Slobodno vreme
Zdravlje
„Pilula” za zdravlje i lepotu
27.06.2008. 12:00
Izvor: Politika
„Pilula” za zdravlje i lepotu
Predrasude o škodljivosti hormonskih preparata srušene su u poslednjih pola veka. Kontraceptivne tablete danas se preporučuju i devojkama za regulisanje menstrualnog ciklusa i poboljšanje tena
„Pričala mi je drugarica da se neka njena rođaka mnogo ugojila od njih. A i čula sam da možeš da dobiješ rak dojke. Ne znam, ne valja igrati se sa hormonima. Mislim da ni doktori nisu sigurni. Ko mi garantuje da za nekoliko godina neće otkriti da su pilule dugoročno štetne?” Šezdesetih godina prošlog veka, kada su tablete za kontracepciju tek ušle u upotrebu, devojke i žene su s razlogom imale ovakve i slične nedoumice. Visoka doza hormona estrogena izazivala je ozbiljne neželjene efekte. Kakva je situacija sada?
U poslednjih 50-ak godina nivo estrogena u tabletama je višestruko smanjen, navodi docent dr Lidija Tasić, načelnica odeljenja planiranja porodice u GAK „Narodni front”, pa su danas predrasude vezane za oralnu hormonsku kontracepciju isključivo posledica nedovoljne informisanosti, kako o pozitivnim, tako i o negativnim dejstvima ovakve kontracepcije.

Važnost dobre informacije
- Kod nas je dosta dugo bio zastupljen stav da se treba plašiti hormona i da ih treba izbegavati. Nedovoljno znanje kod devojaka, lekara ranijih generacija, a moram reći i kod nekih sadašnjih, stvara strah i predubeđenje da su hormoni u svakom slučaju štetni, što, naravno, nije tačno - kaže dr Tasić.
Ona objašnjava da je suština tableta, bez obzira na proizvođača, ista. To je kombinacija estrogena i progesterona, gde je doza estrogena minimalna, ali dovoljna za kontracepciju.
- Komponenta progesterona može biti različita i ona donekle određuje koju ćemo tabletu propisati, u zavisnosti od toga da li devojka ima problematičnu kožu, akne, seboreju... Progesteron ima antiandrogenu komponentu, koja deluje upravo na poboljšanje tena. Ako je pacijentkinja sklona gojenju, damo joj tabletu koja sprečava zadržavanje tečnosti.
Osim kontraceptivne, tablete imaju i terapijsku ulogu kod nekih stanja u ginekologiji, npr. kod policističnih jajnika ili preobilnih menstruacija. Poznato je da tablete smanjuju pojavu karcinoma jajnika i endometrijuma (tela materice), i to dugo po prestanku uzimanja tableta, 10 i više godina. To su pozitivni nekontraceptivni efekti - kaže dr Tasić.
Međutim, kao i kod svakog farmakološkog sredstva i kod hormonskih pilula postoje neželjena dejstva, odnosno osobe kojima se preporučuje neka druga vrsta kontracepcije.

Neželjena dejstva
- Neželjena dejstva su uglavnom vezana za estrogenu komponentu. To je hormon koji u većim dozama povećava agregaciju trombocita i predisponira trombozu, tj. intravaskularnu koagulaciju (zgrušavanje). Prema tome, žene koje imaju neki poremećaj u koagulaciji, ili proširene vene, trebalo bi da izbegavaju tablete. Takođe, kontraceptivne hormonske tablete ne dajemo ženama koje puše, a imaju više od 35 godina. I inače izbegavamo da ženama koje puše dajemo hormone, jer sasvim sigurno onda imaju štetni efekat na krvne sudove - ističe naša sagovorica.
Istraživanja su pokazala da dugotrajna hormonska terapija u menopauzi, odnosno supstitucija hormona kod žena koje nemaju menstruaciju, može da poveća pojavu karcinoma dojke kod određenih pacijentkinja. To, međutim, nije dokazano i za kontraceptivne tablete. - Ipak, ako u porodici po ženskoj liniji postoji slučaj karcinoma dojke (majka ili baka po majci), mi takvim devojkama ipak nećemo dati tabletu, već ćemo savetovati neku drugu vrstu kontracepcije. To je jedna vrsta predostrožnosti, jer ništa u tom smislu nije dokazano. Uvek se prvo urade testovi - ginekološki pregled, kolposkopski (koji se odnosi na prevenciju karcinoma grlića materice), ultrazvučni pregled i određene laboratorijske analize (faktori koagulacije, transaminaze). Pacijentkinje, kod kojih je utvrđeno da su zdrave, mogu mirno da uzimaju tablete.
Ranije je bio stav da se posle 10-11 meseci napravi pauza, da se ponovo obave sve ginekološke pretrage, pa da se tek posle toga nastavi sa uzimanjem tableta. Novi stav je da ne treba praviti pauzu. To, međutim, ne znači da ne treba odlaziti na kontrolu. Godišnji ginekološki pregled je obavezan za sve žene!- zaključuje dr Tasić.