Slobodno vreme
Moda
O detalju na manžetni
09.04.2007. 12:00
Izvor: B92
O detalju na manžetni
Muškarac i nakit? Vrlo klizav teren... Minimalisti kažu da je maksimum detalja koji dobro stilizovani muškarac može sebi dozvoliti upravo sat. "Kićenje" vide kao isključivo žensku privilegiju.
Oni drugi sasvim sigurno bi predložili još po nešto: manje ili više diskretno prstenje, razne varijante narukvica od kože ili metala, pa minđuše u ovoj, nesumnjivo, eri pirsinga... A sećate li se dugmadi za manžetne? Zvuči retro. Ipak, reč je o sitnici koja ne bi promakla strogom oku arbitra stila, a onoga koji je nosi visoko bi podigla na lestvici elegancije.

Malo istorije...
Priča o poreklu ovog detalja vraća nas u Englesku u doba restauracije, na raskošni dvor Čarlsa II. Ovaj monarh kao ljubitelj francuskog stila u dekoraciji i odevanju, pozorišta, konjskih trka, kockanja i žena, odakle i veliki broj nepriznate dece, ostavio je traga na umetnost i književnost svog vremena. Bogato ornamentisana dugmad po prvi put viđena na manžetnama njegovog kaputa smatraju se pretečom detalja o kome je reč. Muškarci od stila, koji su do tog trenutka svoje rukave vezivali pomoću čipke ili traka, sledili su primer vladara te su se dugmad izrađena od zlata ili srebra i spojena lančićem vrlo brzo našla i na njihovoj odeći. I to je bio početak, a ostalo je uradilo vreme. Od XVII veka do danas njihov dizajn menjao se bezbroj puta, baš kao i materijal od koga je izrađivan i sistem kopčanja, ali su obe njegove funkcije preživele, i estetska da ukrasi i utilitarna da zakopča. Kroz vreme glavni promoteri ovih detalja bili su upravo muškarci od stila i trendseteri svog doba, Čarls Lindberg, prvi čovek koji je letelicom prešao Atlantski okean i Edvard VIII, nakon abdikacije Vojvode od Vindzora.
Kada je sedamdesetih godina industrijski proizvedena košulja sa našivenim dugmadima zavladala tržištem, dugmad za manžetne našla su svoje mesto isključivo na modelima tradiciji vernih imena visoke mode i rukavima beskompromisno elegantnih muškaraca. Progres im je došao glave. Pa iako im je na taj način praktična funkcija grubo otrgnuta, jer danas gotovo niko ovakvu dugmad ne nosi tek da bi kopčao rukav, istovremeno im je priznat status simbola luksuza i vrhunske muške elegancije.

A sad praktično!
Dakle, kada ste već odlučili da izbrusite svoj modni stil pa ste nabavili zanimljivo dizajniranu dugmad, trebaće vam i košulja koja ima takozvanu francusku manžetnu tj. duplu, kako je zovu Britanci iz čiste zlobe. Reč je o manžetni u dva sloja, sa pregibom, koja se za razliku od klasičnih ne kopča tako što se dve strane preklope, već naslone jedna na drugu da bi se kroz njih provukla dugmad. Ovakve košulje smatraju se formalnijim od onih sa običnim manžetnama zbog čega su i prilike u kojima ih možete nositi retke i posebne.