Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Da li mora operacija?22.08.2007. 12:00
Izvor: Blic
Kamenje u žuči - kako nastaje i kako se leči
Statistika kaže da kamen u žuči ima svaki peti stanovnik planete. Žene od te boljke pate skoro dvostruko češće od muškaraca. Krivci su ženski hormoni estrogeni koji usporavaju lučenje žuči. Šta činiti ako su kamenčići otkriveni? Postoji li alternativa vađenju žučne kese?Kamen u žuči nastaje ukoliko dođe do zastoja u pražnjenju žuči ili se izmeni njen sastav.
Život bez žučne kese
Mnoge pacijente muči pitanje da li je moguć normalan život bez žučne kese? Lekari tvrde da takvim osobama nije ugrožen kvalitet života. Neposredno posle operacije pacijent mora da poštuje savete vezane za ishranu bez masti. Kasnije, međutim, on veoma postepeno i, naravno, oprezno vraća masti u ishranu. Pacijent živi sasvim normalno jer žučni putevi i jetra preuzimaju ulogu žučne kese. Mali broj pacijenata ipak i dalje ima izvesne tegobe i njima će lekar preporučiti da trajno budu na dijeti kao posle laparoskopije.
U zavisnosti od sastava, kamenčići u žuči mogu biti holesterolski, pigmentni (ako se formiraju od pigmenta žuči - bilirubina) i kalcijumski (ukoliko u njima preovlađuju soli kalcijuma). Najčešće su ti kamenčići mešovitog sastava, prečnika od 0,1 mm do 5 cm. Simptomi
Prvi znaci upozorenja koji navode na pomisao da se možda radi o kamenu u žuči jeste bol ispod rebra s desne strane tela, gorak ukus u ustima i mučnina posle jela.
Situacija se menja kad kamenčić uđe u žučni kanal i zapuši ga. Tada se remeti pražnjenje žučne kese, njen zid se rasteže i čovek oseća jak bol u desnom podrebrenom pojasu ili u gornjem delu stomaka. Bol može da se širi u leđa, desnu ključnu kost i desnu ruku. Javlja se mučnina ili čak povraćanje. Takav napad lekari nazivaju žučnim kolikama. Taj bol ponekad nije mnogo jak i nestaje spontano, ali njegova pojava ukazuje na to da su kamenčići počeli da izlaze iz žučne kese i u tom slučaju pacijent mora da se obrati lekaru.
Neophodno je uraditi ultrazvučni pregled organa abdomena, a u najsloženijim slučajevima rendgenski pregled žučnih kanala. Ti metodi omogućavaju lekaru da ustanovi dimenzije kamena ili kamenčića i njihov položaj, a na osnovu toga može da proceni dalji razvoj bolesti i odredi terapiju.
Operacija ili talasi
Lekari su neumoljivi i složni u jednom: od kamena u žuči može da vas spase isključivo hirurg! Međutim, ako simptomi nisu izraženi i pacijent nema tegobe, kamen ne mora da se dira. Tada se glavna preporuka lekara odnosi na to da pacijent mora da se pridržava određenog načina ishrane: strogo se zabranjuje masna, začinjena i pržena hrana.
Ukoliko kamenčići nisu veliki ili pacijent ima samo jedan kamen prečnika od 0,5 do 2 cm, moguće ih je ukloniti razbijanjem udarnim talasima. Ti talasi prodiru u unutrašnjost tela bez oštećenja tkiva i organa i dovode do razbijanja i usitnjavanja kamenca, koji se zatim spontano izbacuje iz organizma. To je bezbolna procedura koju pacijent odlično podnosi i može da se radi ambulantno.
Bitno je naglasiti da pacijenti sa kamenom u žuči nipošto ne smeju sami da uzimaju sredstva koja pospešuju izbacivanje kamena iz žuči. Ti preparati podstiču pomeranje kamenčića, što može dovesti do značajnih komplikacija. Iz istog razloga pacijenti moraju uz poseban oprez da piju mineralne vode.
Ukoliko je kamen veliki, a kolike česte, pacijent mora da se operiše. Najčešće se primenjuje laparoskopija: žučna kesa se uklanja kroz veoma mali otvor na prednjem trbušnom zidu. Posle operacije na koži ostaje jedva vidljiv ožiljak, bolesnik se otpušta kući već posle dva-tri dana i sposoban je da ustane već sutradan posle zahvata.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…