Slobodno vreme
Tehnologija
Još jedan bestseller - Nokia 6300
01.03.2007. 10:00
Izvor: Mondo
Još jedan bestseller - Nokia 6300
Ukoliko vam nije potreban smartphone niti 3G telefon, ali ipak želite moćnu spravicu koju ćete platiti baš onoliko koliko vredi, Nokia je modelom 6300 ciljala upravo na vas

Kada se na brzinu pročitaju specifikacije novog modela 6300 kompanije Nokia, lako je zaključiti da se radi o skupu vidjenih i odavno dokazanih rešenja. To upravo i jeste suština popularne serije 6xxx. Za razumne pare korisnik dobija visok kvalitet izrade, jednostavnost korišćenja, dopadljiv dizajn i praktično sve što se može smatrati mainstream mogućnostima.

Danas je multimedija osovina mainstream ponude na mobilnom tržištu. U tom smislu, najjači aduti novog finskog pulena su fantastičan ekran, vrlo dobar MP3 plejer, FM radio prijemnik, kamera od 2 Mpix, slot za microSD memorijske kartice… Najlakše ga je zapravo uporediti sa popularnim preklopnikom 6131, koji se odlikuje praktično identičnim performansama, osim što je njegova kamera slabija.

Kompaktno i od metala

Ako izuzmemo neke novije preklopne modele, 6300 je sa dimenzijama od 106,4 x 43,6 x 11,7 mm jedan od najkompaktnijih aparata ovog proizvodjača u poslednje vreme. Nokia se, naime, nije upustila u mahnitu (mnogi bi rekli besmislenu) trku za najtanjim kućištem koju predvode Samsung i Motorola, ali je u svakom slučaju uvažila uticaj aktuelnih tržišnih trendova. Telefon odlično leži u ruci, pa je jasno da je finska kompanija napravila pravi kompromis izmedju atraktivnosti i funkcionalnosti.

Kvalitet izrade zaista je za svaku pohvalu. Svi delovi čvrsto stoje na svojim mestima i nema neprijatnog „krckanja”. Naročito se mora pohvaliti upotreba metala u izradi, što je izuzetna retkost u ovoj cenovnoj klasi. Od nerdjajućeg čelika napravljeni su poklopac baterije i ram prednjeg panela, dok je ostatak kućišta i navigacioni segment tastature izradjen od čvrste lakirane plastike. Otisci prstiju i druge posledice svakodnevne upotrebe biće primetni, ali ne u meri koja bi iritirala na duže staze. S druge strane, alfanumerički deo tastature načinjen je od nešto mekše plastike i na prvi pogled izgleda „jeftino”, naročito zbog vizuelnog kontrasta sa elegantnim metalnim ramom. Odziv je pak sasvim dobar, a dubina tastera dobro odmerena, pa u praksi neće biti nikakvih problema.

Čudo od ekrana

Manji kuriozitet eksterijera je taster za kontrolu jačine zvuka, koji je premešten na desni bok (kao kod većine konkurenata). On je tvrd i previše utisnut u kućište, pa slobodno možemo reći da nije sasvim praktičan. Slot za microSD kartice postavljen je na levi bok. Na dnu kućišta je miniUSB port, ali i klasični 2,5 mm konektor za slušalice. Njegovo prisustvo zaslužuje posebnu pažnju, naročito ako znamo da ovo nije jedan od modela sa XPressMusic etiketom, odnosno da ga Nokia u marketinškom smislu ne tretira kao čistokrvni muzički telefon. Korisniku je dakle ostavljena mogućnost da bez većih problema zameni prateće slušalice nekim kvalitetnijim, a nije izostala ni opcija da se preko Bluetooth adaptera povežu i bežične stereo slušalice.

Veliki TFT displej (31 x 24 mm) preuzet je sa popularnog 6131. Bolje upućeni čitaoci odmah će se prisetiti da se radi o jednom od najboljih ekrana na tržištu, a o srednjoj cenovnoj klasi da ne govorimo. Prikazuje 16 miliona boja u QVGA rezoluciji (240 x 320 piksela) i zaista obezbedjuje fantastičnu oštrinu, kontrast i zasićenost. To ćete najbolje videti kada sa računara na telefon presnimite neke atraktivne slike u visokoj rezoluciji. Prikaz ostaje dovoljno čitljiv i pod jačim sunčevim svetlom. Ovakav ekran inače je veliki potrošač energije, pa se proizvodjač odlučio za proverenu BL-4C litijum-jonsku bateriju od 860 mAh. Na našim mrežama može se očekivati prosečna autonomija od oko 2-3 dana, s tim da će uz intezivnije slušanje MP3 muzike i FM radija baterija morati da se dopunjuje gotovo na dnevnoj bazi. Usput, potpuno prazna baterija puni se za manje od dva sata.

Prosečna kamera

Telefon je zasnovan na poslednjoj verziji čuvene platforme Series 40, sa kojom ste, verujemo, vrlo dobro upoznati obzirom na veliki broj aktuelnih modela koji je koriste. Istaći ćemo, ukratko, jednostavnost i intuitivnost korišćenja odnosno brzinu i pouzdanost, zatim odličan imenik i kalendar, kao i veliki broj mogućnosti za personalizaciju interfejsa. Poznati e-mail klijent zasnovan na Javi zadovoljiće potrebe najvećeg broja korisnika, što važi i za Internet browser. Muzički plejer ima sve osnovne opcije za kontrolu reprodukcije i manipulaciju plejlistama, a tu je i manje-više upotrebljiv ekvilajzer. Sa slušalicama koje stižu u pakovanju kvalitet zvuka neće baš oduševiti, obzirom na neretko loš balans tonova i distorziju basova, ali kada se preko pomenutog stereo konektora priključe neke kvalitetnije bubice, 6300 postaje dostojna zamena za jeftinije MP3 plejere. Naravno, da bi slušali radio moraćete da koristite orignalne slušalice, jer one imaju ulogu antene.

Nešto više pažnje posvetićemo kameri od 2 Mpix, zato što je ona praktično jedina novost u poređenju sa 6131. Nažalost, osim povećane rezolucije nismo primetili nikakva poboljšanja, pa će većina korisnika ostati razočarana kvalitetom snimaka nastalih u iole lošijim svetlosnim uslovima. Automatski balans belog često zna da pogreši, a i manji podrhtaji ruke rezultovaće mutnim fotografijama. Sve to na ekranu telefona još i izgleda sasvim solidno, ali kada snimke prebacite na računar lako ćete uočiti manjkavosti. Kvalitet video isečaka takođe nije za pohvalu, mada i sama maksimalna rezolucija od 176 x 144 piksela dovoljno govori o tome. Kako bilo, pitanje je da li smo u ovoj cenovnoj klasi mogli očekivati kvalitetniji senzor za kameru, posebno zato što telefon briljira na drugim poljima.

Bestseler, sigurno…

Nokia 6300 naizgled ne zaslužuje posebnu pažnju, jer na tržištu ima dosta modela sa sličnim performansama. Mi smo, pak, i više nego sigurni da se radi o novom bestseleru srednje cenovne klase. U našim prodavnicama ovaj model može se kupiti po ceni od oko dvestotinak evra, pa se kao njegov najjači adut izdvaja odličan odnos uloženog i dobijenog. Nijedan aparat za ovaj novac ne nudi ovako atraktivno i kvalitetno kućište, a šta tek reći za displej? Kamera ne oduševljava, ali zato poslovična pouzdanost, jednostavnost korišćenja, dobar multimedijalni potencijal, kao i podrška za EDGE i besprekorno realizovan Bluetooth adapter, lepo zaokružuju sliku. Uz modele 6131 i 6233, ponuda Nokia-e u srednjoj klasi sada je kompletirana, i prosto je nije moguće zaobići kada se razmatra kupovina novog mobilnog telefona.

Nokia 6300

Gabariti: 106,4 x 43,6 x 11,7 mm, 91 gram
Ekran: TFT, 16 miliona boja, 240 x 320 pix
Povezivost: Tri Band GSM, GPRS klase 10, EDGE klase 10, PTT, Bluetooth 2.0 (A2DP profil), USB (mass storage)
Funkcije: MMS, JAVA MIDP 2.0, e-mail (POP3/SMTP), Instant Messaging, WAP 2.0/HTML, vibracija
Multimedija: 64-tonske polifone melodije (MP3, AAC), MP3/AAC plejer, video plejer, video streaming, FM radio
Kamera: CMOS 2 megapiksela (8x digitalni zum), 3GP video u 176 x 144 pix
Memorija: 10 MB interna, slot za microSD kartice (128 MB u pakovanju), 1.000 unosa imenik
Upečatljive karakteristike: 2,5 mm stereo konektor
Baterija: Li-Ion 860 mAh (BL-4C), 350h stand-by, 3,5h razgovor