Slobodno vreme
Zdravlje
Loše spavanje remeti zdravlje
17.09.2007. 12:00
Izvor: Politika
Loše spavanje remeti zdravlje
Slip medicina je mlada grana koja izučava poremećaje normalnog toka spavanja
Nedavno je pionirske korake slip medicine u našoj zemlji upotpunio doc. dr Aleksandar Milovančev, direktor Instituta za plućne bolesti u Sremskoj Kamenici, nabavivši najsavremeniju opremu za moderno odeljenje dijagnostike i lečenja poremećaja sna. Stručnjaci ovog instituta već dve godine bave se dijagnostikom i lečenjem različitih vidova poremećaja spavanja.
– Poznato je da fiziološki trećinu života provedemo spavajući i veoma je značajno analizirati šta se dešava sa organizmom tokom sna, odnosno da li kompleksna slika moždane aktivnosti koja je još kompleksnija u snu nego na javi ima normalan tok. S tim su u vezi i brojne složene funkcije svih organskih sistema, jer organizam se spavanjem priprema za novo dnevno funkcionisanje – objašnjava naš sagovornik, mlad i perspektivan stručnjak dr sc. med. Ivan Kopitović.
– Ako nemamo normalan okrepljujući san, nećemo biti dovoljno budni i koncentrisani tokom dana, a takođe ni svi ostali organi neće optimalno funkcionisati. To ne samo da remeti kvalitet života, već utiče na opšte zdravstveno stanje. „Loše spavanje” ako dugo traje, oštećuje mnoge organe. Srce i krvne sudove, pluća, mozak, remeti nivo šećera i masnoća u krvi, dovodi do impotencije i pogoršava već postojeće bolesti kod pacijenata, otežavajući lečenje.
Do sada su definisana 83 poremećaja sna, a najteži je slip apnea (sleep apnea), periodični prestanak disanja tokom noći. Bolesnici koji pate od slip apnee obično su gojazne osobe koje hrču (mada hrkanje samo po sebi ne znači i postojanje ovog poremećaja), često se bude noću, kašlju, nemirno spavaju. Supružnici redovno navode da nakon perioda intenzivnog hrkanja nastupa „apsolutna tišina” koja ukazuje na prestanak disanja. Ove osobe su preko dana pospane, bezvoljne, često dremaju na poslu, pa i na javnim mestima ako duže sede, a naročito je opasno što zadremaju pri dužoj monotonoj vožnji, čak i u ulozi vozača!
– Dokazano je – ističe dr Kopitović – da slip apnea drastično smanjuje radnu koncentraciju pojedinca, što je naročito opasno kod profesionalnih vozača, radnika na opasnim mestima i velikoj visini, jer može izazvati tragične incidente. Sve to pokazuje da je i sa šireg društvenog aspekta neophodno tretirati slip apneu kao ozbiljnu bolest, a osobe sa tipičnim simptomima treba uputiti na ispitivanje, jer je uspešno lečenje u velikom broju slučajeva moguće.
Odeljenje za patofiziologiju sna je namenski građeno, poštovani su najrigorozniji kriterijumi vrhunskih slip centara u svetu, gde je od planiranja do realizacije svaka etapa detaljno pripremljena. Ovo će postati regionalni slip centar. To, između ostalog, po rečima našeg sagovornika, podrazumeva:
– U okviru odeljenja postoje specijalne sobe za monitoring spavanja pod video-nadzorom, gde se pacijentu priključuju na telo elektrode koje mere razne vitalne parametre, od disanja, preko rada srca, moždane aktivnosti, aktivnosti mišića, pomeranja grudnog koša i stomaka, koncentracije kiseonika u krvi, sve potpuno bezbolno i neinvazivno (tzv. polisomnografija). Polisomnografski zapis se nakon spavanja kompjuterski analizira i odmah se postavlja dijagnoza i pacijent usmerava na adekvatan tretman.
Danas je najefikasnije istovremeno i najoptimalnije sredstvo za lečenje slip apnee upotreba CPAP aparata koji ne dozvoljava da dođe do apnee, odnosno zatvaranja gornjeg disajnog puta, jer se pod pozitivnim pritiskom preko nosne maske ili običnog silikonskog dodatka za nozdrve ubacuje vazduh u disajne puteve čuvajući ih od kolapsa. Pravilno lečenje slip apnee ovim aparatom omogućava prestanak često vrlo bučnog hrkanja i upadanja u krize disanja, a samim tim obezbeđuje normalan i okrepljujući san, pri čemu je tokom dana osoba normalnog nivoa budnosti i koncentracije. Takođe, pridružene bolesti, naročito povišen krvni pritisak, u znatnoj meri se redukuju i smanjuje se potreba za lekovima.
Treba istaći, takođe, da svi profesionalni vozači u Americi, kao i osobe na rizičnim radnim mestima moraju imati slip studiju koja potvrđuje da ne postoji slip apnea ili neki drugi poremećaj spavanja koji remeti budnost i pažnju. Slična mera se ubrzo očekuje i u zemljama Evropske unije.
Dok mi ne postanemo deo te Evrope, imamo na raspolaganju za lečenje svih poremećaja normalnog toka spavanja jedan zaista evropski centar i stručnjake koje ćemo valjda umeti da zadržimo u granicama naše zemlje.