Slobodno vreme
Zdravlje
Pregledajte mladeže
13.07.2007. 12:00
Izvor: Press
Pregledajte mladeže
Ukoliko primetite promene na mladežima, hitno se obratite lekaru jer na taj način možete da sprečite melanom kože
Obratite pažnju na mladeže po svom telu i ukoliko primetite bilo kakvu promenu javite se lekaru, jer je to jedini način da se izborite sa eventualnom pojavom melanoma kože. Bitno je da se sve promene što pre prijave lekaru, jer se melanom uspešno leči samo u najranijem stadijumu.
Dermatovenerolog Gorana Isailović objašnjava da postoje urođeni i stečeni mladeži o kojima treba posebno brinuti.
- Normalan mladež ima pravilan oblik, okrugao, ovalan ili duguljast. Njegove ivice su ravne, čistih obrisa i ujednačene boje. Mladež je najčešće svetlobraon, a ako je njegova boja veoma tamna, skoro crna, ili je crvenkasta to može da bude nagoveštaj da nešto nije u redu. Veoma je bitna i veličina mladeža. Oni su uglavnom mali, prečnika do šest milimetara.

Simptomi na koje treba da obratite pažnju:
- mladež je počeo da se povećava;
- mladež je promenio oblik, konture su mu neravne i rasplinute;
- mladež je promenio boju, posvetleo, a oko njega su se pojavile tamne pege ili upaljena ivica;
- osećate svrab, pečenje i probadanje;
- mladež se peruta, pokriven je koricom, krvari;
Ako primetite da se neki od vaših mladeža veći od šest milimetara ili da se povećava obavezno se obratite lekaru. Melanom je jedan od najmalignijih tumora, a stopa preživljavanja zavisi od postavljanja pravovremene dijagnoze - kaže Gorana Isailović.
Prema njenim rečima, svaki sumnjivi mladež obavezno treba pregledati, a posle urađene dermaskopije lekar odlučuje da li mora i da se ukloni.
- Postoje predrasude da mladeže ne treba dirati, ali ukoliko lekar utvrdi da je on potencijalni izazivač melanoma njegovim uklanjanjem pacijentu se spasava život. Uklanjanje mladeža je manja hirurška procedura. Nestručno uklanjanje obično znači nedovoljno skidanje mladeža po širini ili dubini ili i jedno i drugo - objašnjava Isailovićka.
Kod žena se melanom najčešće javlja na nogama (47 odsto), a kod muškaraca na leđima (43 odsto). Zato su najkritičnija mesta kod žena veći mladeži na potkolenicama, a kod muškaraca na trupu i leđima. Treba obratiti pažnju i na mladeže u kosi, predelu između prstiju i ispod noktiju jer su ovo takođe veoma rizična mesta. Mladeži nikako ne bi trebalo da se sunčaju, a veoma loš uticaj mogu da imaju i povrede izazvane na primer brijačem, ogrebotine i slično.