Slobodno vreme
Moda
Mala&crna
25.03.2007. 12:00
Izvor: B92
Mala&crna
Ako ukucate little black dress ili akronim LBD na nekom od veb pretraživača, moglo bi vas iznenaditi više od 30 miliona odgovora na tu potragu. Najmanje je toliko i razloga da u inat brojnim "modnim" novinarima ne poverujete da je reč o modnom klišeu. Evo nekoliko bitnih momenata u evoluciji male crne haljine.
Opšte je mišljenje da je prvu malu crnu haljinu, ili bar ono što mi danas pod tim podrazumevamo sašila dvadesetih godina Koko Šanel, jedina ličnost iz sveta mode na listi 100 najuticajnijih ljudi XX veka magazina Time. "Ford" haljina, kako će je nazvati američki Vogue, dobila je ovo ime jer je poput automobila Henry Forda bila trenutni hit, široko dostupna i baš kao i Model T proizvedena u samo jednoj boji-crnoj. Pošto je Koko verovala da moda mora biti funkcionalna, osmislila je haljinu na kojoj se neće videti mrlje, koja će odgovarati ženama različitih građa i koju će biti moguće nositi tokom celog dana vodeći računa samo o detaljima. Ideja je bila revolucionarna na mnogo načina. Do tog trenutka crna je značila samo jedno – žalost, ali će novo Jazz doba prihvatiti ukrojenu Šanel haljinu istovremeno kao simbol elegancije i ženskog oslobađanja. Prva mala crna haljina je bila bez rukava i dužine malo iznad kolena. Opšta emancipacija žena je dovela do toga da se nose kraće haljine, kraća kosa i kraći rukavi, a Koko Šanel se istakla kao nosilac tog pokreta. I sam materijal od koga je "Ford" haljina napravljena, neverovatno udobni žersej, koristio se pre toga isključivo u industriji veša.
Anegdota kaže da je francuski kreator Pol Poare, na zalasku svoje slave i u nemogućnosti da prihvati kako jednostavnost, tako i crnu boju upitao Koko: "Za kim žalite, Gospođice?" Šanel mu je odgovorila: "Za Vama, gospodine!"
Crnih haljina je, naravno, bilo i pre te 1926. godine, samo što one definitivno nisu bile ni male, a još manje simbol oslobađanja. Za modnu elitu bila je to isključivo boja žalosti. Izbor koji je odgovarao jedino sluškinjama ili konobaricama. Zasluge za promociju crne kao prihvatljive boje u svakodnevnom odevanju treba priznati samoj kraljici Viktoriji. Zvali su je Udovicom iz Vindzora jer je od smrti svog voljenog supruga Alberta pa do kraja života, dugih 40 godina nosila isključivo crno. Pedeset godina kasnije, u zlatno doba male crne haljine, čovek od stila, Kristian Dior reći će da crno možete nositi u bilo koje doba dana ili noći, bez obzira na godine ili priliku. Tako je mala crna haljina postala neka vrsta uniforme za žene sa stilom...
U vreme nemih, crno-belih filmova jednostavna crna haljina svedenih linija pružala je glumici šansu da pokretom tela i pozama jasnije izrazi akciju i emociju. Sa razvojem filmske industrije i pojavom zvučnog filma Šanel haljina postala je još omiljenija u Holivudu. Kako nije imala za to vreme standardne detalje, bogate karnere i bezbrojne perlice, nije bilo ni šanse da zasmeta čistom beleženju zvuka.
Početak tridesetih doneo je prvi ženski crtani lik nesputane senzualnosti. Sećate li se mnogo puta repriziranih crtaća o Beti Bup na tadašnjoj Televiziji Beograd? U besprekornom pin-up kostimu, maloj crnoj haljini čija dužina bezobrazno otkriva podvezicu i sa vrtoglavim dekolteom, Beti Bup bi i danas šokirala mnoge. Ovaj neobičan procvat slobode izražavanja biće vrlo brzo cenzurisan. Beti je 1934. godine dobila manji dekolte i znatno dužu suknju, ali je ipak ostala istaknuta promoterka male crne haljine.
Logična asocijacija na Đildu je crna satenska haljina Rite Hejvort dopunjena dugim rukavicama, baš ona u kojoj pevušeći "Put the Blame On Mame" zavodi Glena Forda. There NEVER was a woman like GILDA! Film iz 1954. godine je najsvetliji primer saradnje ove glumice sa kreatorom Džinom Luisom. Magazin Life bavio se u vreme premijere Đilde raskalašnim budžetom koji je potrošen na kostim Hejvortove.
Upitana šta je držalo tu legendarnu crnu haljinu da ne spadne, odgovorila je: "Samo dve stvari..."
"It was I who made Fellini famous, not the other way around!" samouvereno je rekla glumica Anita Ekberg čije je kupanje u maloj crnoj haljini u fontani Di Trevi danas antologijska scena filmske istorije. Ne verujem da bi se iko setio još neke uloge platinaste Miss Švedske iz pedesetih sem upravo Fellinijevog Slatkog života (1960). Plišana haljina sa dubokim šlicom koju je dizajnirao Oskarom nagrađeni Pjero Džerardi bila je idealni kostim za Silviju, holivudsku divu na evropskoj turneji i neuhvatljivu ženu iz sna Marčella Mastrojanija.
Iako na medenom mesecu, Marilin Monro je 1954. godine prihvatila patriotsku obavezu da obiđe američke trupe u Koreji. Jedno intimno putovanje tek venčanih supružnika Di Mađo tako se neočekivano pretvorilo u 10 nastupa za preko 100.000 euforičnih vojnika. Mala crna haljina na bretele pokazala se kao pravi izbor za dizanje morala momcima u Aziji bez obzira na loše vremenske prilike. Nekoliko godina kasnije, u nezaboravnoj komediji Neki to vole vruće (1959), gde haljina nije bila isključivo ženski komad garderobe, MM će nositi sličan kostim. Ovoga puta sa rukavima i bogatim resama na dužini.
Sećate se u čemu je Holi Golajti tako dekadentno doručkovala dansko pecivo pred skupim njujorškim izlogom? Reč je o sceni iz filma (1961) i danas enciklopedijskom primeru MCH. Jednostavan model čamac izreza, bez rukava, uz dijademu, bisere i oversized naočare bio je kostim Odri Hepbern. Kada se nedavno našla na aukciji kuće Kristi, prodata je u humanitarne svrhe za neverovatnih 467.200 funti.Ovo inače nije prva saradnja te glumice sa slavnim kreatorom Iberom de Živanšijem. Iako se dugo mislilo drugačije, i nezaboravnu malu crnu haljinu koju Odri nekoliko godina ranije nosi u filmu Sabrina zapravo potpisuje ovaj dizajner. Truman Kapoti, autor romana po kome je Doručak kod Tifanija snimljen, takođe je dao svoj doprinos stvaranju fenomena male crne haljine. Zabavom veka proglašen je njegov Crno beli bal iz 1966. godine. Kako je dress code bio jasan, gosti su morali doći ili u belom ili u crnom, pa je mala crna haljina bila savršen izbor mnogih dama te večeri.

Ups and Downs
Nije potpuno maliciozno reći da je Elizabet Harli napravila karijeru zahvaljujući legendarnom Versaći crnom bondage modelu. Iako je uslikana na premijeri njegovog filma "Četiri venčanja i sahrana", Hju Grant izgleda potpuno suvišno uz ovu haljinu sa drskim prorezima i bezbrojnim zlatnim zihernadlama. Elizabet je kasnije priznala da je haljina zapravo bila poklon od dizajnera jer ona nije bila u mogućnosti da je plati.
Na optuženičku klupu, okrivljena za krađu garderobe vredne 5.500$ na Beverli Hillsu, glumica Winona Rajder će skrušeno sesti baš u maloj crnoj haljini, zakopčana do grla...
Verovatno najznačajnija televizijska serija s kraja devedesetih i početka novog veka Seks i grad, na omotu DVD izdanja svoje prve sezone ima četiri glavne glumice u malim crnim haljinama.
Mala crna haljina se 1971. godine prema mišljenju dizajnera našla na listi deset odevnih predmeta koje svaka žena mora da ima. Osim nje, to su i bela košulja, haljina od kašmira, farmerke, odelo, cipele s visokim štiklama, biseri, ruž, patike i kišni mantil...