Slobodno vreme
Zdravlje
Debljina je bolest
08.06.2007. 12:00
Izvor: Politika
Debljina je bolest
Ne jedete, a ipak se gojite? To je samo ponekad tačno
Ako ne jedete a počinjete da se gojite, povećanje težine nije posledica pogrešne ishrane već najverovatnije raznih bolesti i poremećaja.
Organizmu je potrebna određena količina energije kako bi nadoknadio kalorije potrošene na svakodnevne aktivnosti. Kada trošite više nego što unosite hranom onda mršavite, ako je broj kalorija koje ste uneli veći od potrošene energije, višak se taloži u obliku masnih naslaga i dolazi do povećanja telesne težine. Ipak, neki poremećaji u organizmu i uz uravnoteženu ishranu, primerenu polu, starosti i načinu života, dovode do gojaznosti. O čemu je reč u takvim slučajevima otkrivamo u razgovoru sa nutricionistom Živkicom Nedeljković, stručnim konsultantom u ordinaciji „Eterna”.
– Najčešće su to bolesti povezane s radom štitne žlezde. Zahvaljujući proizvodnji nekih hormona među kojima su i T3 i T4, ova žlezda može da drži pod kontrolom brojne hemijske reakcije u organizmu. Usporeni metabolizam i povećanje telesne težine često su povezani sa smanjenom proizvodnjom hormona štitne žlezde ili upalom štitne žlezde koja može biti izazvana virusom ili bakterijom.
S druge strane, brzo i iznenadno povećanje telesne težine može biti posledica bolesti nekih žlezda, poput nadbubrežnih ili polnih. Evo nekih detalja i o tome:
– Nadbubrežne žlezde proizvode hormone važne za metabolizam, poput kortizola. One deluju na nervni sistem koji kontroliše brojne aktivnosti drugih žlezda, koje proizvode materije važne za apsorpciju masnoća, šećera i belančevina. Kada polne žlezde, testisi kod muškaraca i jajnici kod žena, proizvode previše hormona, dolazi do povećanja težine jer oni utiču na iskorišćavanje hranljivih materija.
Određeni poremećaji mogu da izazovu i oticanje samo nekih delova tela. Dolazi do zadržavanja veče količine tečnosti i umesto da se ona izlučuje prirodnim putem iz organizma, zadržava se u organizmu, najčešće stopalima ili u trbuhu.
Neki lekovi, kao što su kortizon koji se koristi za lečenje upala i alergijskih reakcija, zatim benzodiazepami, neuroleptici, neki antibiotici, ali i oralna sredstva za kontracepciju takođe mogu da dovedu do pojave viška kilograma.
Posebno oprezni treba da budu roditelji koji kod svog deteta primete naglo povećanje telesne težine. Nutricionista Živkica Nedeljković upozorava:
– U slučaju iznenadnog povećanja telesne težine kod deteta, odmah treba potražiti uzrok. Ne leči li se, dečja gojaznost će vremenom prerasti u gojaznost koja može da dovede do zdravstvenih problema. Najbolje je da se tada obratite endokrinologu koji će posle pregleda i eventualnih analiza ustanoviti uzroke detetovog poremećaja, ali svakako treba konsultovati i stručnjaka za ishranu koji će analizirati prehrambene navike mališana i propisati mu odgovarajući dijetu ukoliko ishrana nije pravilna.
Povećanje telesne težine nije samo estetski nego i zdravstveni problem. Može izazvati brojne bolesti. Tako su na primer, podseća naša sagovornica, gojazni muškarci skloniji infarktu, imaju visok krvni pritisak i probleme sa organima za disanje. Žene više pate od problema izazvanih lošom cirkulacijom krvi, poput proširenih vena, što je posledica gubitka tonusa ćelija krvnih sudova.
Da biste izbegli i ostale prateće tegobe koje sobom nosi prekomerno uživanje u bogatoj trpezi, poput bolova u zglobovima, posebno kolena, pređite na zdravu ishranu i povedite računa o kilogramima. Lako se dobijaju, a teško skidaju.