Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Mladi i ishrana09.02.2007. 17:49
Izvor: Viva
Mladi i pravilna ishrana ova dva pojma ne idu uvek zajedno. Oni jedu bilo šta bilo gde, a naši saveti i upozorenja obično su samo mrtvo slovo na papiru. Kako "naterati" tinejdžera da se zdravo hrani?
Mladi i pravilna ishrana ova dva pojma ne idu uvek zajedno. Oni jedu bilo šta bilo gde, a naši saveti i upozorenja obično su samo mrtvo slovo na papiru. Kako "naterati" tinejdžera da se zdravo hrani?U periodu adolescencije deca ispoljavaju nezavisnost, naročito kada je u pitanju ishrana. Teško je naterati ih da poštuju pravila uravnotežene ishrane, kada ona gleda slike manekenki, a on se priklanja ponašanju grupe. Naoružajte se strpljenjem i pokušajte da im pomognete da lakše prođu kroz period odrastanja i naviknu se na novu sliku svog tela.
Nikad ne jede povrće
Povrće je važno zbog unosa vlakana (izuzetno važnih za varenje), vitamina (B6, C, karotena) i mineralnih soli (kalcijuma, magnezijuma, gvožđa...), a sve to uz veoma mali broj kalorija. Izbacivanjem povrća iz jelovnika, vaše dete se lišava važnih elemenata ishrane, koje, doduše, može nadoknaditi voćem. Međutim, ako i voće slabo jede, onda to može predstavljati veliki problem. Pokušajte sa supom, koja će mu možda privlačnije izgledati od tanjira punog povrća. Drugo rešenje je da u jelu spojite skrobno i drugo povrće, na primer krompir i šargarepu. Konačno, ne zaboravite sokove od voća i povrća. Predložite detetu da vam pomogne u pripremi obroka: možda će tako promeniti mišljenje, a samim tim i ponašanje.
Jede puno mesa
Izvor kvalitetnih proteina životinjskog porekla, neophodno u periodu rasta, meso je takođe bogato i mastima. Ako vaše dete unosi veliku količinu mesa, to je i velika količina masti, pa se time remeti ravnoteža organizma. Ograničite mu unos mesa na 200 grama dnevno i to podeljeno u dva obroka (ručak i večera).
Može li pica da zameni uravnoteženi obrok
Pica može da se uključi u program uravnotežene ishrane. Testo zamenjuje hleb koji se obično jede za vreme obroka. Isto važi i za sir. Međutim, sok od paradajza i malo povrća ne mogu nikako da zamene tanjir povrća spremljenog na uobičajeni način. Da biste poboljšali ravnotežu, poslužite picu sa salatom (zelenom, od paradajza...) i završite sa nekim voćem. Takođe, vodite računa o količini: ne više od 200-250 grama.
Pije "litre" gaziranih sokova
Ovim slatkim pićima unosi se velika količina šećera: 1,5 litar gaziranog pića sadrži oko 180 grama šećera, tj. oko 720 kalorija. A uravnotežena ishrana podrazumeva da šećer i njegovi derivati ne smeju prelaziti više od 10 odsto ukupnog dnevnog energetskog unosa, a to znači 65-70 grama šećera po osobi. Preterani unos, naravno, utiče na težinu. Tim pre što se gazirana pića ponekad piju iz puke dosade. Razgovarajte sa detetom da smanji dnevnu dozu ili da makar pije pića sa oznakom light u kojima je šećer (saharoza) zamenjen veštačkim zaslađivačem i koja, zbog toga, nemaju mnogo ili uopšte nemaju kalorija.
Gricka između obroka, a za vreme obroka jede malo
Grickanje između obroka jeste problem jer remeti ciklus gladsitost. Glađu se izražava potreba organizma za hranom. Raznovrstan i uravnotežen obrok donosi zasićenost koja traje do sledećeg obroka. Ako dete jede između obroka, glad će se brzo javiti jer je zasićenost koju pružaju grickalice lošeg kvaliteta. Pomozite detetu da shvati kako deluje ovaj začarani krug i da se koncentriše na obroke i obavezno užinu. Nekada pomaže i razgovor sa nutricionistom.
Bavi se sportom
Ako se vaše dete bavi sportom, u interesu mu je da promeni ishranu da bi imalo što bolje rezultate. Prvo pravilo je da unosi dovoljno tečnosti pre, za vreme i posle treninga, da bi organizam imao najbolje uslove za rad. Postarajte se da uvek nosi flašu vode ili, ako trening traje duže od dva sata, energetsko piće kojim unosi minerale i glucide izuzetno važne za fizičku aktivnost. Drugo pravilo je da između obroka i treninga mora da prođe tri sata. Naime, posle tog vremenskog perioda, krv više nije "zauzeta" u procesu varenja i spremna je za sport. Treće pravilo: da se izbegavaju masni proizvodi, teški za varenje, koji mogu pogoršati rezultate. Spremajte mu obroke sačinjene od testenine, pirinča ili krompira, sa mesom ili ribom, uz mlečne proizvode i voće.
Ne voli mlečne proizvode
Izbegavajući mlečne proizvode, dete ne unosi kalcijum koji je neophodan i prioritetan u periodu rasta. Naime, tek oko dvadesete godine postiže se maksimalna gustina koštane mase, a upravo kalcijum garantuje dugotrajnu čvrstinu kostiju. Mlečni proizvodi, kao izvor kalcijuma, veoma su važni i kao prevencija od osteoporoze. Pripremajte jela sa mlekom i mlečnim proizvodima. Dobro je da dete pije vodu bogatu kalcijumom.
Misli da je debela, jede malo, a težina joj je normalna
Ovaj problem se uglavnom vezuje za ženski pol. Nažalost, njegovo rešenje nije u tanjiru. Sliku ženskog tela prezentuju reklame i veoma utiču na predstavu koju devojka ima o svom telu. Ona bi želela da bude bez oblina, a žensko telo je sačinjeno upravo tako da ima obline. Razgovarajte sa njom o tome. Predložite razgovor sa nutricionistom. Veoma je važno da jede dovoljno i da u organizam unosi sve što je potrebno za pravilan razvoj.
Želi da bude vegetarijanac
U ovom slučaju sve zavisi od načina ishrane. Ako jede jaja i mlečne proizvode, onda unosi proteine životinjskog porekla koji su neophodni. Proteini su sačinjeni od aminokiselina, od kojih osam organizam ne može sam da proizvede i moraju se obezbediti putem ishrane, naročito unosom proteina životinjskog porekla. Ako, pak, iz ishrane izbaci jaja i mlečne proizvode, neophodno je da redovno jede žitarice i suvo povrće. Međutim, neće moći da pokrije potrebe organizma za kalcijumom, koji je neophodan za razvoj kostiju. Razgovor sa nutricionistom je izuzetno važan da bi se predupredili određeni nedostaci usled izbora načina ishrane.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…