Slobodno vreme
Tehnologija
Fiart 38 Genius
19.01.2009. 12:00
Izvor: Autobrief
Fiart 38 Genius
Koji god model Fiarta isprobali, kroz sve se provlači jedna zajednička crta - izrazito pametno i originalno rešenje kokpita. Tome treba dodati i izvrsne brzinske mogućnosti jer uprkos velikoj masi svaki od Fiartovih cruiser-a juri preko 30 čvorova, pogonjen ne previše nabildovanim motorima. Vlasnici Fiarta zato ne moraju veći deo vremena na moru provesti u potrazi za najbližom benzinskom pumpom.
Kako bi potkrepili tu tvrdnju najbolje je prezentovati rezultate koje smo izmerili ploveći na 38-ici. Pri brzini od skoro 29 čvorova koju dve Volvo Pente D4 260 EVC DP dostižu na 3.000 o/min, potrošnja goriva se kreće oko 60 litara po satu. Prevedeno u praktične mere i uzimajući u obzir kapacitet rezervoara, Fiartom 38 Genius, možete ploviti 12 sati i pri tome preploviti čitav Jadran od Bara do Trsta.
No, vratimo se na kokpit, zaštitni znak plovila iz Baia Napoli. Ako vam u njemu treba mesta za druženje, spustite sto koji kompletno nestaje u podu i dobićete velik prostor. Želite li platformu za sunčanje, sto podignite do visine klupa i prekrite ga jastucima.
Za vreme ručka, sto opet ide u povišeni položaj, a oko njega se može razmestiti i više osoba nego što je spavaćih mesta u kabinama. A to sve se (osim razmeštanja jastuka, naravno) odvija u trenu, pritiskom na dugme koje pokreće hidraulički sistem.
Krmena platforma je integralni deo trupa pa je njena čvrstoća besprekorna. Uz to je i obložena tikovinom pa dobro služi i kao platforma za kupanje i kao čvrst oslonac za nogu u slučajevima kada vam se ne da rastezati pasarelu.
Gledajući Fiarta 38 s krme, primećuje se da su mu motori gurnuti skroz uz krmeno ogledalo. Takav način ugradnje obezbeđuje puno prostora u "strojarnici" pa mehaničar u slučaju servisa ima izuzetno olakšan pristup ne samo motorima već i generatoru (koji spada u dodatnu opremu) i svim mogućim pumpama i baterijama.
I dok je zadnji deo kokpita namenjen uživanju, prednji je uslovno rečeno - radni. Uslovno, zbog toga što je s desne strane, nasuprot skiperovog mesta, još jedna sofa u koju se udobno mogu smestiti dve osobe i poslužiti pićem iz frižidera koji im je nadohvat ruke.
Na komandnoj ploči, svi su vam instrumenti nadohvat ruke, a najvažniji su prekriveni poklopcem, tako da nisu na direktnom udaru mora i sunca. Skiper sa svoje udobne fotelje upravlja sedeći dok je plovilo u vožnji, ali se kod manevara pristajanja i isplovljavanja treba uspraviti i te radnje obaviti stojeći kako bi imao bolji pregled.
Osim ogromnog, pravog Fiartovskog sunčališta na kabini, na pramcu je i Bruce sidro sa sedamdeset i pet metara lanca. Vinč od 1000 W omogućuje lagodno dizanje i spuštanje sidra te natezanje priveza, a njime možete upravljati iz kokpita ili sa samog pramca.
Kabina je mesto u kome nautičari provode najmanje vremena, ali su se u Fiartu pobrinuli i da im tamo bude ugodno. Celi interijer je uređen luksuzno, ali nenametljivo. Pod tim mislimo na korišćenje vrhunskih materijala, od drva do platna i pastelne kombinacije boja. U salonu je velika sofa koja se može transformirati u ležaj dok je s leve strane kuhinjski blok na kome se može pripremiti normalan obrok.
Kako je oko stola malo tesno, ukoliko je na krstarenju maksimalan broj osoba (pod tim mislimo na sedam ležajeva), ručak ili večeru je bolje poslužiti napolju, čak i u slučaju lošeg vremena, jer se cela 38-ica može natkriti tendama.
Budućim vlasnicima na raspolaganju su dve opcije unutrašnjeg rasporeda. Jedna je sa dve kabine i dva sanitarna prostora, a druga sa tri kabine (od kojih je onda treća sa jednim ležajem) i jednim sanitarnim prostorom.
Zašto je Fiart 38 ubrzo nakon premijere održane pre dve godine u Đenovi postao jedan od najpopularnijih modela u klasi, najbolje se vidi kada njime zaplovite.
Izlazak iz pretrpane i uske marine, protiče bez problema zahvaljujući preciznim komandama dva motora s kojima ovo skoro dvanaest metara dugačko plovilo maltene okrećete oko svoje ose.
Pramčani propeler uvek je dobro došao dodatak, ali stekli smo utisak kako gotovo da nije potreban. Ipak, kako je njegova cena još samo 3900 eura (što nije puno u odnosu na ukupnu cenu), možemo ga preporučiti onima koji žele biti sigurni kako se mogu uvući i u "mišju rupu".
Već na minimimu gasa motori se vrte na 800 o/min, a brzina je oko pet čvorova pa ih pri isplovljavanju iz marine treba povremeno dovesti u neutralan položaj. Čim se udaljite od obale na daljinu na kojoj je glisiranje dozvoljeno, probajte stisnuti gas do daske. Reakcija je potpuno neočekivana za plovilo koje nije namenjeno trkama - 8 tona težak trup 38-ice izleće iz mora kao od šale.
Na maksimalnih 36 čvorova ste u nekoliko sekundi, a najbolje je ploviti negde između 2500 i 3000 o/min. Tada je brzina između 23 i 29 čvorova i uspostavljaju se idealni odnosi između potrošnje goriva i pređenog puta po jedinici vremena. Ionako mali nivo buke koju stvaraju dve četvorocilindrične common rail Volvo Pente od po 260 ks, tada pada na nivo na kome se po celom plovilu može razgovarati normalnim glasom.
Osim velike brzine (koja se dostiže "za sekund") fascinantno je i to kako Fiart 38 reaguje na nagle pokrete kormilom. Pri punoj brzini skreće bez zanošenja krme, potpuno "ukopan" u more, a puni okret izvodi gotovo u mestu.
Dugogodišnji opstanak i stalni rast firme Fiart Mare najbolja su garancija takvim tvrdnjama jer pedeset godina tradicije na vrlo zahtevnom i osetljivom evropskom tržištu ima i te kakvu težinu.

Tehničke karakteristike:
Dužina: 11,87 m
Širina: 3,84 m
Rezervoar goriva: 740 l
Rezervoar vode: 400 l
Visina u kabini: 1,95 m
Ležajevi: 4 + 2 ili 5 + 2
Cena: 250.000 evra
(s testiranim motorima)