Slobodno vreme
Tehnologija
Samsung X830: Rečju, ekscentričan!
03.03.2007. 12:00
Izvor: Mondo
Samsung X830: Rečju, ekscentričan!
Kod ovog muzičkog modela Samsung je napravio najnepopularniji kompromis – ugrozio je osnovne funkcije mobilnog telefona zarad multimedijalnih

Samsungova vizija čistokrvnog muzičkog telefona sigurno je jedna od originalnijih i najkontroverznijih. Model X830 napravljen je da toliko podseća na pravi mali MP3 plejer zasnovan na flash memoriji, da su neke osnovne funkcije gotovo ugrožene. Radi se o jednom od najmanjih i najlakših, ali i ubedljivo najužem telefonu na evropskom tržištu (84 x 30 x 19,9 mm, 72 grama), što je moralo imati posledice. Prisutno je previše neobičnih rešenja, kao i nekoliko konstrukcijskih slabosti.

Nesigurno rotiranje

Iako je uredjaj načinjen od solidne plastike, koju odlično dopunjuju metalni tasteri na eksterijeru, Samsung je pomalo podbacio kada je u pitanju automatski rotirajući mehanizam. Otvaranje se lako obavlja jednom (desnom) rukom – rotirajući deo kućišta je dovoljno pogurati za desetak stepeni u levo da bi „skočio” do kraja, ali se ne može reći da isti stoji stabilno ni u otvorenom ni u zatvorenom položaju. To donekle kvari utisak o kvalitetu izrade i kod većine korisnika može izazvati sumnje u dugotrajnost. S druge strane, X830 neosporno izgleda dopadljivo i originalno, a ponudjen je u šest atraktivnih boja (zelenoj, plavoj, narandžastoj, ljubičastoj, beloj i crnoj) te će privući mladje korisnike oba pola. Pomenimo i jedan praktičan detalj eksterijera – Hold taster.
Ekran od 262 hiljade boja odlikuje se prosečnom, ali netipičnom rezolucijom od 128 x 220 piksela. Obezbedjuje solidan prikaz grafike. Samsung je pak pogrešio u odabiru fonta za softver. Slova izgledaju krzavo i previše su velika (neke stavke iz menija se ne mogu ispisati u celosti, već se završavaju sa „tri tačke”). Uz to je presvlaka displeja previše reflektivna, pa ugrožava čitljivost pod jačim sunčevim svetlom.
Nije nam se dopalo ni što se poklopac za bateriju veoma teško skida. Ispod njega se inače krije pristojna litijum-jonska jedinica od 700 mAh. Kada telefon uključite u offline modu (isključene telefonske funkcije), računajte na oko 18 časova neprekidne MP3 reprodukcije, što nije loš rezultat. Kombinovanim (uobičajenim) korišćenjem svih funkcija baterija će se isprazniti za 2-3 dana.

Tastatura u dva reda

Najveća žrtva neobične konstrukcije kućišta je alfanumerička tastatura koja se otkriva njegovim otvaranjem. Naime, bilo je mesta samo za dva reda dugmića, te su korisnici primorani da se privikavaju na potpuno nov raspored. Tasteri su inače udobni, precizni i vrlo dobro osvetljeni, ali to ne menja činjenicu da će ljubitelji SMS poruka biti prilično zbunjeni.

Neobičan je i veliki navigacioni krug (jog-dial) smešten tik ispod ekrana. Koristi se tako što prstom pravite kružne pokrete preko njega, ali se može i pritiskati kao obični četvorosmerni navigacioni taster. U većini menija ova dva načina korišćenja imaju isti efekat, osim kada se uključi MP3 plejer. Tada rotiranjem premotavate pesme, a pritiskanjem se pristupa dodatnim opcijama. Uostalom, u pozadini plejera je slika navigacionog tastera koja sve to demonstrira. Aplikacija inače ne podržava plejliste (pesme se ručno ili automatski sortiraju po folderima), ali su tu pristojni predefinisani ekvilajzeri i 3D efekat. Kvalitet pratećih slušalica je prilično skroman, ali je srećom na kablu prisutan klasični 3,5 mm konektor. Sa nekim kvalitetnijim kompletom dobija se zaista dobar zvuk, bez distorzija i umekšavanja tonova. Ipak, zašto korisnika primoravati na dodatne troškove?

Prisutnih 1 GB memorije i više je nego dovoljno za najveći broj korisnika i odgovara analogiji sa malenim flash plejerom. Nažalost, pesme se ne mogu prebacivati prostom drag’n’drop metodom (nije podržan USB mass storage mod), već se mora koristiti aplikacija PC Studio ili Media Transfer Protocol. Ukratko, ovaj protokol omogućuje transfer pesama direktno iz Windows Media Playera, uz napomenu da vam treba verzija 10.

Previše kompromisa

Ozbiljnija zamerka se može uputiti i na račun izostanka podrške za e-mail. Uzrok je verovatno netipična tastatura, odnosno mali ekran. Uz to, telefon praktično ne podržava Javu. Dve Java igrice su zapravo fabrički instalirane, ali su one prilagođene netipičnoj rezoluciji displeja, zbog koje je najverovatnije Samsung i onemogućio dodavanje novih. Podrška za EDGE zvuči lepo, mada se postavlja pitanje ko će iskoristiti brz Internet protok - tu je samo slabašan WAP browser. Integrisana kamera od 1,3 Mpix se takodje ne može pohvaliti. Kvalitet fotografija je ispod proseka, dok zbog nepraktičnog položaja „okidača” korisnik mora da pazi da mu telefon ne ispadne iz ruke tokom slikanja. Interfejs kamere pak sadrži mnoge opcije, a ni video isečci u rezoluciji od 352 x 288 piksela ne izgledaju loše. Pomenućemo na kraju i solidan kalendar, diktafon odnosno Bluetooth adapter koji nije pravio probleme u radu.
Samsung X830 je zaista originalan aparat koji uspešno može zameniti samostalni MP3 plejer. Medjutim, iznudjenih rešenja i nedoslednosti je previše - ekran je mali i netipične rezolucije, neobična tastatura zahteva privikavanje, a sve to je impliciralo dodatne kompromise na polju uobičajenih mogućnosti. Po ceni od oko 280 evra zaista ga ne možemo preporučiti svima, naročito ako znamo šta Sony Ericssonovi Walkman modeli nude za taj novac. Ostaje nam da vidimo koliko će korisnika biti privučeno unikatnim i vrlo dopadljivim dizajnom odnosno neverovatno kompaktnim gabaritima.

Samsung X830

Gabariti: 84 x 30 x 19,9 mm, 72 grama
Ekran: TFT, 262 hiljade boja, 128 x 220 pix
Povezivost: Tri Band GSM, GPRS klase 10, EDGE klase 10, Bluetooth 1.2
Funkcije: EMS, MMS, WAP 2.0/xHTML, diktafon, vibracija
Multimedija: 64-tonske polifone melodije (MP3, AAC), MP3 plejer
Kamera: CMOS 1,3 megapiksela, video snimanje u 355 x 288 pix
Memorija: 1 GB interna, imenik od 1.000 unosa
Upečatljive karakteristike: jog-dial kružni taster, rotirajuće kućište
Baterija: Li-Ion 700 mAh, 264h stand-by, 3,5h razgovor, 18h muzika (offline mod)