Slobodno vreme
Zdravlje
Opasno rekreativno sunčanje
24.06.2007. 12:30
Izvor: Politika
Opasno rekreativno sunčanje
Kada bismo poštovali pravila zdravog ponašanja, pojava znakova starenja bila bi znatno odložena
Prirodno starenje kože je neizbežno i povezano je s hronološkim starenjem, tačnije zavisi od našeg unutrašnjeg biološkog sata. To je objektivno mnogo sporiji proces od njegove spoljašnje manifestacije, a kada bismo živeli u skladu sa našim biološkim satom i poštovali sva pravila zdravog ponašanja, pojava znakova starenja bila bi znatno odložena.
Starimo iznutra koliko i spolja, ali nam ovo spoljašnje starenje smeta mnogo više od onog nevidljivog, unutrašnjeg. Najčešći razlog starenja kože je preterano izlaganje štetnim UV zracima. Ovo zračenje predstavlja primarni uzrok većine znakova prevremenog starenja kože, prvenstveno bora, suve kože i neravnomerne pigmentacije. Takve promene nazivamo foto-starenje kože. Dolazi do oštećenja strukture kolagena i elastičnih vlakana, gubitka gipkosti i elastičnosti kože kao i sposobnosti vezivanja vlage. Zbog takvih promena dermis postaje sve tanji a kapilari sve vidljiviji. Međutim, to je po posledicama po naše zdravlje najmanja šteta od nepažljivog izlaganja suncu. Mnogo je opasnije to što se zbog prekomernog izlaganja suncu usled različitih oštećenja na nivou DNA na koži mogu razviti prekanceroze i karcinomi kože. Najčešći karcinomi kože, takozvani nemelanomski karcinomi su bazocelularni i planocelularni karcinomi, koji u više od 90 odsto slučajeva nastaju na suncu izlaganoj koži.
Neophodno je po ko zna koju put istaći da je utvrđena čvrsta povezanost između uticaja UV zračenja i nastanka malignog melanoma, posebno kod ljudi svetle puti. Za pojavu ovog zloćudnog oboljenja posebno je opasno takozvano rekreativno sunčanje, dakle intenzivno izlaganje suncu u kratkom vremenskom razdoblju, najčešće u vreme kratkog godišnjeg odmora, s ciljem da se što brže kući donese dokaz o letovanju.
Ovo su najteže posledice neumerenog i nepažljivog izlaganja suncu. Osim njih, na koži se mogu javiti i alergijske ili toksične reakcije u obliku crvenila, svraba, a ponekad i plikova. Takve promene mogu da izazovu neka kozmetička sredstva, parfemi, ali i biljni preparati, kao i neki antibiotici.
Određene kožne bolesti se na suncu, koje jeste izvor života, ali samo pod strogo kontrolisanim uslovima, mogu i pogoršati. To posebno važi za neke virusne bolesti (herpes simpleks), ali i neke druge kožne bolesti.
Uz sve mere opreza posebno pratite izgled svih vaših mladeža i na svaku neobičnu pojavu koju uočite reagujete hitnim odlaskom lekaru. Ako je mladež malo neobičan, ako imate ranicu koja nikako da zaraste i neprekidno vlaži, bez odlaganja se javite lekaru jer bi moglo da se radi o prekancerozi ili raku kože.