje i neracionalan ulaganja Elektroprivrede mogla bi biti kočnica u izgradnji velikih energetskih projekata, kao što je blok sedam. Naime, od osnivanje koncerna Elektroprivreda je u rudnike, prema analizi federalnih revizora, uložila 235 milijuna maraka. No, pravih efekata na povećanje obima proizvodnje nije bilo. Sporne su i pozajmice rudnicima od 53 milijuna maraka, koje nikada nisu vraćene.
“To ulaganje nije bilo u skladu s pravilima struke. Ulagalo se svuda pomalo i to nije dalo efekta u povećanje proizvodnje”, zaključuje Jašarević.
EPBiH mora hitno nabaviti modernizirana široka čela u rudnike koncerna te značajno povećati proizvodnju uglja i drastično smanjiti troškove proizvodnje električne energije kako bi bila konkuretna na regionalnom tržištu, navodi FTV.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Centralna banka BiH: Neometano izvršavati…
- 17/05 Počeo Ekonomski forum BiH 2021: Fokus je…
- 22/03 RS: Prosječna plata nakon oporezivanja u…
- 06/02 U FBiH pad željezničkog prometa za čak 81,5…
- 04/12 Provaljeno u stan člana VSTS Monike Mijić
- 10/11 Javni prihodi u FBiH za deset mjeseci ove…
- 07/10 Na području Banjaluke postavljaju nove radare
- 25/09 U 2019. godini direktne strane investicije…
- 31/07 Košarac: Konkretnim mjerama zaštititi domaću…
- 27/07 Od početka pandemije bez posla u KS ostalo…
- 23/07 BiH još nije usvojila odluku o smanjenju…
- 29/06 Inicijativa za Stolac: Zaustaviti aktivnosti…
- 25/06 Proizvodnja i prodaja šumskih sortimenata…
- 21/06 Štrajk upozorenja 30.juna istovremeno u RiTE…
- 17/06 TRGOVSKA GORA UJEDINILA BiH Košarac: Tražićemo…
- 13/06 Mostar će u oktobru dobiti svoju prvu „zelenu“…
- 09/06 Sindikalna potrošačka korpa za maj skuplja…
- 05/06 Broj zaposlenih u FBiH od 5. maja porastao…
- 01/06 Ova pravila važe narednih 14 dana u ugostiteljskim…
- 27/05 Turistički vaučer isključivo za sufinansiranje…
- 23/05 Diasporainvest: Kako osnovati kompaniju u…
- 19/05 Traži se povlačenje odluke: ArcelorMittal…
- 12/05 Željeznice RS završile prvi kvartal s gubitkom…
- 08/05 Milićević: Poziv privrednim subjektima da…