Slobodno vreme
Slobodno vreme
Zdravlje
Grčevi i dijareja su znaci nervoznih creva02.09.2009. 12:00
Izvor: Blic
Bolovi u stomaku i poremećaji u ritmu stolice najčešće su posledica sindroma iritabilnog creva. Ovo je hroničan zdravstveni problem i zahteva lekarsku negu.
- Sindrom iritabilnog creva je najčešći problem vezan za sistem za varenje koji lekari opšte prakse dijagnostfikuju - kaže doktor Cvetko Jovanović, lekar specijalista opšte medicine i medicinskog savetovališta „Meditesa“. - A drugi je po učestalosti razlog izostanka s posla, odmah nakon prehlade - dodaje on.
Zašto se javlja
Stručnjaci još uvek ne znaju šta tačno izaziva problem iritabilnog creva. Neki misle da sindrom nastaje zbog pojačanih, abnormalnih kontrakcija debelog i tankog creva. A razvoj sindroma iritabilnog creva može da se javi i zbog teže infekcije sistema za varenje. Veoma važan faktor nastanka je i stres i pojačano psihičko opterećenje. Ali i intolerancija na određenu hranu što može da sugeriše alergiju kao mogući uzrok njenog nastanka. Na kraju mnogi istraživači smatraju da se kod osoba s izraženim simptomima ovog sindroma radi o pojačanoj osetljivosti creva na normalne nervne nadražaje.
Simptomi
Ovaj problem se najčešće javlja kod mlađih osoba. A čak dva puta češće se dijagnostifikuje kod žena nego kod muškaraca. Simptoma ovog stanja, su:
Bol u stomaku - radi se najčešće o grčevitim bolovima, „šetajućeg“ karaktera, promenljivog intenziteta.
Promena ritma stolice - što uključuje stolice slične dijareji, zatvor ili naizmeničnu smenu dijareje i zatvora.
Dijareja - karakterišu je učestale stolice, mekše konzistencije, u malim količinama. Uglavnom se javljaju tokom dana, najčešće iza obroka i praćeni su osećajem nedovoljnog pražnjenja. Svaki drugi pacijent s ovom simptomatologijom ima sluz u stolici. Dijareje tokom noći, odnosno spavanja, atipični su simptom i upućuju na to da treba tražiti drugi uzrok.
Zatvor - radi se o izostanku adekvatne stolice po nekoliko dana ili nedelja. Stolice su tanke, tvrde konzistencije i takođe stvaraju osećaj nedovoljnog pražnjenja, tako da nije neuobičajeno korišćenje laksativa.
Ostali simptomi u sistemu za varenje su nadimanje, podrigivanje, pojačani gasovi, rani osećaj sitosti nakon jela, gorušica, mučnina.
Dijagnoza
Od dijagnostičkih testova najčešće se rade rutinski laboratorijski testovi (kompletna krvna slika, gvožđe) i pregledi stolice na okultno krvarenje i mikrobiološko pretraživanje. Ponekad treba uraditi i analizu hormona štitnjače.
Terapija
Postoje brojni pristupi lečenju ovog stanja, što govori u prilog činjenici da se tačan uzrok bolesti ne zna, a terapijski pristup je individualan. Tretman je obično dugotrajan i sastoji se od niza kockica (dijete, psihološke potpore, lekova).
Psihološka potpora
Psihološka potpora je veoma važan segment terapije. Otvoreni razgovor s lekarom omogućava bolje razumevanje i prepoznavanje problema psihološke naravi, pa može da se preporuči adekvatan pristup. Kod većine pacijenata važno je pokušati s programom dnevnih vežbi u cilju redukcije stresa i napetosti. Najčešće je to trčanje, pilates, vožnja biciklom, šetnja od pet do sedam kilometara dnevno. Ukoliko lekar proceni, može se potražiti i stručna pomoć psihoterapeuta.
Lekovi
Koji će se od medikamenata koristiti tokom terapije prvenstveno zavisi od kliničke slike, odnosno da li osoba ima dijareju ili zatvor. To su antikolinergički lekovi, antidepresivi, lekovi za zaustavljanje dijareje, spazmolitici i lekovi koji deluju na serotoninske receptore.
Stres je glavni uzrok problema
Prvi korak je objasniti pacijentu kako da prepozna određene faktore koji pogoršavaju njegove simptome. To su najčešće greške u ishrani i stresne situacije. Ako je uspostavljena saradnja s pacijentom, otvorena su vrata za sledeći korak, a to je modifikacija dijete, kada sistemom eliminacijske dijete isključujemo određene namirnice iz jelovnika.
Ostale vestiArhiva
- 25/04 Tim za antibiotike formiran u Kliničkom centru
- 28/03 Zašto piškimo usred noći
- 24/03 Stalno ste gladni?
- 22/02 Evo zašto narednih dana treba da se grlite
- 01/02 SZO: Hitan sastanak zbog Zika virusa
- 30/11 Budi muško - idi kod lekara!
- 13/11 "Pivski stomak" opasan po život?
- 06/11 Kad zdrava ishrana uništi zdravlje...
- 09/10 Kako olakšati buđenje u cik zore
- 11/09 Sportom protiv autizma
- 10/08 Zašto je opasno piti hladnu vodu ovih dana
- 20/07 Koliko stvarno treba da hodamo da bismo smršali?
- 18/05 Pijani? Čaša je kriva!
- 27/04 Tumor koji ima "kosu, zube, kosti..."
- 30/03 Da li pomeranje sata "udara" na zdravlje?
- 23/02 Šta je, zapravo, šećer?
- 06/02 Ovo neurolozi govore prijateljima
- 26/01 Vakcinacija je s razlogom obavezna
- 26/12 Hrana za lepotu i zdravlje
- 15/12 Svaka treća žena ima ginekološke probleme
- 28/11 Razlog više da navalite na jogurt
- 17/11 Šta da radiš kada neko ima napad panike
- 27/10 U depresiji si? Odvrni ovo..
- 20/10 Od raka dojke u Srbiji godišnje oboli 4.000…