Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Posle otklanjanja tumora28.02.2007. 10:00
Izvor: Politika
Test za predviđanje recidiva raka dojke
Novi test kojim se pokušava da predvidi hoće li kod žene koja je operisana od raka dojke on napasti neki drugi deo tela odobrila je američka Agencija za hranu i lekove. Ovo je prvi test ove vrste koji je odobrila ova visoka ustanova do čije dozvole i preporuke se veoma teško dolazi.Postoje još brojni testovi kojima se pokušava predvideti mogućnost recidiva raka dojke na nekom drugom delu tela. Mnogi se nalaze u slobodnoj prodaji širom Amerike i drugih zemalja razvijenog sveta, ali ovaj poslednji, nazvan „mamaprint”, prvi je koji je prošao komplikovanu proceduru i koji je formalno odobrila Agencija za hranu i lekove. Agencija je najavila da namerava da kontroliše i mnoge druge testove koji služe za postavljanje komplikovanih i vrlo delikatnih dijagnoza koje su na tržište stizale bez odobrenja ove zvanične vladine agencije zadužene za hranu i lekove.
Ni ovaj test nije apsolutno precizan. Ali, na njega se možemo osloniti sa visokom dozom sigurnosti, ističu stručnjaci koji su u Holandiji razvijali novi test. Pouzdanost ovog testa zasniva se na činjenici da je dobijen posle ispitivanja šeme aktivnosti 70 specifičnih gena u tumoru dojke posle njegovog odstranjivanja operacijom.
„Mamaprint” i drugi, istina, manje pouzdani testovi imaju zadatak da pomognu što preciznijem izboru tretmana za približno sto hiljada Amerikanki koje svake godine bivaju operisane u ranoj fazi raka dojke, dok on još nije zahvatio limfne čvorove. Posle otklanjanja tumora, mnoge od ovih žena podvrgavaju se hemoterapiji kako bi smanjile rizik za recidiv kancera. Ali, studije pokazuju da mnoge od njih ne bi imale recidiv bolesti čak i da nisu podvrgnute hemoterapiji. Novi test pomaže i lekarima i pacijentima da vrlo precizno predvide mogućnost ponovnog javljanja kancera i da u skladu sa tim odrede pravilniju individualnu terapiju koja često neće uključivati i neprijatnu hemoterapiju.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…