Slobodno vreme
Zdravlje
Danas je Svetski dan srca
01.10.2007. 12:00
Izvor: Mondo
Danas je Svetski dan srca
Bolesti srca i krvnih sudova vodeći su uzrok obolevanja i smrtnosti u svetu i kod nas. U Srbiji je stopa smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti iz godine u godinu u porastu - oko 50 odsto svih smrtnih slučajeva posledica je upravo ovih oboljenja. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, od bolesti srca i krvotoka u 1991. godini umrlo je oko 33.500 osoba ili grad veličine Mladenovca, a 2005. oko 43.500 ljudi, što je otprilike grad veličine Arandjelovca.
Prema procenama stručnjaka, ukoliko se primarna prevencija ne shvati kao najefikasniji način lečenja, već 2015. godine možemo da očekujem da u Srbiji od bolesti srca i krvotoka umre oko 70.000 ljudi.
"Smanjenje faktora rizika i njihovog uticaja na razvoj kardiovaskularnih bolesti, preokupacija je savremene svetske kardiologije. Lekar, da bi predupredio oboljenje može da propiše odredjeni lek koji u velikoj meri može da spreči napredovanje koronarne srčane bolesti. Na primer, na upravo završenom kongresu Evropskog udruženja kardiologa u Beču, objavljen je početak ARRIVE studije koja u Nemačkoj, Italiji, Španiji, Velikoj Britaniji i Americi, u narednih pet godina prati delotvornost svakodnevne upotrebe acetisalne kiseline (ASK), aktivnog sastojka aspirina protekt 100, u malim dozama u prevenciji prvog infarkta srca i šloga kod više od 12.000 pacijenata sa umerenim rizikom. Istraživanje pokazuje da, na primer, aspirin protekt 100 primenjen i kao samo jedna tableta na dan uspešno sprečava nagomilavanje krvnih pločica, koje mogu da prouzrokuju nastanak krvnih ugrušaka u periodu kada je još moguće izbeći ili bar ublažiti infarkt ili šlog", rekao je za "Politiku" profesor dr Miodrag Ostojić, povodom 30. septembra, Svetsog dana srca.
Prema njegovim rečima, zdravim načinom života i uticajem na smanjenje faktora rizika ova oboljenja mogu da se spreče.
"Povećane masnoće u krvi, povišen krvni pritisak, prekomerna telesna težina, premalo kretanja, šećerna bolest, nikotin, alkohol, starost, pol i nasledna predispozicija faktori su koji ugrožavaju srce. Da bi sprečio oboljenje svaki pacijent mora da nauči umetnost zdravog i srećnog života, tako što će eliminisati faktore rizika i to: zdravom ishranom, redovnom kontrolom krvnog pritiska i obaveznom fizičkom aktivnošću, izbegavanjem pušenja i alkohola i savladavanjem stresa", objasnio je Ostojić.
Ministarstvo zdravlja Republike Srbije preduzelo je brojne aktivnosti preko kojih na ove faktore može da se utiče. Pod pokroviteljstvom ministarstva teče vrlo intenzivna kampanja za odvikavanje od pušenja koja je u vrlo kratkom periodu uspela da da dobre rezultate. Takodje, organizovane su i službe za dijabetes i poremećaje ishrane, kao i preventivni centri u okviru domova zdravlja.
Sa ciljem ublažavanja posledica bolesti krvnih sudova i njihovih komplikacija, kao što su šlog, infarkt srca i smrtni ishod, organizovane su i Jedinica za moždani udar u Urgentnom centru KCS, a u okviru Klinike za kardiologiju služba za Urgentnu dijagnostiku i lečenje oboljenja krvnih sudova i periferije, interventna sala radi 24 časa dnevno svih 365 dana godišnje.