Slobodno vreme
Zdravlje
Magneti pomažu u lečenju
04.09.2007. 12:00
Izvor: Blic
Magneti pomažu u lečenju
Sve popularnija primena magnetoterapije u savremenoj medicini
Današnja medicina u stanju je da odgovori na sve veći broj zdravstvenih problema savremenog čoveka. Nove metode lečenja, kao što je lečenje magnetima, mnogo su učinili da se poboljša zdravlje i spase čovekov život. O lečenju magnetima i njihovoj primeni govori Branko Vorkapić, viši fizioterapeut.

Osobine magneta
Magnet ima sposobnost da privlači kiseonik što je od velikog značaja za lečenje. Naime, pod uticajem magneta kiseonik se iz zdravog tkiva kretanjem čestica iz regije veće koncentracije prenosi u regiju manje koncentracije i koncentriše u tkivu koje je izloženo delovanju magnetnog polja. Tkivu koje je tretirano magnetnim poljem omogućeno je normalizovanje metabolizma kiseonika, olakšan unos hranljivih materija i ubrzana eliminacija štetnih materija čime su ispunjeni osnovni uslovi za njegovo ozdravljenje.

Primena
Zbog širokih mogućnosti doziranja terapija magnetima ima široko polje primene. Impulsno magnetno polje može se primenjivati kod lokalnih zapaljenskih procesa na želucu, debelom crevu, prostati, koštano-zglobnom sistemu, kod zapaljenskog i degenerativnig reumatizma, povreda centralnog i perifernog nervnog sistema, poremećaja i oštećenja periferne cirkulacije (Rejnoova i Birgerova bolest), povrede mekog i koštanog tkiva. Magnetoterapija pojačava efekte lasero terapije i drugih vidova fizikalne terapije, a zbog izražene apsorpcije kiseonika izuzetno snažne efekte ispoljava kada se primenjuje neposredno posle tretmana hiperbaričnom oksigenacijom (HBO).

Vrste magneta
Impulsno magnetno polje - koje se danas koristi u procesu medicinske rehabilitacije je veštačkog porekla. Proizvode ga specijalni aparati koji magnetno polje emituju preko različitih elektroda tako da je omogućeno delovanje ili na ceo organizam ili na pojedine delove tela gde je potrebno. Pored toga dejstvo magnetnog polja se prilagođava osobinama tkiva ili oboljenja. Time se omogućava kvalitetno doziranje ove vrste terapije i izbegavaju se eventualna neželjena dejstava.
Prirodni magneti ili magnetofore - Magnetofore su okrugle pločice koje se sastoje iz prirodnog magneta i specijalne smole. Emituju homogeno magnetno polje za razliku od veštačkih izvora. Dejstvo im je opšte na sva tkiva, ali bez mogućnosti pouzdanog doziranja. Primenjuju se lokalno na obolelo mesto, prema literaturi mogu se nositi od 2 do 24 sata dnevno. Primena ovakvih magneta sreće se i u tradicionalnoj kineskoj medicini gde magneti koriste za, kako se objašnjava, uravnoteženje energetskih puteva organizma.
Iskustveno pacijenti prijavljuju prestanak tegoba u prvim danima nošenja magnetofora, ali se u većini slučajeva tegobe vraćaju posle nekoliko dana nezavisno da li aplikacija magnetofora i dalje traje.
Magnetoterapiju ne treba posmatrati kao nezavisnu terapijsku metodu nego kao deo procesa lečenja sa neospornim pozitivnim efektima na organizam. Efikasnost, skraćenje vremena rehabilitacije i bezbednost primene obezbedili su magnetoterapiji stabilno mesto u medicinskoj rehabilitaciji, ali i drugim granama medicine.

Delovanje
Pogodnost primene magneta je što deluje na ceo segment koji se nalazi u njegovom polju bez obzira na prepreke kakve su odeća ili imobilizacija (gips) kod preloma kostiju i nekih povreda.
Na primeru preloma kosti možemo najslikovitije prikazati terapijske mogućnosti magneta. Prva linija zbrinjavanja lakšeg preloma je ortopedska repozicija polomljenih segmenata i učvršćivanje ovog položaja imobilizacijom (gips). Dužinu „nošenja gipsa“ određuje lekar a retko traje manje od mesec dana. Za ovo vreme mišići ispod gipsa atrofiraju i skraćuju se, a zahvaćeni zglobovi gube elestičnost i pokretljivost. U koliko se u ovoj fazi imobolizacije primeni magnetno polje za koje gips ne pretstavlja prepreku propadanje mekog tkiva se zaustavlja i ubrazava se zarastanje kosti. Efekti su još izraženiji ako de megnet kombinuje sa hiperbaričnom oksigenacijom (HBO).