Slobodno vreme
Zdravlje
Bolni smrtonosni kokteli
07.05.2007. 12:00
Izvor: Politika
Bolni smrtonosni kokteli
Velika polemika vodi se u Americi povodom otkrića da smrtonosne injekcije izazivaju jaku patnju i bol osuđenika na smrt
Koktel lekova koji se upotrebljava za izvršenje kazne nad osuđenima na smrt može da izazove paralizu, ali ne gubitak svesti, tako da osuđenici veoma bolno pate pre smrti, pokazuju najnovija naučna saznanja.
Ovo otkriće bazirano je na objavljenoj publikaciji o dejstvu tri leka koja se kombinovano koriste u Severnoj Karolini za izvršenje smrtne kazne i u njemu se navodi mišljenje jednog profesora medicine s univerziteta u Majamiju. On eksplicitno tvrdi da ne bi trebalo ni u jednom civilizovanom društvu da se ovaj vid izvršenja smrtne kazne primenjuje. On je uveren da protokol po kome se kombinuju tri preparata ne obezbeđuje brzu i bezbolnu smrt.
Štaviše, ovo otkriće pojačava opasnost da osuđenici na smrt pate, ali da je to nemoguće primetiti jer su paralizovani.
Posle ovog nedavnog otkrića način izvršenja smrtne presude suspendovan je u jedanaest američkih država, a nastavak istraživanja o samoj proceduri kombinovanja i davanja smrtonosne injekcije potvrdio je mogućnost da osuđenik veoma mnogo pati jer je u osnovi ovaj metod pogrešan.
Pre ovoga način izvršenja smrtne kazne nije bio naučno istraživan, tako da su najnovija otkrića veoma uznemiravajuća, a opšti stav stručnjaka koji su učestvovali u ovom istraživanju glasi da ovo nikako nije human način za izvršenje smrtne kazne.
Istraživanje je sprovedeno u organizaciji protivnika smrtne kazne, ali je osim ovih izazvalo brojne polemike ne samo među njenim pristalicama.
Mada medicinski protokol za smrtnosne injekcije varira od države do države, svi se baziraju na tri sastojka u dozama koje su i pojedinačno dovoljno snažne da izazovu smrt osuđenika, čak i kada ostala dva sastojka ne bi delovala.
Prvi sastojak ima ulogu da potpuno umrtvi svest osuđenika na samom početku procesa, kao i da ga liši svakog osećaja bola, drugi parališe mišiće, a treći zaustavlja rad srca.
Očigledno je da nije baš sve tako bezbolno i humano, i mada su osuđenici na smrt po pravilu izvršioci najtežih i najkrvoločnijih krivičnih dela, razumljivo je interesovanje javnosti da im se život oduzme na humaniji način nego što su to i oni sami činili.
Na osnovu medicinskog proučavanja izvršenog nad 33 osuđenika, ustanovljeno je da su neki od njih bili paralizovani, ali da su mogli da dišu, drugi su uprkos injekciji koja je izazvala paralizu mišića plakali od bola.
Sve u svemu, brojna su etička i medicinska pitanja koja se postavljaju posle ovog, od očiju javnosti dugo skrivanog, otkrića.