Slobodno vreme
Tehnologija
CUin5: Dizajn fikcija Branka Lukića
02.04.2007. 12:00
Izvor: B92
CUin5: Dizajn fikcija Branka Lukića
Dizajn mobilnog telefona i bilo čega drugog je rezultat brojnih faktora a pre svega rezultat istraživanja šta korisnici žele ili kako dizajneri misle da telefon treba da izgleda . Kako napraviti bolji i lepši telefon koji će kompaniji koja ga je napravila doneti još više para? CUin5 je jedan od primera avangardnog dizajna mobilnog telefona. Svaka strana sadrži brojčanik, mikrofon i spiker.
Princip je sledeći. Kako god telefon uzmete u svoje ruke i na kojoj god strani telefona prvo započnete razgovor ta površina se prvo aktivira dok ostale ostaju automatski zaključane. Znači, postoje više varijanti na koji način možete da koristite telefon i na taj način da iskažete svoju originalnost i budete glavna “faca“ u svom društvu.
„Super-praktični“ interfejs je takođe jedan od nekoliko naučno-fantastičnih hibridnih dizajna – ili fikcija dizajna – koji će se nalaziti u budućoj knjizi Branka Lukića pod nazivom „Non-Object“. Lukić zna o čemu je reč jer je 5 godina proveo u Frog Design-u, a zatim prešao u IDEO gde je dizajnirao mnoge uspešne proizvode (kao što su TaylorMade r500 golf club i Zyliss salad spinner). Knjiga će biti izdata možda tek krajem ove godine ali primerci njegovih apsurdnih pojmova će se uskoro pojaviti.
Pre nego što je počeo da radi u Frogdesign-u, Branko je bio suosnivač Okapi Group-a, uspešne konsultantske firme za strategiju dizajna koja je uskoro nadjačala mnoge vodeće srpske firme. Paralelno sa Okapijem, Branko je osnovao i Netto, tim dizajnera fokusiranih na zamišljanje i izvođenje eksperimenata u vezi sa dizajnom. Svoj prvi ugovor za profesionalni dizajn, Branko je dobio sa 18 godina. Od tada je pokretao biznis u raznim oblastima, fokusirajući se na industrijski i proizvodni dizajn, grafički dizajn i komunikaciju, digitalne medije i pojmovne doživljaje dizajna. Vlasnik je 15 patenata i osvojio je mnoge nacionalne i međunarodne nagrade na polju proizvodnog-industrijskog dizajna (uključujiući i Business Week IDEA Gold Award i druge). Diplomirao je na Fakultetu likovnih umetnosti, odsek Industrijski dizajn, u Beogradu.
Možda će upravo ovaj novi model mobilnog telefona na polju stvaranja gedžeta pokrenuti trend naglašavanja umetničkog doživljaja i njegovog značaja. To je utoliko zanimljivo ukoliko nam tako dizajnirani proizvodi zaista naglašavaju i neophodnost njihove neobične upotrebe. Jer, složićete se, upotrebna vrednost je ipak korak ispred dizajna u stvaranju gedžeta.