Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Bakterija neplodnosti05.03.2008. 12:00
Izvor: Press
Hlamidija je veoma česta polno prenosiva bolest koja može da prođe neopaženo, a da ostavi ozbiljne posledice kao što je sterilitet
Zaraza bakterijom hlamidijom trahomatis danas je, uz genitalne HPV infekcije, najčešća moderna „tiha" seksualno prenosiva bolest u svetu. Infekcija hlamidijom veoma je uobičajena kod osoba koje često menjaju partnere. Ana Mitrović, ginekolog u GAK „Narodni front", objašnjava da hlamidija spada u polno prenosive bolesti i može da prođe neopaženo, a da ostavi ozbiljne posledice na reproduktivno zdravlje.
- Mogući simptomi su pojačan sekret, bolovi u maloj karlici, neuobičajeno vaginalno krvarenje, bolovi pri polnom odnosu, povišena temperatura, bolovi u predelu uretre i bešike. Međutim, moguće je da nema nikakvih simptoma, a da hlamidija godinama boravi u organizmu žene i da je otkrijemo tek kada se javi problem steriliteta, koji vrlo često izaziva ova bakterija. Otkriva se pronalaženjem u brisu ili kada na laparoskopskom pregledu uočimo posledice hlamidije koje se uglavnom odnose na stvaranje priraslica ili na poremećaj građe jajovoda koji sprečava kvalitetnu oplodnju - kaže ona.
Infekcija hlamidijom kod muškarca ne mora da remeti kvalitet sperme, ali prenošenjem na partnerku, ukoliko ona ostane u drugom stanju, može da izazove probleme koji dovode do spontanog pobačaja i infekcije ploda.
- Problem je veliki ako žena pobaci u prva tri meseca trudnoće, a još je strašnije ako se desi da se porodi, na primer, u 27. nedelji. Onda je to dete nedonošče sa koplikacijama. U svakom slučaju opasno je da znate da imate infekciju, a da je ne lečite - kaže Mitrovićeva.
Prema njenim rečima, infekcija hlamidijom se ne otkriva redovnim ginekološkim pregledom i Papa testom, već su neophodne posebne analize.
- Hlamidija i Papa test ne idu zajedno. To znači da žene koje redovno idu na ginekološki pregled i imaju uredne nalaze ne znači da nemaju hlamidiju. Bris na ovu bakteriju posebno se radi. Hlamidija se leči antibioticima i podrazumeva lečenje oba partnera. U toku lečenja par treba da pokuša sa apstinencijom, a ako ne može, onda da makar koriste kondom - kaže Mitrovićeva.
Redovne kontrole preventiva
Mitrovićeva preporučuje da, ukoliko je neko u stabilnoj vezi i koristi savremene metode kontracepcije, jednom u dve do tri godine ili češće, ukoliko promeni partnera, proveri da li postoji infekcija hlamidijom.
- Trebalo bi pre trudnoće obaviti pregled na kome bismo videli sve ono što možemo da izlečimo pre. Ali, po pravilu kod nas se trudnoća dešava slučajno i često smo nespremni i dolazimo u situaciju da lečimo infekcije u trudnoći kada je korišćenje lekova relativno dozvoljeno - kaže ona.
Sve više mladih zaraženo
Procenjuje se da je kod nas hlamidijom zaraženo 7-15 odsto seksualno aktivnih osoba, a posebno zabrinjava porast obolevanja mladih. Godišnje se u svetu registruje oko 100 miliona novih slučajeva, od čega u SAD oko šest miliona, u Evropi oko 10 miliona infekcija koje su 2003. rezultirale sa 600.000 upala jajovoda, od kojih je 120.000 završilo neplodnošću. Posle izlečene hlamidijske infekcije organizam ne stiče otpornost i svako može iznova da se inficira.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…