Slobodno vreme
Moda
Recesija mode
19.06.2009. 12:00
Izvor: Press
Recesija mode
Kristijan Lakroa proglasio bankrot, Roberto Kavali prodaje svoj udeo u kompaniji, a „Dolče&Gabana" optuženi za utaju poreza
Svetska ekonomska kriza zahvatila je i modu. Veliki modni brendovi i imena prinuđeni su da umesto u velikim halama izlažu u svojim malim buticima, mnogi su odložili otvaranje novih objekata, a neki su proglasili i bankrot.
Kristijan Lakroa je bankrotirao, i kako stvari stoje, po prvi put neće izlagati na „Kutur viku" u julu. I belgijska dizajnerka Veronika Brankijo je proglasila bankrot, pa se okrenula profesorskoj karijeri na bečkom fakultetu primenjenih umetnosti i dizajnerskom poslu za belgijskog proizvođača kože.
Neki, poput Roberta Kavalija, odlučili su da prodaju biznis. Italijanski dizajner je, naime, prodao udeo u svojoj kompaniji i oslobodio se dela tereta koji recesija neizbežno nosi.
Drugi su, pak, preduzeli mere štednje. Tako modna kuća „Dior" seli svoju reviju visoke mode sa impozantne piste natrag u radnju za odabranu klijentelu, dok je luksuzni „Hermes", čije su popularne „birkin" torbe statusni simbol sa listom čekanja od čak četiri godine na pojedine modele, nedavno odložio otvaranje dva ekskluzivna butika u Kini, a pridružio se i masovnom otpuštanju zaposlenih.
Italijanski dvojac Dolče i Gabana optužen je za utaju poreza od oko 800 miliona evra, i ukoliko ne dokažu da je u pitanju „pogrešna računica poreznika", njihovo carstvo bi moglo ozbiljno da nastrada. Primer recesijskog udara je i povratak „Barberija" i Metjua Vilijamsona na „London fešn vik". „Barberi" je do sada izlagao u Milanu, dok je Vilijamson već nekoliko sezona veran Njujorku. Iako se kunu u patriotizam, jasno je da su produkcijski uslovi u Londonu najprihvatljiviji, te da im je čelništvo Londonske nedelje mode verovatno izašlo u susret sa svim raspoloživim sredstvima, presrećni što će konačno imati nekog etabliranog dizajnera na ovoj nedelji mode koja, iako rasadnik talenata, beleži sve lošiju posećenost kupaca.

Opstanak najvećih
Međutim, ima i pojedinih modnih kuća koje ova kriza ne dotiče, kao što su „Šanel", „Luj Viton", „Prada" i „Versaće", koji je, iako je ostao bez glavnog direktora, iskeširao 140.000 evra za fotografa i dan snimanja za novu kampanju sa Žizel Bundšen.
Ova nedodirljivost nije čudna ako se uzme u obzir da su asesoari i parfemi ono od čega modne kuće žive, a „Šanel" je neprikosnoveni kralj tržišta parfema, preparativne i dekorativne kozmetike. Takođe, sve žene koje vole modu žele ili poseduju neku „šanel" torbicu. Slično je i sa „luj viton" torbom sa monogramom, koja je i dan danas najprodavaniji komad te kuće, koji im donosi enormnu zaradu.