Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Živa šteti razvoju mozga10.07.2007. 12:00
Izvor: Politika
Naučna istraživanja pokazuju da izloženost i niskim koncentracijama žive u vreme ranog razvoja ploda može dovesti do oštećenja nervnog sistema
Preliminarni rezultati istraživanja objavljeni su u izveštaju koji je podnet Evropskom parlamentu, koji ukazuje na moguću pojavu slabije razvijenosti neuroloških funkcija kod dece u Evropi i svetu, kao posledicu zagađenja okoline živom. Kampanja je sprovedena uz pomoć različitih organizacija iz svih zemalja učesnika. Na malom, ali definisanom uzorku od 252 žene utvrđeno je da 95 odsto žena u reproduktivnom dobu u svom telu ima koncentraciju žive koja se može detektovati analizom kose.Svim ženama uključenim u istraživanje merene su koncentracije žive u kosi i one su bile ispod dozvoljenih graničnih vrednosti prema preporukama Svetske zdravstvene organizacije uspostavljenim 1990. godine.
Istraživanje upućuje na način ishrane, odnosno na vezu između konzumiranja ribe i povećane koncentracije žive. Ipak, ne treba smetnuti s uma da je uzorak bio mali, ali i da je nivo zagađenja životne sredine veliki.
Ističe se da cilj ovog istraživanja nije da preplaši trudnice koje ne treba da isključe ribu iz svoje ishrane, ali svakako treba da povedu računa o tome koliko ribe konzumiraju, kao i koju ribu jedu.
Naučna istraživanja pokazuju da izloženost i niskim koncentracijama žive u vreme ranog razvoja ploda može dovesti do oštećenja nervnog sistema kod dece. Najosetljiviji su fetusi u razvoju, novorođena deca, deca mlađeg uzrasta, a u proširenom smislu i trudnice. To je zato što su spojevi žive najtoksičniji za mozak u razvoju. Trudnice ili žene koje planiraju trudnoću nesvesno izlažu fetus riziku ozbiljnih neuroloških poremećaja. Živa je izrazito toksična, posebno u obliku jedinjenja metil-žive koje se nakuplja u određenim vrstama ribe, posebno u većim koncentracijama kod riba koje su grabljivice, veće rastom, dugovečnije i na vrhu lanca ishrane, kao što su, na primer, morski pas, sabljarka, neke vrste raža, određene vrste tuna…
Sardele, inćuni, sipe koje su pretežno na jelovniku naših porodica u grupi su riba koje sadrže znatno niže koncentracije žive.
Rezultati istraživanja objavljeni su na veb stranici www.env-health.org.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…