Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Oprezno sa tabletama12.09.2007. 12:00
Izvor: Press
Smanjivanje doze lekova ili uzimanje na sopstvenu ruku može da bude opasno
Preporučene doze lekova razlikuju se u zavisnosti od građe tela i funkcionisanja pojedinih organa. Na primer, enzimi koji podstiču razgradnju lekova u jetri su različiti kod svake osobe, tako da jednaka doza leka može da ima različiti učinak na lečenje muškaraca i žena.U načelu, žene bi morale da smanje doze nekih lekova koji se mogu dobiti bez recepta kako ne bi došlo do predoziranja ili neželjenih zdravstvenih teškoća. Zato se preporučuje savetovanje s lekarom pre uzimanja lekova, pa čak i kad je reč o onima koji mogu da se dobiju bez recepta. Pitajte lekara za optimalne doze, s obzirom na vaš pol, težinu i istoriju bolesti. Ako primetite duševne i telesne promene, obavezno ga obavestite.
Bolovi
U analgetike, lekove za smanjenje i otklanjanje bolova ubraja se acetilsalicilna kiselina, koja se nalazi u andolima i aspirinima. Antipiretici se piju za snižavanje visoke telesne temperature. Budući da se kod žena te vrste lekova duže razgrađuju, češća su oštećenja jetre i predoziranja. Žene bi trebalo da smanje dozu aspirina, andola, ibrubrofena i ostalih lekova na bazi acetilsalicilne kiseline. Ne preporučuje se više od dve tablete od 325 mg na dan.
Depresija
Antidepresivi su lekovi koji normalizuju nivo živčanih prenosnika i deluju na raspoloženje. Koriste se kod depresija, fobija, zavisnosti od alkohola, poremećaja u ishrani i hronično jakih bolova poput migrena. Ženski mozak bolje veže serotonine (živčane prenosnike), pa su neki lekovi delotvorniji od drugih. Žene koje pate od depresije trebalo bi da se savetuju s lekarom i uz njegovu suglasnost odaberu grupu lekova SSRI koji deluju na serotoninski sastav.
Nesanica
Benzodiazepani se primenjuju kod lečenja nesanice, mišićnih bolova, glavobolje i visokog pritiska. Ta grupa lekova pojačava delovanje neuroprenosnika koji deluju umirujuće na nervni sistem. Jetra kod žena brže razgrađuje sredstva za smirenje pa su neki tipovi lekova kod njih delotvorniji. U slučaju da primetite da lekovi ne deluju, obratite se lekaru i zatražite drugačiji lek ili dozu. Ponekad je češće uzimanje delotvornije.
Infekcije
Eritromicini se propisuju u lečenju mnogih bakterijskih infekcija, posebno kod upala disajnog sistema i kože i potkožnog tkiva. Budući da mogu da poremete pravilan ritam otkucaja srca, žene bi posebno trebalo da pripaze. Ženskom srcu treba delić sekunde duže da se vrati u stanje mirovanja, pa postoji opasnost od aritmije. Posavetujte se s lekarom da li postoji neki antibiotik koji ne utiče na srčani ritam. Dugotrajno korišćenje leka koji ometa srčani ritam može biti štetno.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…