Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Dubok san u mokroj postelji10.03.2007. 12:00
Izvor: Politika
Noćno umokravanje je jedan od najčešćih problema dečjeg doba i jedno od najneprijatnijih iskustava u životu deteta, ali i njegovih roditelja
Mnoge mame i tate, čiji mališani imaju ovaj problem, ne znaju na čija vrata treba da pokucaju za pomoć, pa često pokušavaju da ga zataškaju time što će negirati da problem postoji. Doc. dr Mirjana Kostić, pedijatar-nefrolog Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj, objašnjava da najveći broj dece koja se susreću sa ovim problemom ima primarno noćno umokravanje što znači da dete nikada nije imalo period duži od pola godine da je ostalo suvo tokom noći.
– Enureza je najčešći oblik primarnog noćnog umokravanja kod zdrave dece posle pete godine života. Prema podacima iz svetske literature u uzrastu od pet godina ovaj problem ima svako četvrto dete. Pri polasku u školu svako deseto dete se noću umokrava. Promenom uzrasta broj dece sa enurezom se smanjuje. Pa, ipak, u svakom razredu osnovne škole od dva do tri deteta se noću umokrava. Prema svetskim statistikama, od jedan do dva odsto dece nastaviće da živi sa ovim problemom i u odraslom dobu. Kod mališana sa enurezom funkcija mokraćna bešika je potpuno normalna, njeno pražnjenje je kompletno, ali se dešava, mimo volje deteta, u snu. Tokom dana, u budnom stanju, dete je suvo i nikada nema problema sa mokraćnim infekcijama – objasnila je doc. dr Mirjana Kostić.
Najznačajniji razlozi za nastanak ove pojave su genetska predispozicija deteta, povećano stvaranje mokraće u snu, relativno manji kapacitet mokraćne bešike i čvrst san. Poznato je da u bližoj ili daljoj familiji dece sa enurezom obično postoje i drugi članovi porodice koji su u detinjstvu patili od istog problema. Ukoliko su se oba roditelja, kao deca, noću budila mokra, verovatnoća da će i njihovo dete imati enurezu iznosi čak 75 odsto.
– Poslednjih desetak godina identifikovano je nekoliko gena koji su od značaja za nastanak enureze. Kod najvećeg broja dece sa enurezom tokom noći postoji povećano stvaranje mokraće. Ovo nastaje kao posledica poremećaja u ritmu lučenja jednog neuropeptida, vazopresina, koji se luči u mozgu i koji na nivou bubrega reguliše količinu i gustinu stvorene mokraće u snu. San dece sa enurezom je obično veoma čvrst, a njihovi roditelji najbolje znaju koliko im je teško da dete razbude – istakla je naša sagovornica.
Jedna od najčešćih zabluda vezanih za noćno umokravanje jeste da je ono posledica psiholoških problema ili psihološkog profila deteta. Stručnjaci kažu da deca sa enurezom (posebno ako se lečenje ne započne na vreme) imaju brojne psihološke probleme, emotivne i sociološke poremećaje, ali oni su uvek posledica, a ne uzrok enureze. Česta je zabluda da se ova pojava ne može izlečiti ili da je ne treba lečiti, jer će sama od sebe jednoga dana prestati.
– Problem se kod najvećeg broja dece može izlečiti. Enureza koja duže traje nosi rizik od razvoja ozbiljnih posledica na mentalni, emotivni i socijalni razvoj ličnosti deteta. Deca sa enurezom se osećaju različitom i manje vrednom od svojih vršnjaka koji se ne umokravaju, pa se kod te dece razvija osećaj krivice. Često pokušavaju da sakriju svoj problem od okoline, povlače se u sebe, postaju nesigurna, izbegavaju kontakte sa vršnjacima, što vodi u njihovu socijalnu samoizolaciju. Brojne studije su pokazale da je samopoštovanje dece sa enurezom značajno sniženo ne samo u odnosu na vršnjake bez enureze, već i u odnosu na decu sa teškim hroničnim bolestima. Zaboravlja se i da enureza nije problem samo deteta. To je problem cele porodice i često razlog za poremećaj odnosa razumevanja i harmonije u porodici što dodatno ima nepovoljan uticaj na razvoj ličnosti deteta – naglasila je doc. dr Kostić.
Roditelji deteta koje ima ovaj problem treba da se obrate svom pedijatru koji će na osnovu razgovora, pregleda i malog broja neinvazivnih ispitivanja utvrditi o kom tipu umokravanja je reč i započeti odgovarajuću terapiju (dezmopresin, enureza alarm). Što ranije lečenje počne mališan će pre zaboraviti da je imao problem zbog kojeg se svakoga jutra osećao krivim i manje vrednim.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…