Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Merite pritisak16.11.2007. 12:00
Izvor: Press
Merenje pritiska je jeftino, brzo i bezbolno. Reč je zapravo o tako jednostavnom pregledu da ga mnogi upravo zbog toga zanemaruju i smatraju nevažnim. Međutim, upravo je pritisak jedan od glavnih pokazatelja zdravstvenog stanja.
Bez obzira na godine, ako je sve u redu s zdravljem, donja vrednost pritiska (dijastolički) ne bi smela da prelazi 90, a gornja vrednost (sistolički) ne bi smela da bude viša od 130. Ako to nije slučaj, znači da je krajnje vreme da promenite način života. Prvenstveno se rešite suvišnih kilograma, počnete da se bavite fizičkom aktivnošću, prestanete da pušite i izbacite iz jelovnika slana i pržena jela. To su sve faktori koji znatno povećavaju rizik od razvoja neke kardiovaskularne bolesti. Na primer, osoba koja pati od hipertenzije, ima povišen holesterol i puši pet i više cigareta na dan izložena je deset puta većem riziku od infarkta ili moždanog udara u odnosu na osobu koja ima samo povišen pritisak, bez prisustva ostalih rizičnih faktora. Posle cigarete pritisak počinje da skače
Svaka cigareta ima neposredan štetan učinak na osobe koje pate od hipertenzije. Otprilike 30 minuta nakon što uvučete prvi dim, pritisak počinje da raste čak i ako redovno uzimate lekove za snižavanje pritiska. Sastojci prisutni u duvanu, pre svega nikotin, izazivaju tahikardiju, odnosno ubrzan ritam kucanja srca, vazokonstrikciju ili trenutno sužavanje krvnih sudova.
Dovoljno je da se obratite svom lekaru opšte prakse i napravite plan za snižavanje pritiska. Pre svega, treba da vodite zdrav život, ali ako se to ne pokaže dovoljnim, danas postoji niz delotvornih lekova za snižavanje pritiska koji nemaju nuspojave i dobro se podnose. Prikladni sportovi za osobe koje pate od hipertenzije su oni koji aktiviraju sve mišićne grupe, poput plivanja. Jedan sat kretanja na dan dovoljan je za snižavanje pritiska za tri do četiri milimetra.
Oni koji pate od povišenog pritiska često se pitaju da li je važnija donja ili gornja vrednost pritiska. Stručnjaci kažu da su obe jednako važne jer ako je samo jedna vrednost povišena, možete imati hipertenziju.
Pošalji komentar
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…