Slobodno vreme
Moda
Minđuše za telo
14.05.2007. 12:00
Izvor: Press
Minđuše za telo
Pirsing je u poslednje vreme postao sve popularniji način ukrašavanja tela
Pirsing je poslednjih godina postao veoma popularan, pre svega među mlađim osobama, ali mu ne odolevaju ni stariji. Za pirsing se koristi poseban nakit, a bušenje kože primenjuje se na raznim delovima tela kao što su obrve, nozdrve, usne, jezik, bradavice na grudima, pupak ili polni organi.
Pirsing bi trebalo da se radi isključivo u specijalizovanim salonima sa proverenim osobljem, gde je higijena na visokom nivou. Koža na mestu predviđenom za pirsing hvata se i povlači od tela instrumentom koji liči na makaze sa zatupljenim vrhom i buši iglom. Komplikacije su moguće, a naročito je opasno bušenje pupka, jer su tu važni nervni centri.
Podjednako rizično je i bušenje bradavica i polnih organa. Koliko će vas boleti zavisi od izdržljivosti, a među najbolnije spada bušenje bradavica.
Pirsovano mesto održava se tako što se čistiti hidrogenom i maže kremom koja sadrži antibiotike. Opšte pravilo je da treba voditi računa da pirsing bude što čistiji, a ukoliko se odlučite za "ukrašavanje" jezika i usana, savetuje se izbegavanje alkohola i cigareta.
Minđuše za pirsing uglavnom se prave od medicinskog čelika i titanijuma, kako ne bi izazvale alergijske reakcije. Međutim, i pored toga, postoje ljudi koji su i na njih alergični.
Kad se skine minđuša, rupa veoma brzo zarasta, tako da se posle nekog vremena vraća u prvobitno stanje, ali se može desiti i da ostanu vidljive dve tačkice.

Cena od 12 do 150 evra
Cena pirsinga zavisi od salona i mesta na telu gde ga radite. Tako su najjeftinije rupice na nosu i ušima i koštaju oko 1.000 dinara, dok je za polne organe potrebno oko 150 evra. Što zanimljivija minđuša takođe je stvar trenda i stila, tako se u radnjama mogu naći različiti modeli, od klasičnih alki do visećih sa različitim motivima i cirkonima.

Tradicija u Srbiji
U Srbiji do pirsinga samo su žene nosile minduše na donjem mekom delu uha. Bušenjem uha se bavio "ko je stigao" babe, majke, strine, pa i zlatari, a ono se najčešće obavljalo sterilnom iglom. U nekim delovima Srbije postoji običaj da muškarci nose jednu minđušu. To su muški potomci bez braće i sestara.
Minđuša je označavala da je on "i sin i ćerka", a to znači da nema sa kim da deli imanje i nasledstvo. Takvi momci su na vašarima i poselima, a to su mesta gde bi devojke i momci trebalo da se "vide", naravno, bili favorizovani u odnosu na druge mladiće!