Slobodno vreme
Tehnologija
Virtuelni svet umesto lekova
24.09.2007. 12:00
Izvor: Blic
Virtuelni svet umesto lekova
Ispitivanja su pokazala da pacijenti doživljavaju značajno manji bol pri angažovanju u "virtuelnom svetu", nego čak i kada su za uklanjanje bola primenjivani najjači analgetici.
Hanter Hofman, doktor psihologije, direktor Istraživačkog centra za analgetsko delovanje virtuelne stvarnosti u Sietlu, primenio je dobro razrađenu kompjutersku iluziju po imenu "Svet paukova" za umanjenje bola nastalog prilikom lečenja opekotina.
Dva dečaka, sa opekotinama od benzina, u početku su priključena na uobičajene dvodimenzionalne video-igre. One nisu uticale na količinu bola koju su doživeli. Ali, kada su uključeni u trodimenzionalnu simulaciju stvarnosti pod nazivom "Svet paukova", rekli su da su osetili drastično smanjenje bola! Pacijenti koji su isprobali i sredstva protiv bolova na bazi morfijuma i trodimenzionalni "Svet paukova" tvrde da je prilikom korišćenja virtuelne stvarnosti doživljeni bol bio više nego dvaput slabiji!

Pratimo trendove
Doktor Ljiljana Simić, spec. psihijatar u psihijatrijskoj bolnici "Dr Laza Lazarević".
- Mi još uvek nemamo iskustva sa radom u virtuelnoj stvarnosti, ali pratimo najnovije trendove i dostignuća u polju medicine. Nadam se da će se CAREN sistem uskoro naći i kod nas, jer je vraćanje motorike najvažnija stvar za pacijenta. Što se tiče umanjenja bola kod teških povreda, čitava priča ima zdrave logike. Ako je magnetnom rezonancom utvrđeno da se znatno smanjuje moždana aktivnost za koju je poznato da je vezana za percepciju bola, terapija virtuelnom realnošću može biti značajan korak u budućnost.

Snežni svet
Nedavno je u saradnji sa Polom Alenom, suvlasnikom "Majkrosofta", u svrhu smanjenja bola kod opekotina razvijen i "Snežni svet", koji stvara iluziju letenja kroz smrznuti kanjon, zaleđenu reku i vodopad, dok snežne pahulje padaju unaokolo. Da bi iluzija bila potpunija, pacijent takođe može grudvama da gađa Sneška Belića, igloe i robote koji stoje unaokolo.
Pri izveštajima pacijenata o smanjenju bola prilikom primene "Snežnog sveta", magnetna rezonanca je pokazala znatno smanjenje moždane aktivnosti za koju je poznato da je vezana za percepciju bola.

Terapija kod povreda
Različiti virtuelni prikazi kao što su trčanje ili surfovanje na talasima mogu da pomognu pacijentima sa poremećajima ravnoteže ali i za obnavljanje složenih motornih aktivnosti kao što je hod. Metoda nazvana Computer Assisted Rehabilitation Environment (CAREN), u slobodnom prevodu: Kompjuterski asistirano rehabilitaciono okruženje, pomoći će pacijentima sa povredama nastalim u ratnim dejstvima ili saobraćajnim nesrećama.
Pacijent je postavljen na kružnu platformu sa dva stepenika (nivoa) a na ekranu ispred njega puštena je simulacija vožnje daske po talasima i muzika bržeg ritma. Daskom je upravljao sam pacijent prenošenjem težine s noge na nogu odnosno s jednog na drugi nivo podloge prema potrebi. Tehničar koji kontroliše simulaciju prilagođava raspored talasa, njihovu visinu i snagu prema potrebi kako bi optimizirao opterećenje na povređeni ekstremitet.
CAREN sistem može se koristiti i za komplikovane i kombinovane motorne zadatke kada, na primer, pacijent treba rukama da uhvati loptu dok se vozi po talasima i slično. Vežbe se koriste da skrenu pažnju sa oštećenja i bola a mogu biti korisne i za pacijente koji boluju od Parkinsonove bolesti.