Slobodno vreme
Zdravlje
Kamenac krivac za kvarne zube
27.07.2009. 12:00
Izvor: Blic
Kamenac krivac za kvarne zube
Redovno pranje nije dovoljan preduslov da izbegnete probleme sa zubima. Naravno, nekima je pomogla genetika i dala im kvalitetnije zube, pa ne moraju često na kontrole. Ipak, bez obzira na to, svako bi povremeno trebalo da se podvrgne čišćenju kamenca, poliranju zuba i, ako je potrebno, zameni plombi.
Pravilno pranje zuba zahteva sedam minuta vremena, ali retko ko se toga pridržava. Svaki zub potrebno je prati pojedinačno i četkicom praviti pokrete od desni ka vrhu zuba. Horizontalne površine zuba se čiste četkicom preko površine. Osim četkice, treba koristiti interdentalni konac koji se povlači između zuba kako bi otklonio komade hrane do kojih četkica nije mogla da dopre – savetuje dr Živan Marjanov, stomatolog.
Ostale metode čišćenja ne možete raditi sami i zato je neophodno da odete kod zubara.

Uklanjanje kamenca
Prva faza čišćenja podrazumeva otklanjanje kamenca, koji je u stvari kalcijum-karbonat, na površinama donjih zuba i gornjih šestica i sedmica. Ranije se čišćenje radilo ručno, a sada se za to koristi ultrazvučni nožić. Proces nije bolan i ne oštećuje zub. Ovo ultrazvučno čišćenje se preporučuje na šest meseci, mada je to individualno jer nečije pljuvačne žlezde luče više kamenca.
Uklanjanje kamenca je važno jer njegovim nagomilavanjem dolazi do zapaljenja mekih tkiva oko zuba i povlačenja desni, što onda dovodi i do krvarenja desni, pojave karijesa i stvaranja džepova. Ovim ultrazvučnim metodom se skidaju krupni komadi kamenca.

Poliranje
Druga faza je poliranje četkicom i dentalnom pastom. Ona uklanja srednje slojeve kamenca. Peskiranje prahom i vodom pod pritiskom je zadnja faza i ona uklanja najsitnije čestice kamenca i daje glatkoću zubima.

Zamena plombi
Plombe treba menjati na dve, tri godine u zavisnosti od kvaliteta materijala. Sive plombe mogu da traju duže, ali dr Marjanov opominje pacijente da kad primete neku promenu na zubu obavezno zamene plombu.
– Ako je plombiranje zuba korektno odrađeno i higijena zuba perfektna, plomba može da traje i godinama. Pogotovo što sadašnji materijali belih plombi imaju iste karakteristike postojanosti kao i sivi. Na rok trajanja plombe bitno utiče i to koliko je zub „živ“ ili „mrtav“, koliko je oštećenje uzrokovao karijes i potporni zidovi zuba.
Dr Marjanov kaže da današnji materijali dozvoljavaju da se bele plombe stavljaju u sve zube, pa i kutnjake.
Da bi plombe trajale duže, važna je redovna higijena, poseta stomatologu bar jednom u šest meseci, trudnice i češće. Bitna je i kvalitetna ishrana – izbegavate slatkiše i slatke sokove, a zube perite najkasnije sat vremena od poslednjeg obroka.

Džepovi
Ukoliko se na rendgenskom snimku bočno oko zuba vide džepovi – mrtvi prostori između zubne kosti, korena zuba, i gingive, radi se takozvano kiretiranje. Džepovi se zapravo uklanjaju, jer se u njima skuplja kamenac koji uzrokuje infekcije i zapaljenje zuba i desni.

Pravilno pranje
1. Četkicu za zube postaviti pod uglom od 45 stepeni. Snopići četkice treba da budu u dodiru sa zubnom površinom i sa desnima.
2. Nežno čistite spoljašnju površinu dva, tri zuba kratkim pokretima odozgo nadole za gornje zube i odozdo nagore za donje zube. Kada se opere jedna grupa zuba, pređite na sledeća dva, tri zuba.
3. I dalje pod uglom od 45 stepeni na isti način kao i spoljašnje površine peru se unutrašnje površine zuba, s tim što su pokreti kratki napred-nazad i kružni pokreti. Bitno je da se sva unutrašnja površina zuba očisti, a pre svega u predelu dodira zuba i desni.
4. Postavite četkicu vertikalno iza prednjih zuba. Napravite nekoliko pokreta gore-dole koristeći gornju polovinu glave četkice.
5. Postavite četkicu na grizne površine zuba i blagim pokretima napred-nazad četkajte grizne površine zadnjih zuba. Na kraju postavite četkicu na jezik i povucite do vrha jezika kako biste uklonili bakterije koje izazivaju zadah usta.

Kako se koristi konac
1. Uzmite oko osam centimetara konca i krajeve zavijte oko srednjeg prsta obe ruke. Uhvatite ostatak unutrašnjeg dela konca kažiprstom i palcem obe ruke ostavljajući oko pet, šest centimetara konca između. Koristeći palčeve nežno unesite konac između dva prednja zuba.
2. Koristeći kažiprste obe ruke provucite konac između donjih zuba.
3. Nežno uvlačite konac između zuba, pokretima levo-desno kako ne biste oštetili desni. Nikako nemojte naglim pokretom ni na silu uvući konac između zuba. Kada ste stavili konac između zuba, s obe ruke ga privucite jednom zubu blago ulazeći ispod desni.
4. Priljubite konac uz jednu površinu zuba pa skliznite ka griznoj površini. Čistim delom konca isto ponovite na površini susednog zuba. Redom očistite sve površine zuba.