Slobodno vreme
Tehnologija
Spasonosno dugme i čip
26.07.2007. 12:00
Izvor: Danas
Spasonosno dugme i čip
GPS cipele za praćenje i lociranje korisnika
Isak Danijel je 2002. godine dok je boravio u Njujorku na službenom putu, dobio poziv iz škole svog sina u Atlanti s porukom da mu je sin nestao. Doleteo je kući prvim avionom i otkrio da je reč o nesporazumu u komunikaciji i da je njegov mališan posve bezbedno.
Već sutradan, počeo je da radi na prototipu "Quantum Satellite" tehnologije, odnosno čitavoj liniji proizvodnje patika koje će se uskoro pojaviti u prodavnicama. One omogućuju da se njihov korisnik, pritiskom na jedno jedino dugme locira, ma gde se nalazio.
Prva serija patika namenjena je odraslima, a prodavaće se po cenama od 300 do 350 dolara (tri četvrtine proizvoda iz prve serije već je prodato preko narudžbina), dok će se modeli za decu pojaviti tokom leta. Svi modeli patika imaju u sebi ugrađen čip sistema za globalno poziicioniranje koji inženjer Danijel naziva "parčencetom uma", ili "drugim okom" koje budno motri na kretanje svog vlasnika.
Reč je o najnovijem vidu primene satelitske navigacije u svakodnevnom životu. Ova tehnologija koja se danas nalazi u mnogim mobilnim telefonima pomaže mališanima da budu izvan domašaja seksualnih napasnika, dok ukoliko se ugradi u fitnesa-satove prati otkucaje srca i distance koje korisnici prevaljuju tokom rekreativnih vežbi i džoginga. Ali je, tvrde tvorci ovih patika, obuću ipak mnogo teže izgubiti nego što je slučaj s mobilnim telefonima i ručnim satovima i narukvicama.
Kompanija koja proizvodi GPS obuću takođe je čipove za globalno pozicioniranje ugradila u vojničke čizme i već je dobila narudžbine za njih kako u SAD tako i u inostranstvu.
Ove patike se aktiviraju kada onaj ko ih nosi pritisne dugme na obući koje uključuje GPS sistem. Bežični signal sa detaljnim prikazom lokacije kojom se nosilac kreće emituje se iz patika do monitoring službe, koja beleži te podatke nonstop, svih 24 časa, po ceni od svega dvadesetak dolara mesečno.
U hitnim slučajevima, kad se izgubi dete ili osoba koja boluje od Alchajmerove bolesti, recimo, roditelj ili staratelj može da pozove monitoring službu, legitimiše se specijalnim pasvordom, i operater potom daljinskim putem aktivira GPS sistem, pronalazi lokaciju tražene osobe i upozorava policiju gde se ova trenutno nalazi.
Nije, međutim, predviđeno da se ta vrsta praćenja koristi u slučajevima koji nisu tako alarmantni, recimo za praćenje kretanja deteta-tinejdžera tokom svakodnevnih šetnji ili aktivnosti, ili da supružnik prati kretanje svog partnera dok je ovaj na službenom putu i sl. Ukoliko dođe do ovakve zloupotrebe, nalogodavac će snositi zakonske posledice i platiti kaznu i ogromne troškove, upozorava Danijel.
Kad se jednom pritisne dugme, obuća emituje informacije o kretanju svog nosioca sve dok se baterija u njima ne istroši. Čip veličine 5x8 centimetara ugrađuje se u gumeni đon patika.
Stručnjaci kažu da preciznost GPS podataka zavisi od toga koliko satelita sam sistem obuhvata. Danijelove patike povezane su sa četiri satelita odjednom.
Današnja tehnologija GPS praćenja približava se tački kada će moći da otkriva lokacije korisnika i u predelima sa mnoštvom drveća ili oblakodera. Danas je za sistem GPS praćenja potreban prilično čist vidik, da bi bio efikasan u svakom trenutku.
Međutim, proizvođači strepe od toga da će deca, pogotovo starijeg uzrasta odbijati da nose ovakve patike.
Patike sa GPS čipom prave se u šest modela i liče na uobičajene modele na tržištu. Imaju dva srebrnasta dugmenceta - jedno za aktiviranje i drugo za isključivanje sistema, smeštena kod pertli. Kompanija koja ih proizvodi tvrdi da su čipovi u patikama prenosivi, tako da se mogu izvaditi iz jednog modela i prebaciti u drugi čim dečja noga preraste jedan broj cipela.