Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Najčešće zimske infekcije03.12.2007. 12:00
Izvor: Blic
Tokom zime imunitet neretko pada, a usled toga mogu se javiti genitalne infekcije. Naravno pored pada imuniteta uzrok genitalnih infekcija mogu da budu i mnogi drugi faktori. Evo šta o svemu tome kaže doktorka Slavica Vasiljević, ginekolog.
Genitalni herpes Najčešći put prenošenja je seksualni kontakt, mada se može preneti i putem drugih telesnih tečnosti. Inkubacija je tri do 10 dana, nakon čega se u genitalnoj regiji mogu zapaziti sitni plikčići, crvenilo okolne koze i sluzokože, praćeno bolom, svrabom, otežanim polnim odnosima. Često su prisutni i opšti znaci infekcije: povišena telesna temperatura, opšta slabost, glavobolja...
Bolest traje dve do tri nedelje i ne ostavlja nikakve posledice.
Dijagnoza se postavlja najčešće na osnovu kliničke slike ili dokazivanjem virusa u uzorku tkiva posebnim laboratorijskim metodama, određivanje antitela u krvi IgG I IgM na genitalni herpes. Terapija je još uvek nepouzdana, i svodi se na lokalnu ili sistemsku upotrebu „aciklovira“ ili „ribavitina“, simptomatsku i polivitaminsku terapiju.
Hlamidija
Vrlo česta infekcija izazvana je hlamidijom trahomatis sa velikim spektrom kliničkih manifestacija kod oba partnera. Najčešće su zahvaćeni grlić materice, sama materica i jajovodi. Simptomi nisu burni, a posledice te infekcije su značajne jer mogu da dovedu do steriliteta. Dijagnoza se postavlja uzimanjem brisa, što treba uraditi kod svih upornih vaginalnih infekcija, bolova u donjem delu trbuha, beličastog sekreta koji se sliva, a nekad i nešto češćeg mokrenja. Lečenje se sprovodi antibioticima tipa makrolida ili po antibiogramu. Izlečenjem se smatra kada je bris na hlamidiju negativan tri puta u razmaku od tri do šest meseci. Grlić materice inficiran hlamidijom mora se lečiti do potpunog izlečenja.
Gljivične infekcije
Spadaju u najčešće i najupornije vaginalne infekcije. Pojačan beličast, gust, brašnjast sekret, crvenilo, svrab i peckanje su simptomi infekcije. Najčešći izazivač je gljivica kandida albikans. Dijagnoza se postavlja uzimanjen brisa vaginalnog sekreta, cervikalnog i vaginalnog bakteriološkog brisa. Kod upornog ponavljanja treba obratiti pažnju na metabolizam šećera, korišćenje antibiotika, imunitet, način ishrane.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…