Vijesti
Društvo i ekonomija
Malinari dijele ili uništavaju plodove: Zbog manjka hladnjača dnevno propadne više od 20 tona
13.06.2018. 12:00
Izvor: klix.ba
Malinari dijele ili uništavaju plodove: Zbog manjka hladnjača dnevno propadne više od 20 tona
Nekada najsigurnija grana poljoprivrede na području Zeničko-dobojskog kantona - malinarstvo nalazi se pred propadanjem, a sve zbog toga što su vlasnici hladnjača raskinuli ugovore s poljoprivrednicima kojim će dnevno propadati više od 20 tona malina.
Bosna i Hercegovina je osma u svijetu po proizvodnji malina i bilježi najbrži rast u pogledu razvoja ove grane poljoprivrede. Proizvođači malina su smatrali da su otkupne cijene njihov najveći problem, međutim, ono s čim se susreću proizvođači na sjeveru Zeničko-dobojskog kantona mnogo je gore.
Nekoliko vlasnika hladnjača, koje su prošle godine uredno otkupljivale maline od proizvođača, ove godine su raskinuli ugovore s proizvođačima koji imaju mnoštvo problema. Uvjereni da će neko otkupiti njihove maline pa ih i skladištiti, proširili su svoju proizvodnju, a sada su primorani uništavati, poklanjati ili bacati maline.
Plodna godina i novi problemi za malinare
Salih Mujanović, predsjednik Saveza proizvođača jagodičastog voća u BiH, je kazao kako je prošla godina za proizvođače malina bila teška zbog otkupnih cijena, zbog čega je na kraju pala proizvodnja uprkos ekspanziji malinarstva.
"Malinarstvo je za većinu porodica rješavalo egzistencijalno pitanje, a nekima je bilo i dodatni izvor prihoda. Dosta ljudi je izašlo iz proizvodnje zbog niske otkupne cijene, ali oni uporni su proširili svoje kapacitete. Ove godine imamo povoljne klimatske uslove, dobar urod, ali je problem što nemamo gdje skladištiti maline. Mnogo hladnjača je izašlo iz ove priče i stvorilo se 'usko grlo'", govori Mujanović.