Vijesti
Društvo i ekonomija
Alko-Testiranje Prije Vožnje Miljama Od BiH09.12.2019. 12:00
Izvor: Cafe.ba

Ideja je dobra, ističu naši stručnjaci, te napominju da kod nas nisu rijetki slučajevi da uvijek isti vozači voze pijani. Međutim, na pitanje hoćemo li i mi uskoro početi primjenjivati najavljena evropska pravila, nisu optimistični.
"Takva praksa već je prisutna u određenom broju zemalja EU, kao jedna od mjera za vozače 'ponavljače', odnosno one koji su već bili uhvaćeni da voze pod dejstvom alkohola. Takvim vozačima izriče se mjera da o svom trošku ugrade ovaj uređaj i za to moraju donijeti dokaz kako bi im bila vraćena vozačka dozvola. Ta 'Alcolock' brava sprečava vozača da pokrene auto dok ne provjeri ima li alkohola u organizmu. Ako ima alkohola, motor se neće pokrenuti", kaže za "Nezavisne" Milija Radović, direktor Agencije za bezbjednost saobraćaja RS.Elida Suljagić, sudski vještak i inženjer saobraćaja iz Sarajeva, smatra da sva pozitivna evropska rješenja, koja povećavaju bezbjednost na putevima, treba primjenjivati i kod nas.
"Naravno da podržavam sve što vodi ka boljem i od čega se očekuje da bi smanjilo broj žrtava u saobraćajnim nezgodama", ističe Suljagićeva za "Nezavisne", koja dodaje da na našem prostoru imamo i značajan broj ljudi koji u kombinaciji s alkoholom konzumiraju i narkotike.
Da li će i u bh. zakonodavstvo biti uvedena pravila slična ovima koja su najavljena za EU je pitanje koje smo poslali Ministarstvu komunikacija i transporta BiH, ali odgovor do zaključenja ovog broja "Nezavisnih" nismo dobili.
Agencije javljaju da su članice EU napokon dogovorile sve promjene koje se tiču novih automobila, odnosno bezbjednosne opreme u njima. Između ostalog, dizajnerski će svi novi automobili morati ponuditi takav oblik prednjeg dijela vozila koji će pri sudaru smanjivati mogućnost povreda glave pješaka i biciklista.
Neke države već imaju odredbu u zakonodavstvu koja se odnosi na "Alcolock". Što se crne kutije tiče, ona će, kako je predviđeno, snimati telemetrijske podatke prije, tokom i nakon saobraćajne nezgode.Evropska komisija počela je prošle godine definisati prijedloge za poboljšanje bezbjednosti saobraćaja, a sada je sve definisano. Vjeruje se da će zahvaljujući ovim mjerama do 2038. biti izbjegnuto 25.000 smrtnih slučajeva u saobraćaju, ali i 140.000 teških povreda. Stručna tijela Evropske unije procjenjuju da je za 90 odsto nesreća odgovoran ljudski faktor.
Podsjetimo, policijske kontrole, koje su u proteklom periodu rađene kod nas, pokazuju da brojni vozači pijani sjedaju za volan. Za četiri dana, nedavno, pripadnici MUP-a RS su evidentirali 766 pijanih vozača.
Ostale vijestiArhiva
- 02/09 Centralna banka BiH: Neometano izvršavati…
- 17/05 Počeo Ekonomski forum BiH 2021: Fokus je…
- 22/03 RS: Prosječna plata nakon oporezivanja u…
- 06/02 U FBiH pad željezničkog prometa za čak 81,5…
- 04/12 Provaljeno u stan člana VSTS Monike Mijić
- 10/11 Javni prihodi u FBiH za deset mjeseci ove…
- 07/10 Na području Banjaluke postavljaju nove radare
- 25/09 U 2019. godini direktne strane investicije…
- 31/07 Košarac: Konkretnim mjerama zaštititi domaću…
- 27/07 Od početka pandemije bez posla u KS ostalo…
- 23/07 BiH još nije usvojila odluku o smanjenju…
- 29/06 Inicijativa za Stolac: Zaustaviti aktivnosti…
- 25/06 Proizvodnja i prodaja šumskih sortimenata…
- 21/06 Štrajk upozorenja 30.juna istovremeno u RiTE…
- 17/06 TRGOVSKA GORA UJEDINILA BiH Košarac: Tražićemo…
- 13/06 Mostar će u oktobru dobiti svoju prvu „zelenu“…
- 09/06 Sindikalna potrošačka korpa za maj skuplja…
- 05/06 Broj zaposlenih u FBiH od 5. maja porastao…
- 01/06 Ova pravila važe narednih 14 dana u ugostiteljskim…
- 27/05 Turistički vaučer isključivo za sufinansiranje…
- 23/05 Diasporainvest: Kako osnovati kompaniju u…
- 19/05 Traži se povlačenje odluke: ArcelorMittal…
- 12/05 Željeznice RS završile prvi kvartal s gubitkom…
- 08/05 Milićević: Poziv privrednim subjektima da…