Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Čajevi za „zaboravljanje trudnoće”08.05.2007. 12:00
Izvor: Politika
Novi zakon o pravu na pobačaj u katoličkom Meksiku podelio javnost. Dok jedni smatraju da će se na taj način umanjiti smrtnost usled nestručno izvedenih abortusa i delovanja nadrilekara, drugi smatraju da je reč o poštovanju osnovnih ljudskih prava
Žene u Meksiku moći će do trećeg meseca da na legalan način prekinu trudnoću. Legalizacija pobačaja prošla je posle žučne debate kroz gradski parlament Meksiko Sitija, jednog od najvećih gradova Latinske Amerike. Žene imaju pravo da odluče da li mogu i žele da postanu majke, to je njihovo osnovno ljudsko pravo, mišljenje je većine poslanika iz partija leve orijentacije u parlamentu. Odluka se smatra istorijskom, jer su u pretežno katoličkim i siromašnim zemljama širom Latinske Amerike, mnoge žene prepuštene na milost i nemilost nadrilekarima i nelegalnim ordinacijama. Jedine zemlje koje su u regionu do sada dopuštale mogućnost abortusa jesu Kuba, Portoriko i Gvajana. Uprkos oštrom protivljenju Katoličke crkve i konzervativaca, stranke koje su podržale pravo da žene same odlučuju o majčinstvu tvrde da će novi zakon umanjiti broj smrtnih slučajeva usled nestručno izvedenih hirurških intervencija. Hiljade žena u Meksiku umire od posledica nelegalnog abortusa. Protivnici, međutim, tvrde da je Meksiko Siti izglasao zakon „protiv ljubavi i života”.
Konzervativne stranke predlagale su da se donošenje zakona odloži i da se održi referendum na kome bi se pokazalo šta o svemu ovome misli većina stanovništva. Iako pravo na prekid trudnoće važi samo za osmomilionski Meksiko Siti, još četrdeset miliona Meksikanaca živi u blizini ovog megalopolisa, pa se računa da bi žene iz susednih provincija mogle da posete neku od budućih legalnih klinika za pobačaje.
Lančana reakcija
Predsednik Meksika Felipe Kalderon držao se dalje od ove vruće teme, ali se njegova supruga Margarita Savala pridružila glasovima konzervativaca. Pobačaj je, kako je ona rekla, „odustajanje od budućnosti, vladavina jakih nad nemoćnim i slabašnim…”.
Oglasio se i Vatikan, a papa Benedikt XVI tražio je od meksičkih biskupa da zaustave legalizaciju prekida trudnoće. Katoličkim poslanicima koji su glasali za novi zakon zaprećeno je da će biti ekskomunicirani iz crkve.
Novi meksički zakon bi mogao da izazove lančanu reakciju u drugim zemljama Latinske Amerike. Grupe „Za život” ljuto su zaraćene sa levičarskim ženskim organizacijama koje prekid trudnoće vide kao pravo žene da odlučuje o svojoj sudbini. U Kolumbiji već godinama traju nadmetanja po sudovima o tome da li da se dopuste izuzeci kada je u pitanju opšte zabranjeni pobačaj, dok je Nikaragva nedavno donela najstroži zakon protiv abortusa. Namerni prekid trudnoće zabranjuje se čak i u slučajevima silovanja, ili ozbiljnih utvrđenih defekata kod ploda….
Sa pažnjom pratimo šta se dešava u Meksiku, kažu aktivisti iz Komiteta prava na abortus iz Urugvaja. Oni se nadaju da će vesti iz Meksika ohrabriti levičarsku vladu u Urugvaju da pokrene ovo pitanje na zvaničnom nivou.
„Medicina za šest pobačaja”
I dok traje napetost na ulicama, pijace u Meksiko Sitiju su prepune lekova za svakojake nevolje, pa i za okončanje neželjene trudnoće. Tezge se „promovišu” statuama „Svete smrti” (skelet sa kosom u rukama) a prodaju se ekstrakti iz biljaka ili čajevi koji garantuju da ćeš „zaboraviti da si trudna”. Mnoge od tih biljaka koriste se za spravljanje lekova i u zvaničnoj zapadnoj medicini. Ali često se dešava da žena iskrvari zajedno sa dozom koju je uzela da bi prekinula svoju nevolju. Novinarka „Los Anđeles tajmsa” kupila je na jednoj od meksičkih pijaca „medicinu za šest pobačaja” koju je ukupno platila oko dvesta pedeset dolara.
„Stavi je duboko unutra, a onda čekaj dvadeset minuta da počne da deluje. Ako možeš da trčiš, to je još bolje. Ako ne možeš, idi na reku da opereš veš, ili bilo šta drugo, što ćete umoriti”, rekla joj je meksička seljanka prodajući pilule za oslobađanje, po ceni od oko trideset dolara, što je za siromašne Meksikance čitavo bogatstvo. Ali na istoj tezgi prodaju se i drugi čudotvorni napici. Najviše se traže oni koji će „muža naterati da te ponovo zavoli” ili „momka da ga omađijaš”…A onda opet nanovo trči, peri, rađaj… ili dođi u jednu od novih zvaničnih ordinacija za prekid trudnoće…
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…