Slobodno vreme
Moda
Pariz: Mršavice izlaze iz mode
27.02.2007. 16:35
Izvor: Press
Pariz: Mršavice izlaze iz mode
Moćna udruženja modnih kuća Francuske, Italije, Španije, Velike Britanije, SAD, Brazila i drugih zemalja, koja su na meti kritika zbog promovisanja imidža preterano mršavih manekenki, odlučila su da se zajedno pozabave tim problemom i sa modnih pista postepeno iskorene anoreksičan izgled.
Iako ne postoje zvanične studije koje bi dokazale vezu između modne industrije i poremećaja u ishrani kod mladih devojaka, stručnjaci ukazuju na jasnu korelaciju između to dvoje.

Čelnik francuske modne federacije Didije Grimbak je, kako prenosi Rojters, izjavio da Pariz neće preduzeti nikakve posebne mere da bi zabranio pojavljivanje izuzetno mršavih manekenki na modnim pistama, zato što je pravilnik o njihovom zdravlju već striktan.

"Ali moramo biti pažljivi i moramo da informišemo mlade žene a ne da uvodimo dodatne mere", rekao je on.

Francuski ministar zdravlja je najavio formiranje radne grupe koja bi razmotrila uticaj imidža mršavih manekenki na mlade žene.

Britanski modni savet je zatražio od modne industrije da za potrebe modnih revija angažuje isključivo zdrave manekenke i one koje su starije od 16 godina.

Italijanska vlada i modna udruženja te zemlje potpisali su sporazum prema kojem mršave devojke, koje izgledaju bolesno, ne smeju da se angažuju za modne revije ukoliko ne dokažu da su zdrave.

I Brazil je nedavno pokrenuo kampanju protiv pojavljivanja suviše mršavih i mnogo mladih manekenki, nakon smrti Ane Karoline Reston.

"Zabranili smo modele mlađe od 16 godina", kaže Grasa Kabral, organizatorka nedelje mode u Sao Paulu. "Od svake tražimo da donese zdravstveno uverenje".

Brazilska manekenka Ana Karolina Reston (21) umrla je prošlog novembra od komplikacija prouzrokovanih anoreksijom. Bila je visoka 172 centimetra, a imala je samo 40 kilograma. Lekari smatraju da ta težina priliči devojčici od 12 godina visokoj najviše metar i po.

Gubitak težine je postao fiksacija za sve veći broj mladih žena.
Postoje brojne internet pričaonice u kojima mladi mogu da se posvete toj temi, a nazivi su im "Ukleta hrana" ili "Hrana je neprijatelj savršenstva".

Brojni kreatori i manekenke odbacuju, međutim, navode da su odgovorni za poremećaje u ishrani među mladim devojkama.

"Ja tražim zdrave manekenke sa zdravom energijom. Ali ne treba da imamo predrasude zato što su manekenke mršave. Neke devojke su rođene takve, neke su rođene punačke. Takav je život", kaže brazilski modni kreator Rejnaldo Lorenco.

Manekenke će verovatno uskoro biti prirodnijeg izgleda i u Španiji, pošto će u toj zemlji biti izmenjeni konfekcijski brojevi. Taj potez je jedna od mera španske vlade koja želi da mlade devojke rastereti pritiska i opterećenosti izgledom.

Španija je prošlog septembra takođe zabranila da se jako mršave manekenke pojavljuju na modnim pistama. Čak je odlučeno i da lutke u prodavnicima izgledaju punačkije pošto su sadašnje "nerealne, sa vanzemaljskim proporcijama".

Većina španskih modnih kreatora, među kojima i vlasnik Zare, najavila je rat anoreksičnom trendu na modnim pistama.

Sporazum o novim veličinama ženske odeće potpisali su nedavno ministarstvo zdravstva i vodeći dizajneri. Prema sporazumu koji će se u nekoliko faza sprovoditi kroz pet godina, u izlozima odsad neće moći da se izlaže odeća veličine manje od 38. Takođe, evropska veličina 46 više se neće smatrati "specijalnom veličinom".

Ministarstvo zdravlja se obavezalo da sprovede merenje na uzorku od 8.500 španskih đevojaka i žena od 12 do 70 godina, kako bi odredilo standardne mere Spanjolki.