Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Pravo je vreme za kamilicu15.10.2007. 12:00
Izvor: Blic
Ukoliko ste hronično umorni, depresivni, zlovoljni ili neraspoloženi, popijte čaj od kamilice.
- Kamilica je odavnina poznata po svojim lekovitim svojstvima, a u narodu je zovu i majkom lekovitog bilja - kaže Momčilo Antonijević, savetnik za fitoterapiju u kampanji „Oaza prirodne lepote sa Naturellom“. Naime, kamilica poseduje mnoga lekovita svojstva, zbog čega spada u jednu od najčešće korišćenih lekovitih biljaka.
U praksi kamilica se najviše koristi zbog blagog, umirujućeg delovanja, naročito u prirodnoj medicini i kozmetici. Pored esencijalnog ulja, sadrži i tanine, glikozide, gorke materije, umbeliferon, smole, vitamine B1, B2 i B3, kalcijum, gvožđe, magnezijum, selen i cink, pa odlično deluje kod upala, bolova, kao preventiva infekcijama zahvaljujući antiseptičnom dejstvu i svojstvu jačanja imuniteta.
Lekovita svojstva
Dobri poznavaoci lekovitih moći biljaka kamilicu posebno preporučuju namrštenim, zlovoljnim, depresivnim, premorenim i neraspoloženim ljudima. To je neobično samo na prvi pogled jer ova biljka popravlja raspoloženje i veoma efikasno otklanja dosadne glavobolje, bolove u stomaku, predmenstrualni sindrom i nesanicu. Kamilica pomaže kod menstrualnih grčeva, pa se, obično u kombianciji sa virkom i hajdučkom travom, savetuje ženama koje imaju bolne menstruacije. A zaslađen čaj od ove biljke (zahvaljujući supstanci koja se zove bisabolol) smanjuje grčeve i pomaže bebama da mirno spavaju. Tradicionalno ovaj čaj se daje i starijoj deci jer je blag i neškodljiv, a veoma efikasan u otklanjanju stomačnih tegoba, poremećaja crevne flore, nadimanja, gasova i nemirnog sna.
Toplo se preporučuje svima koji imaju probleme sa želucem. Čaj od mešavine jednakih količina kamilice, nane i matičnjaka treba popiti u malim gutljajima, pa nakon toga leći par minuta na leđa, pa se okrenuti na levi, pa na desni bok i na kraju dva minuta ležati na stomaku. Na ovaj način se ispiraju svi zidovi želuca. Ova čajna mešavina pomaže i kod glavobolja, naročito čeonih koje se povezuju sa lošim varenjem. Oni koji imaju čir na želucu u ovu mešavinu mogu da dodaju i list bokvice ili koren sladića.
Preventiva
Topli čaj od kamilice je odlična preventiva u vreme epidemija gripa i infekcija gornjih respiratornih puteva jer deluje antiseptično i jača imunitet pošto stimuliše stvaranje belih krvnih zrnaca. Pomešan sa cvetom zove i matičnjakom, snižava visoku temperaturu i pomaže organizmu da se izbori sa virusima. Inhaliranje čajem od ove biljke je veoma korisno kod kijavice i problema sa sinusima. Mlakim čajem od kamilice ispiraju oči osobe koje pate od infekcija oka i konjuktivitisa.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…