Slobodno vreme
Slobodno vreme
Tehnologija
Posle majmuna na redu je klon čoveka19.11.2007. 12:00
Izvor: Blic
Američki naučnici iz Oregona tvrde da su klonirali embrion majmuna, a zatim iz njega izvukli matične ćelije. Time su se na korak približili ponavljanju istog metoda kod ljudi. Pošto iz matičnih ćelija mogu da se formiraju sve vrste tkiva u ljudskom organizmu, lekari bi na taj način jednoga dana mogli da leče dijabetes ili povrede kičme, bez straha od odbacivanja stranog tkiva. Iako istraživanje američkih naučnika još nije objavljeno, a pokaže li se da je vest tačna, postoje velike šanse da bi takav postupak mogao da se primeni za „proizvodnju“ tkiva za transplantaciju koje se genetski podudara sa tkivom obolelog.
Naučnici širom sveta već godinama pokušavaju da kloniraju embrione majmuna da bi iz njih izvadili matične ćelije, zbog toga što su majmuni genetski bliži ljudima od bilo koje druge laboratorijske životinje. Stoga im istraživanje na tim primatima omogućava da steknu sliku o tome kako će postupak izgledati kad se primeni na čoveku. Ovaj uspeh je obelodanjen početkom godine na naučnom skupu u Australiji u referatu Šuhrata Mitalipova iz Oregonskog nacionalnog istraživačkog centra za primate u Portlandu. Tada je ta vest prošla neprimećeno u medijima, ali joj je u utorak protekle sedmice posebnu pažnju poklonio „Indipendent“. Prilikom kloniranja radi dobijanja matičnih ćelija, DNK odrasle životinje ubacuje se u neoplođenu jajnu ćeliju. Ta jajna ćelija se uzgaja do rane faze razvoja embriona, a zatim se iz njega uzimaju matične ćelije. Te matične ćelije i tkivo koje će se iz njih razviti genetski će se podudarati s izvorom DNK.
Zamisao da se isti postupak primeni na ljudima kontroverzna je zbog toga što embrioni moraju da se unište da bi se dobile matične ćelije. „Zato smo još daleko od toga da počnemo da primenjujemo tu tehniku na čoveku“, naglašavju strčnjaci.
Ipak, ovo istraživanje pokazuje da majmuni mogu da posluže za procenu svrsishodnosti primene matičnih ćelija dobijenih kloniranjem. Javnost ne poistovećuje kloniranje s proizvodnjom matičnih ćelija, nego s rađanjem kloniranih životinja kao što je bila ovca Doli.
I dok neki poznavaoci smatraju da najnovije naučno istraživanje utire put kloniranju beba, naučnici su izrazito protiv toga.
Džim Njuman, predstavnik Univerziteta za zdravlje i nauku u Oregonu, na kome se nalazi centar gde radi Mitalipov, odbio je da potvrdi da su naučnici klonirali embrion majmuna. Međutim, on je dodao da će studija o tome biti uskoro objavljena u naučnom časopisu „Nejčer“.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Ovaj telefon je doslovno neuništiv
- 28/03 Smartphone OnePlus 3 stiže za nekoliko meseci
- 24/03 Nova verzija WhatsAppa ostavlja konkurenciju…
- 22/02 Rešenje za nedostatak memorije iPhonea
- 01/02 Kinezi hrle u škole za upravljanje dronovima
- 30/11 Velika promena: Novi iPhone ostaje bez otvora…
- 13/11 Bluetooth poboljšanja u 2016. godini
- 06/11 HP Chromebook 14 u prodaji po ceni od 280…
- 09/10 Stižu novi fantastični bluetooth zvučnici
- 11/09 Apple: iPhone 6S je najbolji telefon na svetu!
- 10/08 “Tehnologija će biti bolja kad sazna šta…
- 20/07 REVOLUCIJA Ovom telefonu baterija može da…
- 18/05 NAJJEDNOSTAVNIJI TELEFON NA SVETU Mobilni…
- 27/04 Windows 10 for phones build donosi promene…
- 30/03 Intel predstavio nove uređaje
- 23/02 Biće zakrivljen s obe strane?!
- 06/02 POSLE 2030: Evo kako će internet izgledati…
- 26/01 Ugroženo milijardu Androida, Google neće…
- 26/12 Aplikacije za razmenu poruka - jeftinije…
- 15/12 Pogledajte šta je Microsoft uradio Nokia…
- 28/11 Kina kaznila Microsoft sa 140 miliona dolara
- 17/11 Igrica "E.T." iz 80-ih prodata za više od…
- 27/10 Šta nam donosi novi Android> 5.0 Odličan!
- 20/10 Asus najavio GR8