Slobodno vreme
Moda
Da li je ovo original?
27.02.2009. 12:00
Izvor: Mondo
Da li je ovo original?
Ako obratite pažnju primetićete da u Srbiji, naročito u Beogradu, ima mnogo onih koji 'šetaju' Ray-Ban cvikere, Lacoste majice i Louis Vuitton tašne. Kako to kada je prosečna plata u Srbiji oko 200 evra?
Jednostavno - uglavnom se radi o kopijama! Za one koji 'vole, a ne mogu' tu su jeftine kobajagi Gucci cipele, Chanel tašne, Burberry mantili...
Kako razlikovati original od falsifikata?
Kada kupujete Lacoste majicu obratite pažnju na to da li krokodil ima otvorena usta i da li mu se vide zubi. Trebalo bi da bude tamnozelene boje i da se nalazi na levoj strani majice.
Prilikom kupovine tašne potrebno je više pažnje. Naročito ako nikada niste videli kako izgleda original. Bez obzira na to o kojem brendu se radi logo je uvek simetričan, metalne kopče i rajsferšlusi su vrhunskog kvaliteta, ne oksidiraju i ne kvare se. Štepovi ne smeju da 'pobegnu' ni za milimetar.
Isto važi i za kaiševe i novčanike. Koža je vrhunskog kvaliteta, štepovi su pravi k'o strela, a kopče ili šnale se nikada neće izguliti.
Džins je, možda, najteže 'provaliti' jer su kopije dovedene do savršenstva. Da bi ste bili sigurni da je reč o pravim farmerkama Levi's 501 pogledajte zadnji džepu - tu bi trebalo da je ušivena tamnocrvena traka ili "tab". Najstarija ukrasna oznaka na farmerkama Levi's 501 je dupli šav na zadnjim džepovima, koji se koristi od prvog modela.
Kada je reč o nakitu najbolje je otići u zlataru proveriti da li je reč o pravom zaltu, dijamantu, safiru... Vešti falsifikatori su u stanju da naprave fantastične kopije, ali vi ne treba da date malo bogatstvo za njih.
Izbor cvikera za sunce je fantastičan. Ali ako Ray-Ban kupite za manje od 100 evra, znajte da nešto nije u redu. Logo mora biti na desnom staklu, kao i na obe drške, gde je urađen reljefno ako je reč o plastičnom modelu. Kožna futrola i maramica za brisanje sa logom brenda, takođe su neophodni. Na unutrašnjoj strani leve drške je sitnim belim slovima ispisan serijski broj, a na desnoj bi trebalo da stoji, uz logo, i zemlja porekla.
Parfemi i kozmetika takođe mogu biti lažni. Od kobajagi parfema nema velike štete, osim što će brzo 'ispariti', ali fejk krema za lice, puder, rumenilo, karmin ili maskara, na primer, mogu da ostave ozbiljne posledice.
Zato obratite pažnju na pakovanje - svaki original upakovan je u providni celofan koji ima malu nalepnicu sa logom brenda. Na dnu kutije uvek je registarski broj proizvoda, kao i datum pakovanja i rok upotrebe. Kozmetički proizvodi i šminka obavezno imaju deklaraciju na nekoliko različitih jezika.
Ako nemate strpljenja za sve te provere najbolje je da kupujete u prodavnicama specijalizovanim i ovlašćenim za tu vrstu proizvoda.