Slobodno vreme
Zdravlje
Plivanje može da reši problem niskog pritiska
04.09.2009. 12:00
Izvor: Blic
Plivanje može da reši problem niskog pritiska
Mnogi pate od niskog pritiska, a pogotovo osobe stare između 18 i 25 godina. Muče ih vrtoglavice, teško se koncentrišu, boli ih glava, povremeno osećaju lupanje srca, noge im otiču, gube apetit, osećaju se slabo i umorno.
Svi ti simptomi ukazuju na nizak pritisak, a to može da potvrdi i lekar koji će vam izmeriti pritisak aparatom za merenje pritiska.
Kako da budete sigurni
Pritisak je nizak ako oscilira između 60-70 i 100-110. Nije to znak neke bolesti, ali ipak osobu ne pošteđuje neprijatnosti. Naime, nizak pritisak još nije dovoljno istražen jer, nasuprot visokom pritisku koji je opasan za srce i mozak, on nije toliko štetan. Simptomatične su tako vrtoglavice i iskrenje pred očima koje osobe koje pate od niskog pritiska osete kad se naglo podignu iz ležećeg položaja. Zapravo, kad čovek naglo ustane, pa vidi crno ili svetleće mrlje, to je zato što srce jače kuca, pa otuda se javi i vrtoglavica. To se dešava zbog toga što krv, zbog delovanja sile teže, sporije dospeva u srce i mozak. I tako, dok se rad srca ubrzava da bi se to ispravilo, vid i mozak to osećaju. Ipak, sve brzo prolazi. Organizam reaguje prirodnim mehanizmom. Vene u nogama snažno se stežu i brzo teraju krv prema gore, pa se krvotok brzo vraća u normalu.
U borbi protiv niskog pritiska pomaže što više kretanja jer ono podstiče krvotok. Lekovi za podizanje pritiska nisu delotvorni i mogu da imaju neprijatne nuspojave. Najbolja strategija u borbi protiv niskog pritiska bi bila: svaki dan šetnja od sat vremena, penjanje stepenicama jer to učvršćuje vene u nogama, i što češće plivanje jer kretanje u vodi učvršćuje krvne sudove. Ukoliko ste fizički neaktivni, sportom počnite da se bavite postepeno: u suprotnom, može doći do nagle promene u brzini krvotoka što za posledicu ima nesvesticu. A od nje neretko pate baš osobe s niskim pritiskom.