Slobodno vreme
Zdravlje
Šta kada je bol u leđima neizdrživ
09.12.2009. 12:00
Izvor: Blic
Šta kada je bol u leđima neizdrživ
Čak 88 odsto populacije iskusilo je neprijatnu bol u leđima zbog problema stručno nazvanog subluksacija ili jednostavno istegnuće.
Istegnuće je najčešće posledica pokreta koji ste napravili milion puta, a verovatno ćete taj isti pokret ponoviti još milion puta. Istegnuće se može dogoditi prilikom naginjanja napred ili nazad, rotiranja ili naginjanja u stranu. Mehanička bol u leđima često prolazi bez nekog posebnog lečenja. Obično su prva 24 sata nepredvidiva i bolna, drugi dan imate osećaj nategnuća, a treći su simptomi još uvek tu, ali mnogo blaži. U slučajevima koji traju duže postoji više opcija lečenja.
Za bol u mišićima bolja je toplota, dok led više pomaže prilikom bolova u zglobovima. U slučaju mehaničkog bola u leđima, najbolje je da primenite oboje tokom naredna 24 sata. I toplota i hladnoća imaju ublažavajuće efekte i opuštaju živce. Jedna od prvih stvari na koje bi trebalo da obratite pažnju jeste koji delovi tela su uključeni. Radi li se o mišićima, ligamentima, tetivama, živcima, kostima itd. Bitno je da znate kako je bol počela, koliki je njen intenzitet, kada se pojačava, a kada smanjuje. Bol koja je najjača ujutro, reaguje na toplotu, a tokom dana se smanjuje najverovatnije dolazi od mišića, što sugeriše da istezanje i slični potezi mogu da donesu olakšanje. Ako se bol tokom dana pojačava, pa se oseća i u nogama, verovatno je reč o živcu i mirovanje je najbolja solucija.
Ova metoda je vrlo delotvorna u opuštanju mišića i pripremanju za masažu. Akupunktura se takođe pokazala delotvornom prilikom stimulisanja nervnog sistema, pri čemu se oslobađa endorfin.
U većini situacija bol u leđima može da se leči fizičkom terapijom, a samo manji procenat zahteva operaciju. Ako ipak dođe do toga, imajte na umu da su se tehnike poslednjih par godina uveliko poboljšale pa se modernim medicinskim dostignućima pacijentu može u potpunosti osigurati oporavak.