Slobodno vreme
Zdravlje
Sve o dobroćudnim tumorima koje ima svaka treća žena posle 35. godine
Miomi, samo bez panike
16.07.2007. 12:00
Izvor: Blic
Miomi, samo bez panike
Svaka treća žena posle 35. godine ima tumore, bilo u materici ili izvan nje, koji se u medicinskoj terminologiji nazivaju miomima i gotovo uvek su dobroćudni.
Većina žena nema nikakve simptome i miomi se u dve trećine slučajeva otkrivaju slučajno tokom rutinskog ginekološkog pregleda.
- Mogu da budu mali poput lešnika ili veliki poput dinje, ali nema razloga za paniku - kaže dr Slavica Vasiljević, ginekolog. - Ako ne uzrokuju nikakve poteškoće, dovoljno je da redovno kontrolišete njihov rast.
Ako ne izazivaju znatnije tegobe, dovoljne su redovne ultrazvučne kontrole. Tokom trudnoće, a s obzirom na visok nivo estrogena, postojeći miomi mogu brzo da rastu. Otuda kao posledica može da se desi spontani pobačaj ili čak neplodnost, što zavisi od toga gde se miomi nalaze i koliko izobličavaju matericu. U menopauzi, uz popuštanje funkcije jajnika i smanjenje produkcije hormona, miomi se obično sasvim povlače. Veći miomi mogu da izazovu nepravilna, jaka i produžena krvarenja s pratećom anemijom, kao i osećaj pritiska u stomaku ili nadutost. Ponekad miomi pritiskaju okolne organe: mokraćnu bešiku i debelo crevo, i na taj način stvaraju tegobe. Često su i bolovi u leđima posledica mioma.

Estrogen okidač
Šta su u stvari miomi? To su dobroćudni tumori glatkih mišića koji se mogu pojaviti na različitim mestima materice. Zavosno od položaja, razlikujemo one koji rastu u materici, one koji leže u mišićnom zidu materice i one koji rastu izvan maternice, u trbušnoj šupljini. Većina ovih mioma raste na peteljci. Uzrok nastanka mioma nije poznat. Činjenica da se javljaju isključivo u reprodukcijskom razdoblju i povlače tokom postmenopauze, odnosno, njihova osetljivost na antiestrogensku i gestagensku terapiju govori u prilog snažne estrogenske zavisnosti ovih tumora. Ipak, estrogeni ne uzrokuju nastanak mioma, samo pospešuju njihov rast i deluju kao okidač.

Dijagnoza
Postavlja se na osnovi detaljno uzete anamneze bolesti, ginekološkog pregleda (spekulima i palpatorno, pipanjem pozicije, oblika i veličine materice) i na temelju ultrazvučnog pregleda. Precizna dijagnoza mioma postavlja se na osnovu sonografskog pregleda kojim se precizno vidi oblik, veličina i lokalizacija mioma. U slučaju neurednog i obilnog produženog krvarenja, kao i ako postoji sumnja na postojanje zloćudnog procesa na sluznici materice (tek u 0,5 odsto slučajeva), radi se abrazija šupljine materice sa slanjem materijala na histološki pregled. Dopunska dijagnostika u određenim slučajevima uključuje primenu laparoskopije, histeroskopije ili skenera - CT pregleda organa male karlice.

Kako se leči
Laparoskopska operacija. Ako su miomi brojni, uvek se iznova javljaju i stvaraju poteškoće, pa je najbolje operativno rešenje. Danas se obavlja tako da se po svaku cenu sačuva materica. Operacione metode odstranjenja cista i mioma u novije vreme su se srećom značajno usavršile tako da u mnogim slučajevima više nije potreban ni klasičan rez, nego se ciste i miomi odstranjuju u okviru tzv. minimalno invazivne hirurgije, tj. laparoskopskim putem. Prednosti ovakve operacije su mnogobrojne: bolji kozmetički učinak, manje opterećenje, brže ozdravljenje i kraći boravak u bolnici.

Najnovije metode lečenja
U Sjedinjenim Državama miomi se leče sledećim metodama, koje još uvek nisu dostupne kod nas.

Embolizacija
Veštačkim zatvaranjem žila zaustavlja se dovod krvi do mioma kako bi se izgladneo. Tkivo koje više nije prokrvljeno odumire i razgrađuje se. Nakon lokalne anestezije u žilu se uvede kateter sve do žile koja miom opskrbljuje hranom. Tada se u žilu ubrizgaju plastične kuglice. Na taj način miom se više ne može opskrbljivati hranjivim materijama. Rezultat: izraslina će se smežurati ili potpuno nestati. Ovom metodom mogu da se tretiraju miomi veličine od 10 do 12 centimetara. Zahvat traje oko jedan sat, a boravak na klinici traje tri-četiri dana.
Napomena: emoblizacija nije za žene koje žele potomstvo jer kuglice od plastične mase mogu da dospeju u jajovode.

Ultrazvuk
Sasvim nova metoda, kojom se miom ciljano gađa UZV zrakama.
Zrak se spolja usmerava na miom kroz stomak.
Uz pomoć magnetno-rezonantne tomografije određuje se doza, mesto i temperatura. Uz pomoć temperature (do 80 stupnjeva
Celzijusevih) uništavaju se belančevine u miomu koje imunološki sistem razgrađuje, pa se miom naprosto skvrči. Ovaj bezbolan zahvat traje oko tri-četiri sata, tokom kojeg se moraju sprovesti i rashladne faze. Na taj način mogu da se tretiraju miomi veličine do osam centimetara.
Ova metoda može da se koristi i kod žena koje još nisu rodile.