Slobodno vreme
Zdravlje
Umesto detoksikacije
01.04.2007. 12:00
Izvor: B92
Umesto detoksikacije
Pobornici prirodne higijene smatraju da zbog pogrešnog odnosa prema hrani dolazi do toksemije tj. zatrovanosti organizma. U proseku, na dnevnom nivou je neophodno izbaciti oko 380 milijardi starih ćelija koje su toksične. Ukoliko se te ćelije ne izbacuju, otpadne materije postaju deo ćelijske strukture što dovodi do povećanja telesne težine i do bolesti.
Kao prvo treba da napomenem da treba biti veoma oprezan sa kratkoročnim detoksikacijama jer su najnovija istraživanja pokazala da je nakon njih organizam skloniji apsorbovanju toksina (efekat sunđera). Program prirodne higijene podrazumeva stalnu detoksikaciju organizma kroz pravilno kombinovanje namirnica čime se mogućnost zatrovanosti organizma isključuje.
Prvi i najvažniji princip ovog progrmaa je uzimati hranu sa visokim procentom vode. Takođe, on podrazumeva i poštovanje osnovnih telesnih ciklusa:
Aproprijacija – predstavlja uzimanje hrane i varenje i traje u periodu od 12 časova u podne do 8 uveče.
Asimilacija – predstavlja apsorpciju i iskorišćavanje hrane i traje u periodu od 8 uveče do 4 časova ujutru
Eliminacija – čišćenje organizma od otpadnih materija iz hrane i samog tela i traje u periodu od 4 ujutru do 12 u podne.
Neophodno je napomenuti da se ovi ciklusi poklapaju sa navedenim periodima kod osoba koje žive relativno redovnim životom tj.ustaju između 5 i 9 sati ujutru i ležu između 10 i 12 sati uveče ili bar ne mnogo posle ponoći).
Drugi princip ovog programa je ispravno kombinovanje namirnica. Namirnice koje uzimamo možemo podeliti u dve grupe:
·Koncentrisane
·Nekoncentrisane
U nekoncentrisanu hranu spada svo neprerađeno voće i povrće, a koncentrisana hrana je sve ostalo. Dakle, princip kombinovanja je jednostavan: samo jedna koncentrisana namirnica i bilo koja količina nekoncentrisanih. Primera radi sa mesom ne treba jesti hleb. Razlog za ovaj način kombinovanje leži u činjenici da n aš organizam može da svari samo jednu koncentrisanu hranu. Ukoliko se istovremeno pojede meso i pirinač nastaje sledeći problem: da bi se svarilo meso neophodno je da se u želucu izluči enzim koji je u osnovi kiselina, a za varenje pirinča se izlučuju enzimi koji neutrališu kiseline. Tako se događa da obrok provede u želucu 15 do 20 sati, a da naše telo nije u stanju da ga potpuno svari. Ovo uzrokuje toksemiju i narušavanje prirodnih ciklusa u ljudskom organizmu. S druge strane pravilno kombinovanom obroku je neophodno svega 2 do 4 sata da bi bio potpuno svaren.
Treći princip podrazumeva ispravno konzumiranje voća. Voće treba jesti samo na potpuno prazan želudac, tj. nikako kao dezert posle jela. Zašto? Princip je jednosatavan: voće je hrana koju naš organizam najlakše vari (primera radi: lubenice 10 minuta, a banane 40 minuta). Za varenje povrća je potrebno oko 2 sata. Ako uzmemo ove činjenice u obzir ’nadimanje’ je veoma jednostavno objasniti. Hranu koja kroz creva putuje satima sustiže hrana kojoj je za potrebno samo desetak minuta. Tako dolazi do neke vrste sudara koji znatno otežava ili čak onemogućava ispravno varenje i jedne idruge vrste hrane.
S obzirom da da ljudskom organizmu varenje voća ne predstavlja problem dozvoljeno ga je jesti preko celog dana a zabranjeno:
40 minuta pre bilo kog drugog obroka
2 sata posle svežeg povrća
3 sata posle pravilno kombinovanog obroka bez ribe i mesa
4 sata posle pravilno kombinovanog obroka sa ribom i mesom
8 sati nakon nepravilno kombinovanog obroka
Da sumiramo:
Ne uzimajte dve koncentrisane hrane istovremeno (sa mesom jedite povrće, sa sirom salatu)
Ne prejedajte se - jedan od razloga za prejedanje je što naše telo ne absorbuje hranjive sastojke odmah i daje nam signal da je gladno
Do podne ne konzumirajte ništa osim voća
Vodu ne treba piti jedan sat pre i dva do tri sata posle svakog obroka jer razblažuje sokove neophodne za varenje hrane.
Pobornici ovog pravca tvrde da se proces dekoksikacije odvija nesmetano na dnevnom nivou kad se čovek pridržava ovih pravila.
Napominjem da je ovo samo kratka verzija programa i da se na našem tržištu mogu pronaći knjige koje se detaljno bave prirodnom higijenom.