Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Sunce pojačava psorijazu05.06.2007. 12:00
Izvor: Politika
U letnjim mesecima ne izlažite obolelu kožu suncu
Psorijaza je hronična kožna bolest koju izaziva prebrzo razmnožavanje ćelija kože. Kao posledica ovoga javljaju se crvene, bele ili srebrnkaste ljuspice. Najčešće zahvaćena mesta su kolena, laktovi, ruke, leđa i teme.Kod zdravih ljudi ćelije kože sazrevaju i menjaju se na svakih 28 dana. Pri tome novi sloj kože zameni stari koji se oljušti. Međutim, kod osoba obolelih od psorijaze ćelije kože ne sazrevaju nego se pomeraju ka površini tokom tri do šest dana stvarajući takozvane plakove.
Tačan uzrok ove bolesti nije poznat. Zasigurno se zna da je u većini slučajeva reč o naslednoj bolesti, a kao ostali faktori rizika pominju se oštećenje imunološkog sistema, hladna i suva klima, povrede kože, upala, stres, a u poslednje vreme sve su češće i promene na koži kao reakcija na neke lekove.
Znaci psorijaze variraju u oblicima i veličini. Kod nekih bolesnika može biti umerena, samo mestimično prisutna, a kod drugih opsežna, i, osim što izaziva estetske smetnje, dovodi do svraba ali i napetosti.
Osim kožnih simptoma, mogu biti zahvaćeni i drugi organi, kao kosti i zglobovi, pa se mnogi pacijenti žale na bolove i otežano kretanje kada lekari dijagnostikuju psorijatični artritis. Dijagnostički su značajni i znaci na noktima koji obuhvataju promenu boje, brazdanje ili čak odvajanje nokta.
Ne postoji specifična terapija. Oboleli koriste kreme, losione, šampone, fitorepiju ultraljubičastim svetlom, lekove poput ciklosporina koji deluju na odbrambeni sistem. Dešava se relativno često da simptomi spontano nestanu i bez lečenja, da bi se, posle nekog vremena, ponovo pojavili.
Letnje vreme, izloženost suncu, vetru i kiši, koje donose topli dani, pojačava promene na koži pa se dešava i da se psorijaza ponovo javi.
Zato je veoma važna preporuka lekara da se svakako izbegava vreme najjačeg sunčanog zračenja, između 10 i 18 sati. Oboleli od psorijaze pomoći će sebi ako po suncu nose šešir, odeću dugih rukava i nogavica, ali i ako kožu štite preparatima koji imaju visok zaštitni faktor i obavezno piju dovoljno tečnosti.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…