Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Oprezno sa hranom18.06.2007. 12:00
Izvor: Blic
Kako se pravilno čuvaju i spremaju namirnice tokom leta
U letnjem periodu, na visokim temperaturama, namirnice se brzo i lako kvare. Opasnost najviše vreba od mleka i mlečnih proizvoda, mesa i prerađevina od mesa, kao i od proizvoda od jaja. Zbog toga treba preduzeti dodatne mere da bi se izbeglo trovanje hranom. - Ovi proizvodi su najopasniji jer predstavljaju pogodnu sredinu za razmnožavanje mikroorganizama ukoliko se ne čuvaju kako treba - kaže Jelena Gudelj Rakić, specijalista higijene ishrane u Institutu „Batut“ i dodaje: „Navedena hrana je bezbedna samo ako se čuva u frižideru na temperaturi do 4C“.
Kako pravilno čuvati namirnice
Namirnice kao što su mleko i mlečni proizvodi ili meso i mesni proizvodi, kao i jaja, obavezno se čuvaju u frižideru. Važno je proveriti rok trajanja na ambalaži. Meso u frižideru, ukoliko je sirovo, ne bi trebalo da stoji duže od jednog dana. Povrće i voće na visokim letnjim temperaturama takođe bi trebalo čuvati u frižideru jer na toploti brze propadaju. Povrće i voće ne treba prati pre stavljanja u frižider. Najbolje je da ih odložite u papirne kese ili platnene krpe. Izbegavajte plastične kese jer se voda kondenzuje sa unutrašnje strane kese i povrće i voće tako brzo istruli.
Oprezno sa sendvičima
Ukoliko pravite sendviče za izlet, izbegavajte maslac ili margarin. Ove namirnice na visokim temperaturama često užegnu. Često se kvare i šunka, parizer i jaja. Najbolje je da sendviče pravite sa povrćem (salatama) ili, ako ste u mogućnosti, ponesite ručni frizider. Onda u obzir dolaze sve namirnice.
A kada je reč o gotovim jelima...
Jelo obavezno treba ohladiti pre stavljanja u frižider. S obzirom na to da je leti spoljašnja temperatura visoka, za hlađenje prirodnim putem do temperature pogodne za odlaganje u frižider prošlo bi dosta vremena. Zato se jelo u šerpi može staviti u šerpu sa hladnom vodom da bi se što pre ohladilo. Za hlađenje treba oko pola sata.
Koliko kuvana hrana sme da stoji u frižideru?
Zavisi koje je kuvano jelo u pitanju, ali u proseku dva do tri dana. Ako ste skuvali veću količinu hrane koja će trajati dva do tri dana, izdvojite za obrok samo onoliko koliko ćete pojesti. Tako ćete izbeći da svaki put zagrevate celokupnu količinu. Takođe je bitno naglasiti da kada skuvate kafu i u nju dodate malo toplog ili hladnog mleka, trebalo bi da je popijete u narednih dvadesetak minuta.
Namirnice koje mogu da zagade radne površine?
Za pripremu hrane korisno je da imate odvojene daske za pripremu mesa, pripremu ribe i pripremu povrća. Potrebno je pre i posle upotrebe dobro oprati i prosušiti radnu površinu.
Simptomi zaraze
Ako salmonela dospe u sistem za varenje, znaci zaraze se pokazuju na tri načina: gastroenteritis, paratifusni sindrom ili salmonela -groznica i septikemija. Gastroenteritis je najčešći oblik infekcije i obično počinje 12 do 48 sati nakon unosa bakterije, i to mučninom, vrtoglavicom i grčevima u stomaku. Sledi dijareja, temperatura, a neretko i povraćanje. Nakon razvitka simptoma bolesti, javljaju se malaksalost, žeđ, pospanost, a kod težih oblika bolesti bol u nogama i suvoća sluzokože. Ovi simptomi su rezultat upale sluzokože sistema za varenje i gubitka tečnosti i soli iz organizma. Bolest je obično blaga i traje jedan do četiri dana, iako može doći i do težeg oblika koji traje duže. Utešno je što se je potreban veliki broj bakterija salmonele da bi u sistemu za varenje mogle da izazovu bolest. Za pojavu simptoma zaraze hranom potrebno je uneti više desetina hiljada do više miliona bakterija. Doduše, jedna bakterija se za samo sedam sati može razmnožiti u više od dva miliona bakterija.
Pažljivo sa piletinom
Piletina je posebno rizična vrsta mesa, pa pri kupovini obratite pažnju na proizvođača. Ako pripremate meso na roštilju, budite strpljivi i pecite ga na umerenoj temperaturi da bi se u potpunosti ispeklo. Ovo se pravilo posebno odnosi na pileće meso s kostima.
Ne kupujte
mleko i mlečne proizvode koji ne stoje u frižideru
meso koje je promenilo boju i miris i ima pokoricu
unapred samleveno meso
ribu koja nema prozirne bistre oči i svetloružičaste škrge
sladoled koji je promenio oblik ili ima kristale leda
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…