Slobodno vreme
Zdravlje
Tampon šok
16.04.2008. 12:00
Izvor: Press
Tampon šok
Upotreba tampona može da dovede do toksičnog šoka, sniženja krvnog pritiska, prestanka rada bubrega, pa čak i smrti
Verovatno ste čuli da uz upotrebu tampona ide i rizik od sindroma toksičnog šoka, što zvuči zastrašujuće, iako ne znate tačno o čemu se radi. Ovaj sindrom, koji se leči antibioticima, može da dovede do snižavanja krvnog pritiska, stanja šoka, prestanka rada bubrega, a u krajnjem slučaju i do smrti.
Znaci toksičnog šoka su povećanje telesne temperature iznad 39 stepeni, povraćanje ili proliv, zujanje u ušima, osećaj slabosti, nesvestica, dezorijentacija. Sindrom toksičnog šoka je veoma redak, ali potencijalno veoma opasan poremećaj. On je povezan sa korišćenjem tampona, retko sa kontraceptivnim sunđerima, naročito kod žena mlađih od 30 godina, objašnjava doc. dr Milan Terzić na sajtu Stetoskop.info.
- Ranih osamdesetih godina učestalost ovoga sindroma bila je veoma mala. Najčešće se dijagnostikovan kod mladih žena koje su tokom menstrualnog krvarenja koristile tampone velike apsorptivne sposobnosti. Ispostavilo se da ga izazivaju otrovi koje stvara bakterija staphylococcus aureus. Ova bakterija u normalnim okolnostima prisutna je u organizmu i ne dovodi do problema. Istraživači su zaključili da visokoapsorptivni tamponi koji u vagini stoje duže vreme predstavljaju odličnu podlogu za ove bakterije. Tamponi su povučeni iz prodaje, a učestalost STŠ-a se naglo smanjila. Danas, iako su tamponi napravljeni od visokoapsorptivnih vlakana, učestalost ovoga sindroma veoma je mala - objašnjava Terzić.
On preporučuje da se, ukoliko imate simptome, odmah javite lekaru.
- Tegobe nastaju iznenada, a smrtnost je oko tri odsto. Ovaj sindrom može da dovede do sniženja krvnog pritiska, šoka kao i prestanka rada bubrega, a leči se antibioticima. Žene koje su već imale probleme sa staphylococcusom aureusom ne smeju da koriste tampone - kaže Terzić.
On preporučuje lekarima da savetuju stavljanje uložaka umesto tampona, naročito noću i između menstrualnih krvarenja.
- Na tržištu nisu ujednačene oznake apsorptivne sposobnosti tampona, tako da sami morate da procenite koji tampon vama odgovara. Ako je vagina tokom vađenja tampona suva ili je tampon teško izvaditi, tada je on veće apsorptivne sposobnosti nego što vama pogoduje. Sindrom toksičnog šoka ima tendenciju da recidivira. Kod gotovo 30 odsto žena koje su imale sindrom toksičnog šoka bolest ponovo nastaje, mada nije tako izražena kao prvi put. Žene koje su jednom imale sindrom toksičnog šoka ne smeju koristiti tampone - objašnjava Terzić.

Pravilno upotrebljavajte tampone
Ana Mitrović, predsednik Udruženja za očuvanje reproduktivnog zdravlja napominje da je pojava toksičnog šoka veoma retka i da, ukoliko se pravilno koriste, tamponi ne ugrožavaju zdravlje.
- Sindrom toksičnog šoka (STŠ) nije vezan samo za ginekologiju, iako se često povezuje sa korišćenjem tampona. Međutim, mogućnost za takvu vrstu infekcija je veoma mala, posebno ukoliko se tamponi koriste pravilno, odnosno menjaju često, na tri do šest sati - kaže Ana Mitrović, predsednik Udruženja za očuvanje reproduktivnog zdravlja.