Slobodno vreme
Moda
Zapadni modni brendovi osvajaju Kinu
08.09.2008. 12:00
Izvor: Mondo
Zapadni modni brendovi osvajaju Kinu
Većina dizajnera potrudila se da obeleži ovogodišnje Olimpijske igre, koje nose epitet "najboljih" do sada. Održane su u najmnogoljudnijoj zemlji na svetu, najveći broj država je učestvovao, a samim tim i najveći broj takmičara se borio za neku od medalja, piše "Politika".
Svake četvrte godine najbolji sportisti u svetu bore se za ono najdragocenije - olimpijsko zlato. U centru pažnje su njihovi uspesi, trud, greške, ali i njihovi dresovi. Zbog toga su Olimpijske igre u Pekingu modni magovi iskoristiti za prodor na kinesko tržište.
Prema rečima Ligaje Salazara, kustosa londonskog muzeja "Viktorija i Albert" u kojem do 4. januara 2009. godine traje izložba Fashion V Sport, moda i sport imaju mnogo šta da pruže jedno drugom. Moda poseduje slobodu kreativnosti, dok kreatori sportske odeće znaju koje fabrike najbolje prave funkcionalnu garderobu. Izložba u ovom muzeju čini 60 modela, a njen cilj je da pokaže uticaj koji sportska odeća u poslednje vreme ima na visoku modu.
Saradnja modnih dizajnera sa sportistima i proizvođačima sportske opreme, poput kompanija Nike i Adidas, nije novost. Tako su, recimo, Stela Makartni (za Adidas), ili Aleksander Mekvin (za Pumu) svojim kreacijama doprineli da sportska odeća postane trendi.
I modna kuća Dolce&Gabbana ima iskustva u kreiranju sportske opreme za italijansku ligu u fudbalu, i to za sezonu 2006–2007, dok je Roberto Kavali u junu 2008. za svoju kampanju angažovao petoricu italijanskih ragbi igrača.
Ralf Loren je odlučio da proširi svoj uticaj upravo kao zvanični stilista olimpijskih timova SAD, zbog čega je ove godine bio najzastupljeniji dizajner u Pekingu. Olimpijska kolekcija kuće Ralph Lauren obuhvatila je i "toalete" za ceremonije otvaranja i zatvaranja Igara, kao i odeću koju su američki sportisti nosili u olimpijskom selu.
Iako je The Polo Ralph Lauren Official Olympic Collection bila namenjena samo olimpijcima, zbog oduševljenja javnosti odlučeno je da bude puštena i u prodaju.
I Gucci i Prada predstavili su kolekcije u čast Olimpijskih igara. Kolekcija kuće Gucci obuhvata osam predmeta jarkocrvene boje koja simboliše luksuz.
Pradinu kolekciju za proleće i leto Sport Tricks, inspirisanu takođe Olimpijskim igrama, čine ranac, lanac za ključeve i majice sa slikama medveda - maskote koji se "takmiči" u džudou, boksu, plivanju. Kolekcija će se prodavati samo u Italiji, Japanu i na Dalekom istoku.
Kupci širom sveta traže već po radnjama pomenute proizvode, jer ne samo da je reč o veoma modernoj odeći i obući, već su mnoge modne kuće deo zarade namenile humanitarnim organizacijama za pomoć deci koja su stradala u zemljotresu u oblasti Sečuan.
Pored obeležavanja Olimpijskih igara i humanitarnog aspekta, modne kuće imale su pre svega na umu profit. Tako, na primer, Armani namerava da otvori nekoliko prodavnica u Kini do kraja ove godine, dok Louis Vuitton lansira televizijsku kampanju za najmnogoljudnije tržište. Polo Ralfa Lorena očekuje da će mu Daleki istok u budućnosti donositi i do 30 odsto profita, a Fendi je potrošio ni manje ni više nego deset miliona dolara na reviju održanu na Kineskom zidu. Čak i manje luksuzne robne marke kao što su American Apparel, H&M i Zara imaju ofanzivan pristup kineskom tržištu.
Modni dizajn Olimpijskih igara možda u početku i nije bio povezan sa glamurom, već je predstavljao kompromis sa inženjerima da pronađu najbolje materijale koji bi takmičarima omogućili da postignu bolje rezultate. Ali, dok su se atletičari pripremali da što bolje predstave svoju zemlju, najveći modni kreatori i robne marke smišljali su taktiku da što bolje iskoriste olimpijski "bum" i osvoje srca, odnosno novčanike novih potrošača.